az bilinen kahramanlar: yüzbaşı cengiz topel - p3

  8
  sjense 9.10.2019 21:12
  az bilinen kahramanlar yazı serimin #3 yazısıdır. diğerlerine buradan ulaşabilirsiniz;


  (pi: az bilinen kahramanlar: ismet inönü - p2)

  (pi: az bilinen kahramanlar: robert piche - p1)
  gökyüzünün kartalı, yeryüzünün kurdu.  https://eksiup.com/p/7z255578ngz9
  onu sırtlanlar gibi parçaladılar. ölürken bile savaştı. ve o şehit düşünce, tüm ulus ayağa kalktı, haykırdı dünyaya, "kıbrıs türktür, türk kalacak!" dünya cehennem olsada, alem ite çakala kalsada, bu yoldan gitmeyen herkese haram olsun.

  kimdir?

  ad soyad: cengiz topel doğum tarihi: 02 eylül 1934 nereli: izmit meslekler: asker, pilot ölüm tarihi: 08 ağustos 1964

  1964’te türk hava kuvvetleri’nin kıbrıs‘ta gerçekleştirdiği uyarı uçuşunda, uçağı rum uçaksavarlar tarafından vurulunca paraşütle atladı fakat esir alındığı rumlar tarafından şehit edildi. rumlar tarafından hastanede öldüğü belirtilen topel’in naaşı iade edildi. türk hava kuvvetleri’nin kıbrıs’taki ilk pilot kaybıdır.

  ilkokula bandırma ıı. ilkokulu’nda başladı, babasının balıkesir gönen‘e tayini ile ömer seyfettin ilkokulu’nda öğrenimine devam etti. 1934 yılında babasını kaybettikten sonra ailesi istanbul kadıköy’e yerleşti. kadıköy yel değirmeni okulu’nda ilk ve orta öğrenimini tamamladı.

  lise öğrenimine, haydarpaşa lisesi’nde başlayıp kuleli askeri lisesi‘ne devam ederek 1953 yılında bitirdi. 1955 yılında kara harp okulu’nu bitir katıldı. hava sınıfına ayrıldı. pilotaj eğitimi için kanada‘ya gönderildi. kanada’daki eğitimini başarıyla tamamlayarak 1957 yılında yurda dönüp merzifon 5. ana jet üs komutanlığı’nda göreve başladı. 1961 yılında eskişehir 1. hava ana jet üssü’ne atandı. 1963 yılında yüzbaşılığa terfi etti.

  8 ağustos 1964 tarihinde rumlar’ı türk halkı’na karşı işledikleri insanlık dışı eylemlerden caydırmak için eskişehir‘den kıbrıs’a, 4’lü filo komutanı olarak gönderilen cengiz topel’in uçağı, uçuş esnasında yerden isabet alarak düşürüldü. cengiz topel, paraşütle atlamayı başardı fakat esir alındığı rumlar tarafından şehit edildi.

  kıbrıs’ta ilk türk hava harp şehidi olan cengiz topel’in hastanede öldüğü açıklandı ancak ısrarlı girişimler sonucu 12 ağustos 1964 tarihinde rumlar’dan alınabildi. kıbrıs, adana, ankara ve istanbul‘da yapılan törenlerden sonra 14 ağustos 1964 tarihinde edirnekapı’daki sakızağacı hava şehitliği’nde toprağa verildi.

  tarih sayfalarında adı duyulmaya başladığı günden beri, vatan uğruna canını verip nam alan türk milleti, bugüne kadar verdiği şehitlerine birini daha eklemişti. bu şehit, onun şanlı tarihini yaratan son şehit olmayacaktı. aziz milleti o’nun vücudunu toprağa gömerken, hatırasını ve acısını kalbine gömdü.

  istanbul tuzla’da bulunan piyade okulu komutanlığı’nda ismini taşıyan bir dershane vardır. ismi, eskişehir´de, istanbul´un bakırköy ve zonguldak´ın kozlu ilçesinde bir ilkokula verilmiştir. ayrıca izmit´te cengiz topel´in adını alan “cengiz topel deniz hava üs komutanlığı” bulunmaktadır.

  not: ilkokulumun adı samsun cengiz topel ilköğretim okuluydu. o zamanlar kim olduğunu bilmiyordum, şimdilerce düşününce, eğitim gördüğün okulun adının böylesine büyük bir kahramana hitap edilmesi büyük bir gururmuş.


 • 3
  bizanskurdu 10.10.2019 00:05
  istanbul'un birçok yerinde cengiz topel caddesi bulunuyor :) hep duyardım ama tanımış oldum.
  0
  sjense 10.10.2019 00:19
  iyi vesile olduysak ne mutlu bize hocam :)
dün