6

black desert online

türkiye'ye yaklaşık 1.5 ay önce gelmiş olan (pi: mmorpg) oyundur. skill olayı 1 2 3 gibi shortcutlara koyarak değil de mouse klavye kombinasyonları ile yapılıyor. örnek verirsek sol tık + s gibi. yüksek grafik istiyor. slotları tek tek kesmiyorsunuz, toptan kesiliyor. şimdilik 6 sınıf var.

şimdiye kadarki mmorpglerden farkı ise siz oyunda değilken hiçbir ilerlemeniz olmuyor! işcileriniz çalışmıyor, iş yapmıyor vs. oyunda online olmanız ve zamanınızı araştırmaya ve öğrenmeye harcamanız lazım. savaşlar, ticaret, kervan, üretim, çiftçilik tarzı rpg ler bol bol var.

oyun içi pazar da min ve max limitler var. kafanıza göre fiyat koyamıyorsunuz. her itemin belli bir piyasası var. o aralıkta alım satım yapılıyor.

oyun b2p yani buy2play bir oyundur. bir kerelik 29 tl ile almanız lazım. aylık ödemesi filan yok.
 • 2
  pandababy 1 yıl önce
  güzel bir oyundur, metin2 ile büyümüş bir nesile pek uygun olduğunu düşünmüyorum ama umut vaat ediyor.
 • 1
  hasyazar 1 yıl önce
  içeride başka hiçbir şeye ek para vermiyoruz yani?
  1
  kullanici 1 yıl önce
  gercek parayla alınan incilerle alınan itemler var kostüm, pet filan.
 • 0
  akadir 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  şahsen ilk duyurulduğunda çok heyecanıydım ve türkiye ye çıkmayınca çok üzülmüştüm. şimdi neredeyse 2 seneyi geçti çıkardılar türkiye için ve bi araştırayım dedim. sonuç oarak oyun iyi ama pay to win bir oyun olduğunu yazıyor herkes ki paralı satılan bir oyunun p2w olması kdar saçma sapan bir şey daha olamaz sanırım. iyice hevesim kırıldı 😑
  0
  kullanici 1 yıl önce
  aslında p2w denilen şey tek bir item için. o itemi de para vermeden vefa puanı biriktirerek 5 gunde alabiliyorsun. paralı item dükkanında sınır yoktu oyuncular istedi sınır da getirildi.

  oyun daha çok emeğe dayalı olduğu için ne kadar paralı item de alsan online olmadıkça bir işe yaramıyor.
 • 0
  filozofunsakali 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  bdo'da şuan kriz var p2w'lik bir durum söz konusu. isyan bayrakları çekildi.

  edit: şuan kimse fark edemiyor ama parayı yatırıp alan aldı artık. zaman geçtikçe o parayı basıp alan adamların farkı ortaya çıkacak.
  0
  kullanici 1 yıl önce
  ben öyle düşünmüyorum ben de aktif oyuncuyum lvl 50 vahşim var. itemleri yapabileceği zaten max +15. pazara da inci itemleri koymak sınırlı hale getirildi. para kazanmak zaten kolay üretim ticaretle. itemlerin fiyatları da belli. o arap süper güçlü bir oyuncu olamaz. olsa bile 1 aya herkes onun gibi olur zaten. isyan konusunda hak veriyorum önlemler geç alındı ama bdo'da hiçbir şey çok zor değil.
  1
  bcaa 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  summerdan bahsediyorsun sanırım. p2w lik bir durum yok. sadece deli gibi para basarak grind ve para görevlerinden kurtuluyo insanlar. para ödemek sadece zaman kazandırıyor bu oyunda. parayla ödemeden sahip olamıcağın hiçbir şeyi sunmuyor oyun. muaz ın çığlığını almak bile + basma oranını yükseltiyor ancak. evet tonla para yatırıp 1 senede yapacağın itemi çekebiliyorsun ancak dediğim gibi p2w bu değil.
  2
  kullanici 1 yıl önce
  (pi: @filozofunsakali) na söylemek istediğim tam da buydu. aynen katılıyorum. aramızda fark yok.
  0
  filozofunsakali 1 yıl önce
  bdo alma kararımı etkiledi bu ne yazık ki. sıkı takipçisiyim ama hem buy 2 win olan hem de etkili oyun içi item satışı olan bir oyun hele ki bir mmorpg bana göre değil bdo üzdü ne yalan söyleyeyim. ama ileriki zamanda alabilirim belki. sağ olun puvolar.
 • 1
  bcaa 1 yıl önce
  oyunu 4 senedir takip ediyordum. şu anda da aktif olarak oyunun en iyi guildi olan disaster da oyuncuyum. oyunda pazar fiyatları belirli olduğu için bot ile para kasan karakterler görmenizin imkanı yok. tabii ki yanı sıra oyunda kişiye özel ticaret atamıyoruz pot al ver haricinde. bu da parayı parayla satın alma ihitmalinizi kaldırıyor.

  pve ve pvp sistemi gerçekten çok başarılı.

  skill comboları oldukça yerinde, gerçekten yetenek ve hızlı düşünme gerektiriyor oyun, yani item dizildiği zaman bitmiyor.

  oyunda ki guildler en azından disaster, orion, one way, göktürk gibi büyük guildler işi gayet ciddiye alarak oyuncularının takip sistemlerine hakim. discord kullanılıyor genel olarak haberleşmek için.

  şimdilik awakening mode henüz gelmedi, 12 13 karakter olmasına rağmen tr serverında henüz 7 karakter var ancak yavaş yavaş kore den alınan patchlerle hepsi gelecek.

  bir kaç yıldır gördüğüm en iyi sisteme sahip oyun. kesinlikle öneririm.
 • 0
  kullanici 1 yıl önce
  herkesin beklediği ninja karakteri bugünkü güncelleme ile oyuna eklenmiştir.
 • 0
  kullanici 1 yıl önce
  oyunu almak isteyen arkadaşlar varsa fiyatlar indirime girmiş. en ucuz paket 20 tl.