12

evrenin başka bir yerinde başka insanlar ya da varlıklar var mıdır?

şimdi arkadaşlar soruyu biraz daha açayım.

biz koca evrenin içinde nokta kadar sayılabilecek samanyolu galaksisinde dünya da imtihan ediliyoruz ya evrenin başka bir yerinde yine aynı imtihanın içerisinde olan düşünebilen varlıklar var mıdır sizce ? hal boyle olunca boyutlar da farkli tabi kafalar yanmasın dikkat
 • 0
  bizanskurdu 11 ay önce
  bence olmaması için hicbir sebep yok. belki de peygamberimiz her 63 senede bir başka bir gezegene gidiyor bile olabilir
 • 0
  ferhatt 11 ay önce ~ 11 ay önce
  her bir toplum içinde, 'allah'a kulluk edin ve putperestlikten sakının,' diyen bir elçi gönderdik. onlardan kimine allah yol gösterdi, kimi de sapıklıkta kalmağa mahkum oldu. yeryüzünü dolaşın ve yalanlayanların sonunun nasıl olduğuna dikkat edin. (nahl 36)
  ayette görüldüğü gibi uzayda canlı formu olsa bile; elci, peygamber gönderilmiş olması gerek. ama kuranda uzaya elci gönderildiğine dair açık ya da kapalı bir ayet yok. e nihayetinde, başka gezegenlerde de canlı olmadığını anlayabiliriz.

  tezimi çürütecek varsa buyursun. ben de yanlışımı düzelteyim.
  0
  hurshit 11 ay önce
  tezini kendin çürütmüşsün zaten. kuranda uzaya elci gönderildiğine dair açık ya da kapalı bir ayet yok demişsin. tam tersi de yok.
  0
  ferhatt 11 ay önce
  öncelikle sunu düşün. kuran insanların, cinlerin, meleklerin varlığından yaratılışından ve bir çok şeyinden bahsederken neden dünya dışı varlıkların bir tanesinden bile bahsetmiyor? yani ben buna aklederek diyebilirim ki, kuran insanlardan, cinlerden, meleklerden ve dünyada yaratılmış insandan önceki varlıklardan(bu bir iddiadır herkesçe kabul görmüş değildir. kurandan ayetlerle kanıtlamışsa da kabul edilmekte güçlük çekiliyor) bu kadar çokça bahsederken, hic bahsetmemiş olduğu bir yasam formu yoktur. ve olmayan bir kavme peygamber de göndermediği ayette yazıyor.

  he sunu diyebilirsin ama, "cindir, melektir uzayda seyahat eder. bunları da uzaylı olarak sayabiliriz." bunun aksini iddia edemem. kuranda geçmiyor sanırım. geçiyorsa da ben bakmadim.
  0
  shewolf 11 ay önce
  tezini çürüteyim. kur'an'ı kerim 224bin peygamberi neden anlatmadı diye bir sor bakalım? peki bütün bunların dünyaya geldiğinden emin miyiz? hayır
  0
  ferhatt 11 ay önce
  senin 224.000 peygamber dediğin şey için kurandan ayet araman çok saçma bence. sen o 224.000'i uyduruk hadislerden bularak söylüyorsun. ama kurandan kanıt istiyorsun(!)
  hadislerin doğruluğunu bana kanıtla o zaman tezimi çürürmüş olursun.
  0
  shewolf 11 ay önce
  o zaman kuranın allah tarafından yazıldığını da kanıtla. ve hz muhammed'in bu dünyaya geldiğini birşeyler yaptığını mucizelerini.
  0
  ferhatt 11 ay önce
  kuranın indiği döneme gore kimsenin hayal bile edemeyeceği, bilimsel ya da gelecekten haberler veriliyor. bunu muhammet peygamberimiz beşer olarak kendisi uyduramaz. tanrının sözü olduğu gayet açık. ikinci olarak nerdeyse kimse kabul etmese de gelecekte bir çok kişinin inanacağını düşündüğüm kurandaki sayısal olan kusursuz nizamdaki kodlamadir. bunu da peygamber uyduramaz tanrının sözü olduğu burdada açık.

  peygamberin mucizelerine gelirsek peygamberin tek mucizesi kuranın ona melek vasıtasıyla vahyolunmasidir. başka mucizesi yok. var diyenlerin de kanıtı yok.
 • 0
  systemfailed 11 ay önce
  varsa kesınlıkle bizden daha iyi durumdalardır
 • 0
  efendikaptan 11 ay önce
  gayet tabi olabilir. evrenin ne kadar büyük olduğunu ve milyarlarca galaksinin olduğunu düşünürsek bizimkine benzer koşullar olabilmesi ihtimali çok düşük görünmüyor. ayrıca illa bizimkine benzer bir hayat olması da gerekmiyor. karbom temelli olmayan bir yaşam bizim dünyamızdan çok farklı bir şekilde de gelişmiş olabilir.
 • 0
  canki 11 ay önce
  bilimin keşfettiği ölçüde vardır veya yoktur. ama şahsi yorumum kesinlikle vardır.
 • 0
  bln 11 ay önce
  vardır vardır uzaylı da vardır deniz kızı periler falan vardır 😃bence vardır yani
 • 0
  molk_tikan 11 ay önce
  bence vardır. sonuçta evren baya büyük belkide aramızda yaşıyorlar ama genede belli olmaz belki yalnızızdır

 • uzay

  Houston, burası Apollo 11... Penceremde Dünya var

  11 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  iyesilagac


 • kurallarımız

  1- ana konusu uzay olan her türlü içerik açmak makbuldür.

  2- harici paylaşımlar direkt olarak uzay boşluğuna bırakılacaktır :)