18

tuz tansiyon yükseltir yalanı

bu klişe 1950'lerde idrar sökücü ilaçların piyasa sürülmesiyle ortaya çıktı ve hala devam ediyor.

bu klişenin tabanı, tuz azaltımının tansiyon seviyesinde minimal düşüşlere sebep olmasıydı. bu düşünce fazla su için fikriyle desteklendi.

halbuki tuzun (yani diğer bir adıyla sodyumun) vücutta sıvı-elektrolit dengesi, insülin direnci, kalbin işleyişi gibi mekanizmalarda önemli rolleri vardır. düşük tuz tüketiminin başta kalp-damar olmak üzere bir çok organa zarar verdiği kanıtlanmıştır.

işin ironik kısmı bu mineralin en önemli görevi tansiyon sistemlerini baskılamaktır. daha az tuz tükettiğimizde vücudumuz buna adapte olmak için renin-anjiyotensin-aldosteron (ras) sistemini (tansiyon sistemi) etkinleştiriyor ve uzun vadede tansiyon yükselmeye başlıyor. küçük bir tansiyon düşüşü karşılığında bu hormonların kandaki düzeyi ikiye, üçe katlanmaya başlıyor!

düşük tuz tüketiminin yol açtığı diğer bir olumsuz taraf adrenalin yükselmesi.

adrenalinin vücudumuzdaki görevi genel olarak tansiyonu yükseltmek, kalp atışlarını hızlandırmak, damarları daraltmak, uyku halini ortadan kaldırmak, stres yaratmak.

daha az tuz yediğimizde ras sistemi etkileşimiyle kandaki adrenalin de yükselmekte. çarpıntı, uykusuzluk, damar daralması, yüksek tansiyon ortaya çıkmaktadır.

ayrıca kanser hastalıklarında da kanda yüksek adrenalin ve noradrenalin seviyeleri gözlemlenmiştir. bu iki stress hormonunu baskılamak kanserin etkilerini baskılayarak, hastalığı iyi yönde etkilemektedir.

aynı şekilde yukarda bahsettiğimiz ras sisteminin her bir elemanının (renin, anjiyotensin, aldosteron) yalnızca kalp ve damar hastalıklarında değil. kanser, tümör ve organ hastalıklarında da yeri var. tuz tüketimini arttırıp ras sistemini baskılamak bu tür hastalıklara da yardımcı oluyor.

ör: hamilelik döneminde düşük tuz tüketimi fetüsün gelişimini olumsuz etkileyip bebeğe zarar vermektedir.

ör: diyabet hastalığı sırasında düşük tuz tüketmek insülin direncini daha da kötü etkilemektedir.

ör: düşük tuz tüketimi vücut ısısını azaltırken, yeterli-yüksek tuz tüketimi vücut ısısını ve metabolizmayı hızlandırıyor.

ör: yeterli-yüksek tuz tüketimi aldosteron'u baskılayarak fibroz oluşumunu engelliyor.

ör: kalp yetmezliği olan hastaların kanında düşük tuz miktarı görülüyor.

ör: tuz tüketimi arttıkça bağışıklık güçleniyor.

aynı diğer minerallerde olduğu gibi (kalsiyum, magnezyum, potasyum) sodyum minerali de vücudumuzun önemli bir parçası ve yüzlerce görevi var. bu şekilde bir çok örnek bulabilirsiniz.

diğer bir mesele fazla su için zırvası. yüksek tansiyon hastalarında vücutta zaten fazla su (ödem) bulunur. damarlar fazla sıvı yüzünden daralmış, kalbin yükü artmıştır. bu yüzden idrar sökücüler kalp yetmezliğinde kullanılır ama sıvı atarken vücudun mineral dengesini bozdukları için paradoks yaratmaya başlarlar. bu yüzden tansiyon ve kalp yetmezliğinde deli gibi su içilmesi bu hastalıkları daha da kötü etkiler.

kaynaklar:

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
 • 2
  banabubade 23 gün önce
  sağlam ve kaliteli içerik +
  teşekkürler sayın rio
 • 2
  bizanskurdu 23 gün önce
  şu an şoktayım. ben de tuz tansiyonu yükseltir tarikatına üyeydim. hemen bir tuzlu su yapıp shot atıyorum.
 • 2
  imperium 23 gün önce
  canan karatay'da bir aralar tansiyonu tuzun değil şekerin yükselttiğine dair bir şeyler söylemişti
 • 1
  dotnet 23 gün önce
  bu toz gibi olan sofra tuzu dedikleri de dahil mi buna acaba? ben kaya tuzu alıyorum sürekli, onda da pek elimi korkak alıştırmıyorum. kaya tuzunun sağlığa olumlu etkilerini okumuştum.
 • sağlık

  Tıp ve alternatif tıp,tıp etiği,toplumsal sağlık,güncel sağlık problemleri,yeni tedaviler,hayvan sağlığı ve benzeri haberler.

  33 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  bcaa

 • bu bölüm #kültür-sanat bölümünün alt bölümüdür.

 • argo ve dalga amaçlı yorumlar kesinlikle yasaktır.

  sorularınızı öncelikle yorum olarak sormanızı tercih ediyoruz.ancak gerekli yerlerde bizler de birer sağlıkçı olarak özelden sorularınızı seve seve cevaplayabiliriz. 

  ilgilerinizi eksik etmezseniz seviniriz. 

  paylaşımlarınızı bekliyoruz.