sabahattin ali'nin kitaplarını okudunuz mu ?

  12
  imaginative 5.4.2018 12:23
  geçen pazartesi türk yazar ve şair sabahattin alinin ölüm yıl döneminin 70'inci yılındaydık ölümünün ardından geride bıraktığı onlarca edebi eser ve şiirler hakkında ne düşünüyorsunuz ? örnek verecek olursak "kürk mantolu madonna" hakkında yorumlarınızı bekliyorum....:)
 • 0
  huseyinargun 5.4.2018 12:36
  0
  imaginative 5.4.2018 12:49
  yorumunuz için teşekkürler ama bana sözel bir yorum lazım çünkü düşüncelerinizi bir yazıda kullanacağım...:)
 • 2
  horseman 5.4.2018 12:45
  'insanlara ne kadar çok muhtaç olursam onlardan kaçmak ihtiyacım da o kadar artıyordu.'
 • 0
  filozofunsakali 5.4.2018 12:50 ~ 12:56
  3-4 kitabı var bende ve şiir kitabıyla kürk mantolu madonnayı okudum sanırım bir de içimizdeki şeytan kitabını okuyordum ki yarım kaldı. kürk mantolu madonna harikulade bir kitap. türk edebiyatında okuduğum ilk eser. maria puder harikulade yaratılmış ve raif efendi'nin iç çatışması, olayları içine atması ve sürekli başkalarının söylemleri üzerine yaşaması; yazarak bunları bastırabilmesi çok anlamlı. hele raif efendi'nin iç dünyasını kendi anlatması çok derindi. sonu da keza bir o kadar hüzünlüydü birçok okuyucunun aksine ben sonunu okuyana dek sonunda ne olacağını anlamamış olmama rağmen. okuduktan sonra böyle bir eser bulmakta zorlandığımı da söylemem gerek. çünkü kürk mantolu madonna tam aradığım, okumaktan keyif aldığım kitap türü; karakterin iç çatışmalarına çok yer verilmiş, çok iyi anlatılmış. bu da beni okumaya iten, okuma keyfime keyif katan özelliklerden.

  edit: film olacağı da duyrulmuş ve kraliçelerin kraliçesi cotıllard maria puder olacakmış diye de haberler var.
  1
  imaginative 5.4.2018 12:52
  yorumunuz için teşekkürler çok açıklayıcı ve güzel bir yorum yazmışsınız
 • 0
  zenginmutfagi 5.4.2018 13:09
  sabahattin ali'nin harika anlatımı ve yalın dili ile akıp giden bir eserdir. bu anlatımın kusursuzluğu sayesinde raif bey'in melankolikliği de güvensizliği de özlemleri de hayalleri de aşkı da size ait, sizin duygularınız ve bunu iliklerinize kadar hissediyorsunuz.
  ilk başlarda maria puder'in hayata ve raif bey'in aşkına karşı nihilizmi beni hafiften gıcık etmedi değil ama kitabın sonunda insanın burnunun direğini sızlatan, içini acıtan olaylar silsilesi sonrası maria puder'e haksızlık etiğimi anladım, fazla spolier içerikli yazmayayım diyorum ama utanmasam hikayeyi anlatacağım şimdi. kitap biterken gözlerdeki nemlilik kaçınılmazdır, bir süre kendine gelememek de sanırım.
  bunların dışında sabahattin ali'nin kuyucaklı yusuf, içimizdeki şeytan ve sırça köşk romanlarını okudum hepsi de birbirinden değerli kitaplardır.
  0
  imaginative 5.4.2018 18:56
  yorumunuz için teşekkürler bahsettiğin gibi yorumlamak bile insanı epeyce düşündürüyor ve hüzünlendiriyor diğer eserleri içinde aynı şey geçerliliğini koruyor...:)
 • 0
  umutbaygeldi 5.4.2018 22:53
  kürk mantolu madonna yı daha okumak nasip olmadı ama kuyucaklı yusufu okudum ve öneriyorum
 • 1
  almanpanzeri 6.4.2018 08:00
  kürk mantolu madonnayla beni benden alan,kuyucaklı yusufla hıçkırıklara boğan yazardır.işin pek bilinmeyen ve acı olan tarafı ise sabahattin alinin kuyucaklı yusufun devam kitabını düşünmesine rağmen kirli ellerin onu öldürmesiyle yazılamamasıdır