13

turk genclerinin inanilmaz sekilde depresyonda olmasi

bir turk genci olarak hangi soydasim ile konussam hayatin zorluklarindan yada ogrenci olmanin sikintilarindan bahsediyor. ozellikle bizim gibi 2000 sonrasi yeni jenerasyon genclerde adeta psikolojik sikintilar ard arda bas gosteriyor. cogu gencin hayali hedefi ideali yok. degisik psikolojik sikintilarla bogusuyor bogusuyoruz.
 • 0
  shewolf 26 gün önce
  dostum bence biz çok zayıf varlıklarız. büyüklerimizin geçmişteki hayatını dinleyince sorunlarımız yanlarında ufacık kalıyor. hiç bir sorunu olmayan insan bile bir şeylerin eksikliğinden hep mutsuz ve depresyonsadır
  0
  furis 26 gün önce
  evet ama zaman degisti. eskilerin yasadiklarini yasamis olsak eminim ki intihar olaylari daha fazla olurdu.
 • 0
  8bit 26 gün önce
  işte bunlar hep fakirlikten. açlıktan oluyor.
  0
  furis 26 gün önce
 • 1
  gaddarus 26 gün önce
  çünkü adamlarin elinde her imkan var ve yeni nesil armut piş ağzima düş mantiğı ile büyüyor hiç kimse bir şey için çabalamiyor akillrinda aşk ve seksden başka bir şey yok
  1
  furis 26 gün önce ~ 26 gün önce
  o da bombos bir hayat. aksiyon heyecan yok. olculu olsa keske her sey zamaninda olabilse. bugun turk genclerinin azimsanamayacak cogunlugu yurt disina gitmek istiyorsa bir sorun var demektir. ama bu kimsenin umurunda degil.
  0
  gaddarus 26 gün önce
  yurt dişina gitmek istiyor çunku daha iyisi olduğunu duşunuyorlar vatanlarini guzelleştirmek yerine her zamanki gibi yurt dişina gidip hazira konmak istiyorlar
  1
  furis 26 gün önce
  vatani guzellestirmek istedikce cirkinlestirdiklerini gorduklerinden olamaz mi gaddarus hocam? sizin emekleriniz cabaniz surekli goz ardi ediliyorsa ne yapabilirsiniz ki? belki hemen pes etmek icin bahane olabilir ama ben boyle goruyorum.
  0
  gaddarus 26 gün önce
  çabalamak zor geliyor insanlara ve artık insanlar eskisi gibi tahamül edemez olmuş hemen vazgeçiyorlar bahane buluyorlar. zor bir durum
  1
  furis 26 gün önce
  bunda sosyal medyanin dolayisiyla teknolojinin katkisi cok fazla. iyice asimile olduk.
  0
  gaddarus 26 gün önce
  aynen haklısın
 • 0
  helianthus 26 gün önce
  eskiden bizim ülkemizdeki insanlar dünyada nasıl olanakların olduğunun farkında bile değildi. annelerimizin jenerasyonu iş bulması çalışması için günümüzde gerektiği kadar eğitim almaları ya da üstün çaba göstermeleri beklenmiyordu. lise mezunları bile rahatlıkla iş bulup çalışırken akşam okullarına gidebiliyordu. hayat bu derecede pahalı değildi. çoğu erkek tek başına evi geçindirebiliyordu. ancak şartlar fazla değişti. artık iş ilanları bile 25 yaşın altına açılıyor. üniversiteden mezun olana kadar geçen ortalama 23-24 yılın telafisi yapılamıyor. iyi kazandıran bir iş sahibi olmak oldukça zor ve aynı zamanda statü göstergesi olarak algılanıyor. bunun yanı sıra çoğu genç olanaklardan haberdar. yurt dışına gitmeye imkan sağlayan pek çok program ve proje mevcut. özellikle avrupa'da gençlerin nasıl yaşadığını gördükten sonra bizim gençlerimizin bunalıma girmesi kolay. halk otobüsüne binip başka ilçeye gider gibi ülke değiştiren dolu dolu yaşayan gençliğin yanında biz schengen vizesi almak için götümüzü yırtmak zorunda kalıyoruz. kendi ülkende yaşasan asgari ücretin bir tık üstünde işler bile bilmem kaç tane sınav ve mülakatla eleman arıyor. bunların hepsini başarsan torpilin olmuyor. bütün ülke istanbul ekseninde gelişiyor. iş bulmak istiyorsan istanbula gitmek zorunda kalıyorsun. giderek kalabalık ve çekilmez hale gelen toplumsal bir sorun olarak istanbul büyüyor bu sefer. ekonomi desen hiç bir malın ve hizmetin fiyatı sabit değil. her hafta değişiyor. işyerleri sürekli işçi çıkarıyor. bir gencin geleceğinin hiç bir garantisi yok nasıl depresyonda olmasın ki.
 • 0
  mecnunc 26 gün önce
  zor görmeyince herşeyi sıkıntı sanıyorsunuz birader
  0
  furis 26 gün önce
  herkesin zorluk anlayisi farklidir birader. onemli olan zorluklara gogus germektir bunu basaramayan depresyona giriyor maalesef.
  1
  mecnunc 26 gün önce
  kusura bakma ama iki zor görüp başaramadı diye depresyona girmekte neyin nesi?
  yeni nesil sanıyor ki herşey, herkes onları el üstünde tutacak bir dedikleri iki olmayacak herşeye rahatça ulaşacaklar. hayat böyle değil. bunun kavranması lazım.
  0
  furis 25 gün önce
  hocam ben sana katiliyorum. oldukca haklisin. hatta bu yeni nesilin icine bende dahilim, lakin paranoyak depresyon sever yeni nesilin icindekilerden degilim sukurler olsun. benim derdim ulkem olur, sehit olan asker olur, adaletsizlik olur, esitsizlik olur, haksizlik, rusvet, torpil, hayvan cinayetleri, kadin siddeti, tecavuz olaylari bunlarla dertlenirim.

  ama bakiyorsun bunlarin dert dediklerine ask, is, arkadas, para, gezme, eglence, bende niye yok, cirkin miyim, yakisikli miyim, takipcim ne kadar, kac begeni aldim.

  bombos hayat yasiyorlar. ilimden bilimden uzak. uretmekten aciz tuketmekten elde avucta hic bir sey birakmayanlardan cogunlugu.
 • 0
  berkay583 26 gün önce
  rahatlığa alışmış insanlar gerçeği farketmemış kişilere böyle olur zamanla düzelirler
 • 0
  lacmira 25 gün önce
  ne yapacağını bilmemesinden kaynaklanmaktadır.
  0
  furis 25 gün önce
  ne yapmalidir tavsiyeleri alalim hocam. belki faydamiz dokunur.
 • 1
  rapunzel 25 gün önce
  bu insan olmanın gereği idealleri olmaması kötü ama sıkıntılar depresyon normal durumlar .birde boş kalmanın getirisi tabi yumuşak büyütülmenin.eskiden geçim sıkıntısından her şey zordu bu yüzden insanlar depresyona giremiyordu bile.şimdi rahatlık var geçim kaygısı yok
  0
  furis 25 gün önce
  aynen puvocan.
 • 1
  arjiin 25 gün önce ~ 25 gün önce
  en son nesil bizdik, 96'dan sonrası yok. ciddi ciddi yok. çevremdekilere bakarak konuşuyorum bunu. saygı yok, sevgi yok. ne bileyim. eksik hep bişeyler. ben 22 yaşında olmama rağmen, babamdan habersiz bi iş dahi yapamazken 16-17 yaşındaki çocuklar gece yarılarında sokaklarda. kız erkek farketmez. bizden sonraki nesil, b*ka sardı iyice. allah yardımcımız olsun. demek istediğim bu depresyon sebebi başlıca aileden kaynaklanmakta.
  0
  furis 25 gün önce
  oyle haklisin ki hocam.
  0
  arjiin 25 gün önce
  tşk canım
 • 0
  ddoguzdd 25 gün önce
  yapacak bişey yok çektiriyorlar

 • türkler

  bu bölümde Türkler hakkında düşüncelerinizi, eleştirilerinizi, merak ettiklerinizi ve kafanıza esen herhangi bir şeyi paylaşabilirsiniz.

  3 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  roxic7

 • genel kuralları hepimiz biliyoruz zaten. boşuna tekrar edip de kendimizi yormayalım. yaşasın pandalar.