16

mutluluğun formülü

mutluluğun formülü nedir? yada böyle bir şey gerçekte yok mudur? size bu sefer psikolojik değil daha biyolojik bir şekilde nasıl mutlu olabileceğinizi anlatıcam. kendi yorumumdur.

beynimiz düzenli/düzensiz (hala teori aşamasında) dolaşan sinapslar sayesinde düşünce üretir. sinaps dediğimiz şey ise bir ipi salladığınızda çıkan dalga gibi düşünebilirsiniz, yani sinirler arasında yolculuk eden bir ileti. beynimiz bu iletiler sayesinde bir olayı düşünüp, onun hakkında yorumlamalar yapabiliyor. (bunlar irade mi yoksa mikro maddelerin sürekli hareketliliğinden kaynaklandığı mı, başka bir konuda değinicem.)

bu durumda herhangi bir konuda üzüldüğümüzde beynimiz belli salgılar, hormonlar ve sinapslar sayesinde bizim "üzgünlük", "depresyon" adını verdiğimiz belirtileri göstermeyi başlıyor. peki biz bunlara karışamaz mıyız? belki zaman yada yeni olaylar bizim bu üzgünlüğümüzü azaltabilir yada giderebilir fakat bunu doğal yollarla yada diğer anlamıyla "psikolojik" yolla çözmek gerçekten güç. benim bahsetmek istediğim ise bilim-kurgu filmlerinden bir kesit gibi.

üzgünlük belirtileri; hormonlar, sinapslar vb.. insanların müdahele edebileceği bir teknolojiye sahip olduğumuzu düşünelim. üzüldüğünüzde vücudunuz eski haliyle karşılaştırılıyor ve üzgün olduğunuzdaki etkiler hemen bir panzehir ile deaktive ediliyor ve artık beyniniz bu istemediğiniz şeylerle meşgul olmuyor. benim düşüncem bu gelcekte gerçekten mümkün olacağıdır. ve belki de gelecekte istediği duygularını aldıran insanlar göreceğimizdir.

duygusuz insanlar ve böyle bir dünya. yorumlaması size kalmış...
 • -3
  logic 4 ay önce
  çok açık

  bir sen bir ben bir de bebek
 • 0
  trexbro 4 ay önce
  hcl2o4 . au3co. f3 . mutluğun formülü kişiden kişiye deiğir kimisine göre somut, kimisine göre ise soyuttur.
 • 1
  ananyamus 4 ay önce
  mutluluğun formülü beyin reseptörü ve dopamim uyumunu sağlamaktır. uzunca anlattığım bir yazım var zaten kısaca anlatmam gerekirse beyninizin isteklerine hükmediyorsunuz, beyniniz istekleriyle size hükmetmiyor. şöyle söyleyeyim çok parası olan bir insan her akşam et yiyebilir ama durumu iyi olmayan birisi ayda belki 1 kez et yer ama o yediği et onu ciddi anlamda tatmin eder. tabi burdaki olay istemsiz yapılan birşey. bunu kendi isteğinizle yapmanız gerek, bağımlılıklarınızdan arınıp (oyun, masturbasyon, belki ders herşey) sağlamanız gerek. istek olursa uzuunca yazarım yine
  0
  pentaigo 4 ay önce
  başlığı etiketler misin bulamadım da. teşekkürler yorumun için
  0
  ananyamus 4 ay önce
  https://www.puiv.com/i/3BFT7JNV

  farklı bie konu üzerinden anlattım ama mantık bu
 • 1
  sjense 4 ay önce
  soru sorulmayan ergenlerin olmadigi bir puivvv oleeeeeeeey
 • 0
  seff 4 ay önce
  onu sen ne bilecen kariyla ben bilrım. .
 • 0
  feministruh 4 ay önce
  inci sözlükte "hayatınızı kökten değiştirecek olan şey" başlığını bul. bu konuyla alakalı en iyi türkçe dökümandır
  0
  pentaigo 4 ay önce
  bilmiyorum konuyu okudunuz mu ama ben daha çok yapay bi deneyden bahsettim. yukarıdaki çoğu kişi de başlıktan yanılmış ve okumamış galiba.
 • 1
  ersals 4 ay önce ~ 4 ay önce
  öncelikle üstte bahsettiğin nöron etkileşimi, düşünceye neden olmakta. duyguduruma değil. bir nöron, yaklaşık 15 bin diğer nöronla etkileşimde. bu da karmaşık düşünme yapısını oluşturmakta.

  duygudurum ise, fizyolojinin ürettiği bir son durum. bunda beynin bilinç düzeyinde bir etkisi yok. o sadece, üretilen biyokimyaya bakar. duygudurumu bilinç düzeyinde algılayan, beyin üstü benliktir. beyin bilince sahip değil.

  ayrıca olumsuz duyguduruma neden olan şey, buyuk ihtimal dış uyaranlar kaynaklı olacaktır.. buna göre oluşan biyokimya, yanlış düşünüyorsun düzel diyor kişiye. eğer biyokimya olduğu gibi tamamen düzeltilse bile (major depresyon dışında) kişi dış uyaranın etkisinde kaldığı için eski haline dönecektir.

  burada yapılacak şey biyolojik değil, bakış açısıyla yakından alakalı. yaşam felsefesi.
  0
  pentaigo 4 ay önce
  yani kazandığımız duygulara sebep olan faktörlere salgılar yada hormonlar dahil değil mi? sadece nörotik mi?
  1
  ersals 4 ay önce
  hormonlar eğer biyolojik bir patoloji ya da bilinçli yaşam yanlışı yok ise, dış uyaranların etkisinde salınım gösterir. yani, bizim hayatla olan etkileşimimiz bu konuda önemli bir faktör.
  beyin, sonuçla ilgilenir. eğer uzun dönemli stres (kişinin bir olguyu stres kaynağı görmesinden dolayı uzun dönem etkilenimi) sonucunda, beyin uyaranlara maruz kalmamak için -küçülür-.
  bu nedenle meditasyon ve namaz gibi parasempatik sistemi devreye sokan ritüeller psikolojiye inanılmaz iyi gelmekte.

  yine spor yapmak, (salon sporu değil, yoga yürüyüş vs) major depresyon dışındaki sorunlu duygudurumlar için ilaçdan daha etkili. (endorfin salınımı artışı)
  0
  pentaigo 4 ay önce
  efendim sonuçta salgıların burda rolü var. bahsettiğim ileri teknolojide o salgıyı azaltmak yada tamamen aldırmak yada onu tetikleyen hücre yapısını değiştirmek. sebep - sonuç arasındaki bağı koparmak için.
  1
  ersals 4 ay önce
  günümüzde yapılan antidepresan tedavisinin amacı bu zaten.

  öncelikle bu bir tedavi değil. semptom giderici sadece.....sonuç almak oldukça zor.

  duygudurum komleks bir sonuç. hücre yapısıyla ilgisi yok. eğer olsaydı, nöronlar arasındaki iletişimi baskılayan antidepresanlar etkili olurdu. sadece kişiyi uyuşturmakta ve uzun dönemde kişilik sorunlarına neden olmakta. (nöron etkileşimi aksadığı için)

  psikoloji ve duygudurum u düzeltmenin yolu biyoloji - fizyoloji değil sadece. bunu anlamak lazım. çünkü, bütün fizyoloji, düşünce yapısının etkisinde.
  0
  pentaigo 4 ay önce
  anladım bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkürler.
  1
  ersals 4 ay önce
  ben teşekkür ederim.
  kişi sadece beslenme yanlışlarından dolayı bile sorunlu duygudurum üretebilir. yanlış beslenme mikobiyatada biyolojimize uygun olmayan mikroorganizmaları artıracağı için, üretilen seratonini metabolize edecekler ve vücuda dağılmayacak....
  ya da kişi inanılmaz iyi şartlar yaşar. hiçbir eksiği sorunu yoktur. ancak depresyon yaşar. (zaten istatistiksel olarak sorunsuz yaşam, negatif duygudurum üretmekte.)

  biyoloji, düşünce-hayata bakış açısının sonuçlarına göre şekillenir. hatta genetik de böyledir. (epigenetik, genetiğin dış etkenlere göre nasıl şekillendiğini araştıran tıp alanı)

  bu nedenle kişinin doğru yaşam koşulları, doğru beslenme ve sağlam bir felsefi zemine sahip olması ve en önemlisi de yaşam amacı taşıyor olması lazım.....

  bizim kültürümüze ne kadar uzak değil mi....

  ama bu değişmez biçimde böyle işliyor.
  0
  pentaigo 4 ay önce
  her yönden tok olmalıyız. yemekten, barınmaya; dinlenmeden, cinselliğe. bunu ilk felsefeye girişte görmüştüm fakat temel ihtiyaçlar mutluluktan, kültüre hemen hemen her şeye etki ediyormuş :)
 • 0
  unnamed 4 ay önce ~ 4 ay önce
  hayat - mutsuzluk=mutluluk
  mutsuzlugu karşi tarafa atalım
  hayat=mutluluk+mutsuzluk.
  0
  pentaigo 4 ay önce
  hayat - mutsuzluk = mutlu hayat olmaz mı :)

  bu yüzden hayat = mutsuzluk + mutlu hayat
  0
  unnamed 4 ay önce
  aynı şeyden bahsediyormuşuz gibime geldi:)
  0
  pentaigo 4 ay önce
  senin denklem hatalı be hocam :)
  0
  unnamed 4 ay önce
  önemli olan mutsuzluğu karşı tarafa atmak:)
  0
  pentaigo 4 ay önce
  tabi tabi ;)
6 saat önce 6 saat önce
 • bilim

  Her türlü düzenden yoksun duyu verileri ile düzenli düşünceler arasında uygunluk sağlama çabası. -Albert Einstein

  174 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  darkier
  f242

 • bu bölüm #bilim-teknoloji bölümünün alt bölümüdür.
 • paylaşımda bulunurken çevreyi kirletmemeye çalışınız.

  (çevre kirliliğine neden olan başlıklar, moderatörler tarafından kaldırılabilir.)