14

dağ 2'nin imdb'de 9,3 alma sorunsalı

türk milleti olarak bir şeyi abartmayı çok sevdiğimizi biliyoruz.

örneğin tarihte bir zaferimiz varsa, onu pohpohlayarak anlatır, yüceltiriz. halbuki bence bu yanlış bir şeydir. bir zafer olduğu gibi güzeldir.

aynı şey türk filmlerinde de geçerli. tamam filmi ben de beğendim o konuda bir problemimiz yok, fakat izleyiciler olarak böyle bir filme tam puan vermek bir övünme değil yüceltmedir.

aynı şekilde beğenmediğimiz bir filme de 1 puan vermek gibi.

önceki sene de ayla filmi için "oscar adayı" gibi saçma sapan haberler yapılmıştı. insanlarımızın film konusunda ne kadar bilgisiz, ne kadar kültürsüz olduğunu bu olaylardan görebiliriz.

her neyse zaten senelerdir oscar ve imdb'ye karşı olduğumu ne zaman dile getirsem saçmaladığımı düşünürlerdi. en iyisi siz öyle düşünün ben de böyle...
 • 1
  illedeo 1 ay önce
  gerçekten çok güzel film ama 9.3 etmeyeceği de bir gerçek. bana sinemada hissettirdiği zevk için 8 veririm ama daha fazla etmez. ederse çok fazla yapıma haksızlık olur.
 • 2
  gameover 1 ay önce
  oy verenlerin %90'ı 10 puan vermiş. %4'ü de 1 puan.

  bunların tamamını elersek eğer ki çok saçma, bu film ne 10 eder ne 1. geriye kalan puanların ortalamasını çıkardığımız zaman ortaya 8.2 falan çıkıyor ki bu da filmin aşağı yukarı değeri.

  abi bizim millet gerçekten çok tiksindirici insanlara sahip. adam play storeda uygulamaya 1 verip şu yorumu atıyor 'aslında çok güzel ama yorumum görünsün diye 1 verdim'. yani kansızlığa bakar mısın? :)
 • 1
  bizanskurdu 1 ay önce ~ 1 ay önce
  beni etkileyen filmlerden olmuştur, milliyetçi duygular ile veriliyor işte o puanlar. oscar meselesinde osssıcar tabi, o kadar da değil. ben imdb yerine sözlüklere bakıyorum.
 • 2
  circlepit 1 ay önce
  batı'nın 90larda yaptığını daha yeni yeni yapıyoruz sinema sektöründe, abartmayın!!!!!
 • 0
  therosa 1 ay önce
  dürüst olmak gerekirse bana göre en fazla 7.5 imdb alabilirdi. why god why?
 • 1
  edige 1 ay önce
  ımdb herkesin oy verebildiği bir platform bunda abeslik ne var burda referans olan o filmi izleyen kişiler resmi bir bağlayıcılığı da yok imdb ye yada oscara karşı olman saçma değil ama bu yaz iyi yazman saçma
  0
  pentaigo 1 ay önce
  imdb'ye karşı olduğumu söylerken, imdb'nin puanına bakıp film sıralayanlardan bahsediyorum. metascore'a daha güvenilir yaklaşabiliriz evet.

  fakat oscar'a %100 karşıyım. günümüzde oscar'ı dinleyenlere de anlam veremiyorum. rüşvet, övme, medya vs. gibi etkenlerde yükselen film kazandığı çok aşikâr.
 • 1
  argent 1 ay önce
  imdb nin neye göre puanlandırma yaptıgını ve kimlerin puanlamaya karar verdiğini bilmen gerek. ikincisi her millet fazla böbürlenir. fransızların nasıl ilahlaştırdığına bir bak derim
  0
  pentaigo 1 ay önce
  evet fransızlar kadar başka milletler de var... ben de zaten sadece türkler demedim
 • 1
  eaalmlr 1 ay önce
  türk milletiyle alakalı değildir. bu durumu da yanlış bulmam. hatta tarihimizi anlatan filmlerin daha fazla yapılmasını isterim ki hollywood dediğin sektör yıllardır aynı pohpohlamayla filmler çıkarıyor. (pi: captain america) recep ivedik'in puanına bakmanı öneririm sinemamızı anlamak için. inan bana dağ 2'ye bu kadar puan vermeleri bile mucize kalıyor. şükretmek gerek.
  -1
  pentaigo 1 ay önce
  captain america dediğin film senelerce çizgi roman olarak çıktı. en sonunda güzel bir senaryo ve belirli bir evrenle birleştirdiler. profesyonel bir senaryo, profesyonel yönetmen, profesyonel özel efektler. haklısın amerikan propagandaları her filmlerinde var fakat bir çok eleştirmen bu filmleri eleştirebiliyor. ama askeri, dini vs. bir türk filmini eleştirdiğinde ise olanlar bir kaos.
 • 0
  helianthus 1 ay önce
  bu diğer ülkelerde de böyle izlemekte zorlanılacak dağ 2 nin yarısı kadar düzgün kurgu senaryo ve oyunculukları olmayan hint filmleri 9.8 puanlı falan imdb'de. başarılı hint filmlerini ayrı tutuyorum hint filmleri güzeldir.
 • film

  Filmler hakkında herşey kurallar çerçevesinde burada bulunabilir. Diğer film bölümlerim için: #film eleştirileri #film replikleri #film tavsiyeleri

  34 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  pentaigo

 • bu bölüm #medya bölümünün alt bölümüdür.
 • kurallar:

  *+18 filmse işaretlemeyi unutmayın.

  *tavsiye, replik veya eleştiri ise diğer bölümlere uğramayı unutmayın. burası sadece genel bi bölümdür.

30. @hedap | evlilik