metris cezaevi'nden akıllara durgunluk veren firar

  1
  hellomyfriend 13.1.2017 16:28
  çifte cinayetten 75 yıl hapis cezasına çarptırılan yasin ıcıl, aynı davadan beraat eden ve kendisine çok benzeyen kardeşi ersin ıcıl'ın kimliğini kullanarak metris cezaevi'nden tahliye edildi


  yargılamaya konu olay

  kağıthane'de şehriban ıcıl'la düğünü olan erkan bayat, 4 ağustos 2014 günü fotoğraf stüdyosuna gitti. bu sırada gelin şehriban ıcıl'ın yakınları da fotoğraf stüdyosuna geldi. fotoğrafçı dükkanında iki aile arasında kavga çıktı. şehriban ıcıl'ın yakınları yanlarında getirdikleri tabanca ile damat erkan bayat ve aile üyelerine kurşun yağdırdı.

  olayda erkan bayat ve amcası celal bayat hayatını kaybetti, 3 kişi de yaralandı. saldırı sonrası yakınları gelini de alarak kaçtı. polisin araştırmaları sonucu yakalanan gelinin kardeşleri yasin ıcıl ve ersin ıcıl tutuklandı. soruşturma sonunda yasin ıcıl (20), ersin ıcıl (18) ve olayın olduğu günden beri firari olan suat ıcıl (30) hakkında dava açıldı.

  dava aralık ayında karara bağlandı
  istanbul 13. ağır ceza ceza mahkemesi'nde 22 aralık 2016 tarihinde görülen karar duruşmasında ersin ıcıl beraat etti. yasin ıcıl, 2 kez kasten adam öldürme, 3 kişiyi kasten öldürmeye teşebbüs, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma ve ruhsatsız silah taşıma suçlarından toplam 75 yıl hapis cezasına çarptırıldı. firari suat ıcıl'ın ise dosyası ifadesi alınamadığı için ayrıldı.

  yer değiştirerek kaçtı

  duruşmadan sonra iki kardeş de tutuklu bulundukları metris 1 no'lu ceza infaz kurumu'na geri götürüldü. kardeşine çok benzeyen yasin ıcıl cezaevine gider gitmez kardeşi gibi sakal tıraşı oldu. sonra da kardeşinden aldığı kimlikle onun yerine tahliye oldu.

  ağabeyinin yerine geçen ersin ıcıl bir süre sonra cezaevi psikoloğuna giderek beraat ettiğini ancak tahliye olamadığını söylemesi üzerine durum ortaya çıktı. bakırköy cumhuriyet başsavcılığı da olayla ilgili soruşturma başlattı.  "intihar ederim deyince kabul ettim"

  soruşturma kapsamında ersin ıcıl'ın (19) 24 aralık 2016 tarihinde 'şüpheli' sıfatıyla ifadesi alındı. ersin ıcıl ifadesinde kağıthane'de erkan ve celal bayat'ın öldürülmesi ile ilgili tutuklandıklarını, o dönem reşit olmadığı için önce maltepe cezaevi'ne konulduğunu, reşit olunca da metris cezaevi'ne gönderildiğini söyledi. ersin ıcıl, "metris'te ağabeyim ile aynı koğuşta kalıyorduk. ağabeyim, ceza aldı. nezarethanede ağabeyim bana "cezaevine gittiğimizde ceza aldım, ağabeyim de beraat etti' dememi istedi. ben de böyle bir şey yapamayacağımı söyledim. ağabeyim 'intihar ederim" deyince ben de kabul ettim. ağabeyim sakal tıraşı oldu. kimlik kartımı aldı. ağabeyimle ben birbirimize çok benziyorduk. yüz, kulak, burun yapımız birbirine benziyordu. ertesi gün ağabeyimin kaçtığını yetkililere söyledim. ancak ben ağabeyimin kaçışı ile ilgili herhangi bir plan yapmadım" diye ifade verdi.

  ersin ıcıl tutuklandı

  bu ifadesinin ardından ersin ıcıl, "cezaevindeki tutuklunun kaçmasına imkan sağlama" suçundan çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. yasin ıcıl ise her yerde aranıyor.

  infaz koruma memurları hakkında da soruşturma başlatıldı

  metris cezaevi'nde gerçekleşen yanlış tahliye olayıyla ilgili olarak adli ve idari soruşturma başlatıldı. savcılık, olayla ilgili 6 infaz koruma memurunu da ifadeye çağırdı.