4

ihtiyacımız olanı bize vermiyorlar

sanki ihtiyacımız bir seçimmiş gibi, anayasa değişikliğiymiş gibi sürekli bize dayatılan gereğinden fazla bizi geren, düşmanlaştıran, ayıran bir nedenimiz var ve bize amaç değil taraflı bir neden üstüne kurulu nefret kusacağımız hedef gösteriliyor iktidarca, bunu ben yediremiyorum. insanların bunu kabullenmesini de kabullenemiyorum. insanlar bugün evet hayır olarak kavga ediyor, ülkenin yarısı şaibeli olduğu düşünülen bir seçiminin hukukunu arıyor diğer yarısı da onları kızdırmaya çalışıyor ve hakikati aramıyor. hukuk... hahahah ne kadar işe yaramaz bir kelime gibi görünüyor değil mi? fakat işin gerçeği hukukun işlenmediği ülkede yolsuzluk, adam kayırma gibi, haksızlık gibi... bir sürü kötü olayın önü açılıyor. insanlara hukuk öğretilmiyor; insanlar hak aramıyor, cehalete terk ediliyor gerçi öyle ya cehaletinden de memnun olan bir kesim var. eskiden insanlar okuyamadığı için "yavrum sen oku, büyük ol, ayakların yerine bassın, para kazan kendini kurtar." derdi çocuklarına. işte bunu söyleyenler hayattan ders çıkarmış ebeveynlerin tecrübelerinden kesitlerdir. bugün o insanların çocukları büyüklerinin bu sözlerine rağmen okumadı ve cehaleti bu yıla taşıdı, artık ebeveynleri gibi ders çıkaramaz oldu. cehaletle mutlu olmayı öğrendi.

insanlar çaresizliklerine rağmen, alım gücüne rağmen ses çıkarmıyor. mühendisler işsiz, hukukçular işsiz, öğretmenler atanamıyor, gazeteciler pranga altında. öğrenciler üniversitelerini bırakmış hak, hukuk peşinde koşmaktan tükenmiş. insanlar mutsuz ve yorgun. sık sık teröre kurban giden insanlar oluyor. din gereksizce militanlaşıyor gençlerin beynini yıkıyor, partiler gençlik kolları adı altında gençlerin beynini yıkıyor. sanatçılar sanatı bırakmış kirli siyaseti eleştirmekten dillerinde tüy, kalemlerinde mürekkep kalmamış.

yıl 2017 teknoloji devriminin patlama noktası. dünyada yapay zeka çalışmaları güçleniyor, uzayda yaşam aranıyor her an yeni bir bilgi edinilebilir, uzaya koloni kurma çalışmaları var, bilimde atılımlar yapılıyor, insanlar kullanışlı mekanik aletler icat etmeye devam ediyor. fikirlerin paradan ve diğer her şeyden daha değerli olduğu bir dünyaya adım atmış bulunmaktayız; her şeye rağmen, dünyanın bu kadar ilerlemesine rağmen bizler hala hukuksuzluğu, din çatışmalarını, parti çekişmelerini, terör sorununu... bitirememiş halde, bitirecek insanları aramayıp bizi zincirleyenlere bir çeşit stockholm sendromu yaşamamıza neden olanlara boyun eğiyoruz. bize bizim olan şeyleri vermiyorlar, bize ihtiyacımızı vermiyorlar. bizi yıkıyorlar. bizim olanı alma zamanı geldi, artık hiçbir güç beni bilimin tersine, adımlarımı geri attırmaya zorlayamaz. bugünden itibaren adımlarımı fırtınaya doğru atmaya kararlıyım. bugün hep birlikte fırtınayı insan gücüyle aşmalıyız.
 • 0
  heylano 1 yıl önce
  ne yapacağız puvo (tüm öğrenilmiş çaresizliğimle soruyorum ) ne gelecek elimizden seçim bitti hala tarafın ne söyle artık diye direnen insanlar var ortalıkta
  0
  filozofunsakali 1 yıl önce
  insanların cehaleti büyük, teyip çıkıp sür eşeği niğde'ye diyor seçim sonra şaibe raporları sunulunca. anladın mı dediğimi yani adamın taştaşlarında değil ben alacağımı aldım çoktan istediğinizi yapın siz diyor. bizde istediğimizi yapıcaz, hukuku hukuk sistemi getirmiyorsa hukuku kendi ellerimizle alıcaz, sokağa çıkmak seçenek fakat herkes için konuşamam zaten sokağa çıkıp hakkımı arıyorum sizlere gelin diyemem siz karar verin gelin, elimiz armut toplarsa o armutları da alırlar.
 • 0
  zevce 1 yıl önce
  öyle büyük cahil bir kitle var ki elden hiçbir şey gelmiyor. adamlar okumuş bilgili herkese hain gözüyle bakıyor amk