iklim değişikliğini gidermek için önce obeziteyi ve açlığı ele almalıyız.

  9
  darkier 31.1.2019 17:37 ~ 17:38

  dünya üzerinde iki milyardan fazla insan ya şişman ya da obez iken sekiz yüz on beş milyon insan da kronik olarak yeterli besini alamamaktadır. bu esnada da iklim değişikliği tabakaya daha fazla zarar vererek dünya'mızı tahrip etmeye devam ediyor.

  the lancet komisyonu, bu üç tehlikeli maddeyi -iklim değişikliği, obezite ve açlık- zincirin halkaları olarak birbirinden ayrılamaz bir bütün olarak görmekte ve birinin çözümü diğerlerini de çözmeye yardımcı olacaktır diye düşünmekteler.

  komisyon ayrıca belirli birkaç tane de siyasi önermelerde bulunuyor:
  (şahsen hepimizin bildiği şeyler olduğunu düşünüyorum ama yine de üstünkörü bir şekilde onlara da değineyim.)

  - ülkeler toplu taşımaya yatırım yapacak ve insanlar bireysel araçlanmayı bırakarak işlerine gitmek için toplu taşımayı kullanacak. böylece daha fazla hareket, daha az kirli gaz olacak.

  - diğer bir önerme de sığır eti, şeker gibi sağlıklı olmayan ve çevreye de zararı olan yiyecekler için sübvansiyonda (devlet yardımında) azalmaya gitmek. böylece daha sağlıklı yiyeceklerin sürdürülebilir bir şekilde yetişmesine daha çok yatırım yapılacak.

  son olarak; bu üç sorunun bir çatı altında incelenmesi ve üstesinden gelinmesi için, öncelikle biz insanların hep beraber sağlıklı olması gerekiyor.

  kaynak
 • 2
  ofsaytsizburak 31.1.2019 17:42
  bu lobiciler de ne ikiyüzlü insanlar.
  dünya'dagıdaların doğallığını boz,para uğruna organik gıda bırakma sonra araştırma yaptırt.
  emperyalist ürünü sistem tarafından hem manevi hem maddi olarak zehirleniyoruz.
 • 0
  puzzle 3.2.2019 18:26
  çok faydalı bir çeviri olmuş, bazısı ölümüne yerken bazısını yiyemediği için ölüyor.