5
türk aslanı : kangal
türk aslanı : kangal

✔ kangal köpekleri, orta asya'da yaşayan ''kangar türk boyunun'' göç ederken yanlarında getirdikleri köpeklerdir...

✔ kangal köpekleri özellikle de osmanlı'da yeniçeriler tarafından savaşta kullanılmak üzere beslenmiştir. kangal köpeklerinin çoğu savaşta yüzlerce düşman askerini parçaladığı da çeşitli kaynaklarda yazılıdır.

✔ bizans kaynaklarında kangal köpekleri ''samson'' olarak geçer. samson antik roma dilinde ''aslan'' demektir. kangallar bir çeşit ''türk aslanı'' olarak tarihte yer edinmiştir.

✔ dünyanın en sadık köpek türlerinden biridir. sahibi öldüğü için günlerce mezar başında ağlayan kangal köpekleri bu sadakatin en büyük örneğidir.

✔ kangal köpeğinin en belirgin özelliği ise sahibine duyduğu aşırı sadakat ve buna bağlı olarak sahibine ait olduğunu düşündüğü şeyleri korumaya yönelik kuvvetli içgüdüsüdür.

✔ bu nedenle çok iyi bir dövüşçüdür. kurt, çakal gibi yabani hayvanlara karşı çok etkin bir muhafız olmakla beraber aile fertlerine ve özellikle de çocuklara karşı hiçbir tehdit oluşturmazlar.

✔ evliya çelebi, seyahatnâme'sinde kangaldan bahseder. bu köpeklerin “aslan kadar güçlü ve cüsseli'' olduğunu yazar.

✔ kangal köpekleri güçleri ve sahip oldukları kusursuz bağlılık yetisiyle her ne kadar göze çarpsa da, fiziksel olarak iki zayıf noktaları vardır. bunlardan biri aşırı derece de uzayan ve belirli bir vakitten sonra dövüşmelerini engelleyen kulakları, diğeri ise hassas olan boyun dokularıdır.

✔ kangal köpeği besleyen kişiler bu iki zayıf noktayı yok etmek için, küçük yaşlarda beslemeye başladıkları yavru kangalların kulaklarını keser, boyunlarına da dikenli halkalar geçirir. bu işlemler sonucunda kangallar kusursuz birer avcıya dönüşür... öyle ki kurtlara bile çekinmeden saldırıp parçalayabilecek düzeye gelirler...

 • 1
  sewo 1 yıl önce
  son gelen kanunlarla birlikte sivastan çıkarılması ve ticareti yasaklanmıştır.


 • genel kültür

  Genel kültür başlıkları bu bölüm altında.

  5 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  lazcoder

  keyiftuccari
 • Puiv kuralları geçerli. Onun dışında;

  - KÜFÜR

  - HAKARET

  - +18

  - GOYGOY 

  - ALAKASIZ BAŞLIKLAR

  KESİNLİKLE YASAK.

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...