0
sözlükteki osmanlı düşmanlığı
hayırdır beyler örgütlenip mi geldiniz? hep bir osmanlı devleti düşmanlığı islam karşıtlığı falan atalarımızı araplaştırma çabaları???
 • -2
  yepyeni 1 yıl önce
  kimse sevmek zorunda değil. ayrıca osmanlının yönetim sistemi ortada. çokta sevilecek bir yanı yok. saray zihniyeti. acı gerçekler.
 • -2
  advertiser 1 yıl önce
  yunan dedelerinin kitaplarini okuyup sozlukte kotuleme cabalari iste
 • 1
  hukuk582 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  puvo özgür düşüncesini yazmışlar sende yazmışsın sıkıntı yok

  not: osmanlı şu anki avrupa dan daha medeniydi ve baya da adildi
  0
  gaddarus 1 yıl önce
  notuna verdim artını düşüncelerime tercüman oldun..
 • -1
  gaddarus 1 yıl önce
  gurur duyması,övünmesi gereken bir tarihi olduğu halde, o tarihini geçmişini inkar eden milyonlarca şehidimize,askerimize ihanet eden bizans tohumları üremeye devam ediyor..
 • 1
  pocari 1 yıl önce
  osmanlı döneminin medeniyet beşiğiydi. aslında kimse düşman değil osmanlıya. zira bir insan atasına neden düşman olsun. sadece zamanında osmanlının arap kültüründen fazla etkilendiği konuşuldu. bu konu tartışılır tabi ki.
 • 0
  iloveimagine 1 yıl önce
  osmanli düşmanı pek gormedim ama burda herkesime rastlamak nerdeyse mümkün
 • 0
  marcos 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  osmanlı bir tarihtir. dolayısı ile körü körüne sevmek veya nefret etmek yanlıştır. bana sorarsanız doğrusunu alıp yanlışından ders çıkarmalıyız. ama kişisel olarak sevebilirsin veya nefrette edebilirsin bu senin düşüncendir. başta da belirttiğim gibi osmanlı tarihtir ve tarih tartışırken kişisel öznel düşüncelerle tartışılmaz. yani seven insan: osmanlı her konuda yüzde yüz doğruydu doğru politikalar izledi diyemez; çünkü doğru politika izleyip değişen döneme ayak uydurabilseydi dağılmazdı. nefret eden insan ise: hep yanlış ve kötü politka sergiledi de diyemez çünkü 600 yıllık bir devlet hep kötü olamaz ve fatih gibi bir padiişahı var(fatihi gidip biraz araştırın göreceksiniz).

  araplaşma konusuna gelince ise elbette ki araplaşmıştır. islamiyeti kabul etmiştir çünkü diğer türk devletleri gibi. bir dini kabul ediyorsanız onu kültürüyle kabul edersiniz. bu değişim kaçınılmazdır. burada bi nefret veya sevgi yoktur bu böyledir yani, siz bugün gidip budist olsanız onun kültürünü kabul edip uzak doğu kültürünün sizi etkilemeyeceğini mi sanıyorsunuz, tabii ki etkileyecek daha net bir örnek verelim uygurlar budizmi kabul ettiklerinde nasıl yerleşik hayata geçip türk kültürünü bırakmışlarsa, yine karahanlılar ve sonraki devletler islamiyete geçişlerinde aynı derecede değişim göstermiş. karahanlılarda bu en azken, yani türk kültürünü korurken, peşi sıra gelen türk devletlerinde gittikçe bu kaybolmuştur ve osmanlıda bu zirveye çıkmıştır bu gayet doğal bir süreçtir... bir başka örnek vermek gerekirse avrupa devletleri hıristiyanlığı kabul ettikten sonra nasıl pagan kültürü tepeden tırnağa değişmişse veya vikinglerin din değiştirdikten sonra pagan kültürü değişmişse. osmanlı, karahanlı harzemşah selçuklu hepsinin de kültürü değişmiştir bu kaçınılmazdır.

  yalnızca dinlerle değil orta asyadan çıkıp anadoluya geldiklerinde de kültürleri değişmiştir diğer kültürlerle etkileşime girmiştir çünkü. mesela orta asyadan çıkıp avrupaya giden hunlar nasıl bugünün macaristanı olmuşsa kültürel etkileşime giren bütün toplulukların kültürünün değişmesi kaçınılmazdır. bunu söylemek de düşmanlık değildir


 • karışık

  Karışık

  51 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  oxygen
  tombalaci
  kaygusuzyazar
  hellomyfriend
  ilteris
  darkier
 • bölüm kuralları

  - bölümü takip etmeyi unutmayınız..

  aklınıza bölüm ismi gelmediyse bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  ekleyeceğiniz bölümü bulamadıysanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  bölüm seçmek istemeden paylaşmak istiyorsanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  başlık fark etmez istediğiniz başlıkta açabilirsiniz..

  - reklam yapmak yasaktır..


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...