sizi ramazana hazırlayan hadisler #1

  10
  piiuv 4.5.2019 13:33 ~ 13:37
  ebu hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "resulullah. (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: "kim yalanı ve onunla ameli terketmezse (bilsin ki) onun yiyip içmesini bırakmasına allah'ın ihtiyacı yoktur."

  ramazan ayında orucu sadece midemize değil midemiz dahil tüm beden ve azalarımıza da tutturmamız gerekli gözümüze,dilimize ve öfkemize mani olmalıyız ancak bu şekilde ramazanın rahmetinden yararlanabiliriz ki bu hadiste buna delil olarak bize yeter.

  kaynak: buhari, savm 8, edeb 51; ebu davud, savm 25, (2326); tirmizi, savm 16, (707).  hz. ebu hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "resuluııah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "ramazan ayı girdiği zaman cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapanır ve şeytanlar da zincire vurulur."

  bu büyük müjdeyi fırsat bilip zaaflarımızı onarmaya çalışmalıyız kötü alışkanlıklarımızdan vazgeçip allaha daha yakın olmak adına şeytanın bağlandığı ramazan ayında bizde nefsimize fırsat vermeden ibadetlerimizi çoğaltmalıyız.(namaza bi adım atıp devamını getirebiliriz)

  buhari, savm 5, bed'ü'ı-halk 11, müslim, sıyâm 2, (1079); nesâi, sıyâm 5, (4, 129).  ..."cebrail (as): 'ramazana eriştiği halde bir insan, buna ramazanın feyzinden, bereketinden istifade edememiş, ramazan gelmiş geçmiş de hâlâ allah'ın mağfiret ettiği bir kul olamamışsa, allah'ın affını, mağfiretini kazanamamışsa; yazıklar olsun o kula!.. burnu yerde sürtsün!' diye dua etti. ben de ona amin dedim.”

  ve belkide önemsememiz gereken çok mühim bir hadis zira duayı eden cebrail (as) ve amin diyen de kainatın efendisi aleyhissalatü vesselam ve duanın kabul olmaması mümkün değil hal böyle olunca da ramazana, oruca ve bu ayın önemine uzak kalmak ve rahmetten mahrum kalmak allah korusun ki pek akıl işi değil. umarım ramazan ayından ve rahmetinden hakkıyla istifade edebiliriz (amin)

  (bk. buharî, el-edebu’l-müfred- 1419/1998, riyad- 1/338; taberanî-evsat- h. no: 8994; bezzar, h. no: 1405; mecmau’z-zevaid, 10/164)

  (sadaka resulullah ve nataka habibullah fi ma kal ev kema kal)
 • 2
  hedap 4.5.2019 17:19
  ebu hureyre hz. ömer'in tabiriyle "allah ve kitap düşmanı" bir hadis uydurucusudur.
  hatta uydurduğu hadisler yüzünden cezalandırılmıştır.
  aklı olan kendini bu uyduruk hadislerden uzak tutsun.
  0
  piiuv 4.5.2019 17:35
  ya boş konuşmada bu başlıktan uzaklaş
  0
  hedap 4.5.2019 17:43
  beni başıboş birak diyorsun yani:)
  sen hz. ömer'in allah ve kitap düşmanı dediği bir hadis uydurukcusunun hadislerine nasıl güveniyorsun açıklsana bi.
  sadece açıkla ya.
  bir seçim yapmak zorunda kalıp -cunku kalmak zorundasın- hz. ömer'in lafına mi?yoksa bir uydurukcunun lafına mi güvenirsin?
  0
  piiuv 4.5.2019 17:52
  ben zamanında açıkladım bu konuları kardeş sen bi uzaklaş
  0
  hedap 4.5.2019 17:58 ~ 17:58
  açıkladım dediğin şeyler; kadınların kocalarının köleleri olması,
  kocasını memnun ederek ölen kadınların cennetlik olması,
  müslüman kanının dökülmesini sözde! helal kılındığı durumlar,
  -isid in beslendiği hadisler-
  şimdi bir de üstüne hz. ömer'in allah ve kitap düşmanı dediği, hatta hadis uydurduğu için cezalandırdığı birini kur'an'a karşı kaynak olarak kullanmak, kur'an i ikinci sınıf bir kitap haline getirip arka plana atmak.
  hala devam mı açıklayamadigin açıklamayı beceremedigin konular hakkında atıp tutmaya:)
  0
  piiuv 4.5.2019 18:28
  ya bi defol kardeş senle muhattap olacak zamanım yok kıt aklını başka yerde kullan