8

kadınların oldukça geç söz hakkına sahip olmasına yorumunuz?

platon yaklaşık olarak m.ö 500'lü yıllarda kadınlar beyni de erkekler gibi çalıştığını savunmuştur. hatta devlet adlı ütopyasında devletin başında kadın ve erkek filozofların bulunduğunu biliyoruz.
hatta platon 65 yaşında aristo'ya akademisinde eğitim vermiştir ama aristo farklı düşünerek kadınların erkeklerin üremek için işe yarayan canlısı olarak kabul etmiştir.

aynı şekilde toplum tarafından kabul görmeyen bu düşünce, o dönemden daha da önce başlamış ve günümüze kadar ulaşmıştır. peki bunun asıl nedeni neden?

bazı kişiler teokratik dinler, bazıları erkeklerin daha güçlü gözükmesinden vb. nedenlere bağlıyor. kişiden kişiye de değişiyor bu cevap. peki sizin cevabınız nedir? neden kadınlar hor görülüyor?
 • 0
  mavi_var 6 ay önce ~ 6 ay önce
  hicbir fikrim yok . her toplumda kadınlara bakış açısı aynı . bu galiba güçten kaynaklı . yani güç önemli ve kadın güçlü değil diye hor görülüyor . ama yine de hiçbir mantıklı yanı yok . sanki ozellikle bu konuda eğitim almışlar gibi .
  0
  pentaigo 6 ay önce
  erkeklerin çoğunluğunun fiziksel gücünün fazla olduğunu biliyoruz ve ilk çağlardan beri aile çatısında erkek avlanır, koruyucu görevi yapar ve yönetimde öne çıkar. bu yüzden kadınlara karşı ilk çağdan beri bi yapılanma olabilir. oysaki bazı hayvan gruplarında dişi avlanır yada erkek kur yapar hatta erkek deniz atları hamile olur falan ama insanlarda olay farklı :/
 • 0
  akdmrahmt 6 ay önce
  kültür, toplumun yaşayış şekli çevresel faktörler ve en önemlisi aile içi davranış yani ebeveyn davranışları küçüklüğünden itibaren izlenimleri insanın zihninde bir fikir oluşturuyor diye düşünüyorum
 • 0
  hedap 6 ay önce
  bence çok çok erken bile söz hakkına sahip olmuşlardır.
  en azından bir 2023 beklenmeliydi.
dün
 • senin düşüncen ne

  Puiv halkinin düşüncelerini sorabilirsiniz.

  41 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  shewolf

 • bu bölüm #sosyal bölümünün alt bölümüdür.
 • argo küfür +18 ve bölüm dışı paylaşım yapmak yasaktır.