rtük internet yasağı tbmm den geçti

  8
  systemfailed 22.2.2018 23:33
  günlerden beri insanların itirazlarına aldırış etmeden yasa hızlıca onaylandı.. yasanın detayları şu şekilde..
  kabul edilen düzenlemeye göre artık rtük'ten geçici yayın hakkı ve yayın lisansına sahip medya hizmet sağlayıcı kuruluşlar, sahip oldukları lisans sayesinde yayınlarını internetten de yayınlayabilecekler. fakat yayınlarını sadece interentten sunmak isteyen radyo, televizyon ve medya hizmet içeriği sağlayan kuruluşlar ise rtük'ten yayın lisansı, fakat farklı bir içeriği sadece internete aktarmak isteyenler ise yine rtük'ten yayın iletim yetkisi belgesi almak zorunda olacaklar. sulh ceza hakimi ile ortak çalışacak olan rtük, tespit ettiği lisanssız ve kurallara aykırı içerikleri sulh ceza hakimliğine şikayet edebilecek.

  sulh ceza hakimi ise şikayet edilen platformu 24 saat geçmeden erişim yasağı uygulayacak. fakat haksız yere kapatıldığını düşünen kuruluşlar ise dosyayı üst mahkemeye taşıyarak rtük'e karşı dava açabilecekler. ama yasanın bizi etkileyen kısmı tabii ki sansür kısmı. zira ilk yayınlandığı andan itibaren tepki çeken çukur dizisi, televizyonda yayınlandıktan hemen sonra internetten sansürsüz şekilde izlenebiliyordu. ama artık yeni yasaya göre show tv dizinin sansürsüz bölümünü internette de yayınlayamayacak. çünkü resmi yayın kuruluşu olduğu için internet yayınları da rtük'ün kontrolü altına girmiş olacak.

  yani şu olacak birilerinin bazı yayınlar hoşuna gitmezse şak diye kesilecek tabi bu sadece canlı yayınlar vs olacagını sanmam bunun ucu sözlüklerede dokunur zamanla çünkü herkesin fikri bir başkadır illaki birilerinin hoşuna gitmez
 • 2
  abbeeeu 22.2.2018 23:41
  adnan oktar'ın internet yayınlarını kaldırabilmek için çıkarıldı ama epey şeyi de etkileyecek anlaşılan
 • 0
  mukerremmete 23.2.2018 13:23
  ülkemizin internetle ilgili sorunu sakıncalı yayınlar değil bence. asıl sorun internet güvenliği. insanlar ulaşmak istedikleri görüntüye, içeriğe bir şekilde ulaşıyorlar. devletin bunu istese de engellemesi mümkün değil. benim devletimden beklentim internette güvenliğimi sağlamak için çalışması. beni dolandırıcılıktan, insanlık dışı içeriklerin isteğim olmadan bana ulaşmasından ve benzeri durumlardan beni koruması. yoksa yasak getirseniz ne olacak ki, porno ve diğer içerikler yer altında yer üstünde olduğundan daha zararlıdır.
 • 0
  illedeo 25.2.2018 12:46
  bizlik bir durum yok, maksimum 100 kanalı etkiler onun da çoğu dizi kanalları falan işte.
 • 2
  mrhitokiri 25.2.2018 21:29
  teşekkürler tbmm ! işsizlik bitti vergiler azaldı aa dur bir de internet vardı onuda düzeltelim :)