26

engelli ve özürlü arasında ne fark var?

türkiye´de engelliler için birçok yenilik ve değişiklik yapıldı, yapılıyor. bu değişiklik ve yeniliklerle engellilerin hayatlarını biraz olsun kolaylaştırmak ve hiç olmazsa normal insanların yararlandığı hak ve hizmetlerden engelli insanların da yararlanmasını sağlamak temel amaç idi. bu noktada yapılanları takdir ediyorum. fakat yeterli olduğunu düşünmüyorum. bu makalemde engelli vatandaşlarımız için devletin sağladığı vergi avantajlarını anlatacaktım. fakat sonra bu konuyu başka bir makaleye bırakmaya karar vererek önce birçoğumuzun farkına bile varmadığı engelli ve özürlü kavramını açıklamayı ve bir engelli kardeşimizin “türkiye’de engelli olmak” tespitini paylaşmaya karar verdim.

bir husus var ki engelliler camiasında ve engelli insanların kalplerinde derin üzüntü ve esefe sebep olmaktadır. bu da ülkemizdeki kavram kargaşasından kaynaklanmaktadır. vücudunda herhangi bir eksiklik ya da kusuru olan insanlara kimileri engelli kimileri de özürlü demektedir.

peki, hangisi doğru ya da ikisi aynı şeyleri mi ifade etmektedir? türk dil kurumu sözlüğüne göre, “özürlü” ve “engelli” kelimelerinin karşıladıkları anlamları şu şekilde ifade edilir:

özürlü: özrü olan, kusuru olan, defolu, engelli.
engelli: engeli olan, vücudunda eksiklik ya da kusuru olan.

tanımlara dikkatle bakacak olursak iki kelime arasında çok bariz farklılık olduğunu göreceksiniz. özürlü kelimesi, defolu anlamına gelmektedir. defolu kelimesi, ticari mallar için kullanılır. eğer üretim sonrası bir eksiklik, bozukluk ya da arıza olur ise o mala defolu mal denir. ancak, insanın defolusu olmaz. kim kendisine defolu mal denilmesinden hoşlanır? sanırım hiç kimse”

“biliyorum ki bazıları bu okudukları karşısında hayrette kaldı ve bilmiyordum” dedi. özellikle defolu mal konusunu, emin olabilirsiniz ki engelli olanlar bu kavramların ne anlama geldiğini biliyor. ve siz farkında olmasanız da karşınızdaki insanı incitiyor olabilirsiniz. peki ne yapalım mı diyorsunuz? gelin özürlü kelimesini bir kenara atalım ve türk dil kurumunun da belirttiği gibi engelli kelimesini kullanalım.

devletimizde bu konuda bir adım atarak 3 mayıs 2013 tarihli 28636 sayılı resmi gazetede yayınlanan 6462 sayılı kanun ile daha önceki bazı resmi tanımlarda geçen; özürlü, sakat veya çürük (askere uygun değildir) gibi ibareler yerine engelli ibaresinin kullanılması kanuna bağlamıştır.

burada öncelikle şunu söylemek isterim, bedensel ve zihinsel engelli olmak insanı bir kusur ve kabahat değildir. hepimiz dünyaya engelli gelebilirdik. aynı zamanda yaşadığımız süre içinde de hepimizin bir engelli adayı olduğunu unutmamamız gerekir. bundan dolayı çevremizde bulunan engelli vatandaşlarımıza, ikinci sınıf insan muamelesi yapmayalım. bu vatandaşlarımızın bizlerden daha duyarlı daha hassas ve merhametli olduklarının farkında olup, kaybettiğimiz bazı insancıl değerlerimizi de engelli vatandaşlarımızda bulabileceğimizi düşünelim.

türkiye’de engelli olmak.!

engelliler.biz web sitesinde, bir engelli kardeşimizin aşağıda aynen aldığım sitemleri sanırım herkesin katılacağı türden tespitlerdir:

“engelli olmak zaten hayata 1-0 yenik başlamaktır. toplum ve devlet bu skoru değiştirmek için elinden geldiği kadar gayret etmelidir.

türkiye’de engelli olmaya birkaç örnek verecek olursak

türkiye’de dışarı çıkmamak, evde mahkum gibi yaşamaktır.

çoğu binaya mimari engellerden dolayı girememektir.

ulaşım araçlarını kullanamamaktır. yurt dışında her engelli otobüse tek başına binerken bizde birçok otobüs engellilere uygun değildir.

devletin kurumlarıyla yapacağınız her yeni işlemde tam teşekküllü hastaneden heyet raporu almaktır (bu normal insanların her sorulduğunda yeniden nüfus cüzdanı çıkarmasına eşdeğerdir.).

sokakta, parkta, alışveriş merkezinde, havuzda veya sinemada “ne işi var bunun burada” anlamında bakışlara maruz kalmak demektir.

türkiye’de engellilere yapılan asansörleri onlardan daha fazla kullanmak onlara kullandırmamaktır.

engelli tuvaleti avrupa’da otoban kenarlarında bile varken, türkiye’de şehirlerinin merkezinde bile bulamamaktır.

engelli otoparkı hakkını gasp edenlere “burası engelli otoparkı başka bir yere park edin” dediğinde “sanane lan buraların amiri sen misin kafamı bozma kırarım bir tarafını” gibi şiddetlere maruz kalmaktır.

engelli insanların evlenip çocuk sahibi olmaları çok ters karşılanır. hatta engelli bir insanla sağlıklı birisinin ilişki yaşaması tepki görür ve olmayacak bir şeymiş gibi karşılanır.

çalışmamaktır, okumamaktır. isteseniz de bir şekilde engellenmektir.

nadir bulunan engelli rampalarının önüne araba ile park edenler yüzünden 35 cm kaldırımdan inmektir.
türkiye’de sağlıklı insanlar çok zor araba kullanırken bizde engelliler kaldırım olmadığı için yollarda akülü sandalyeleriyle ölüme meydan okumaktır.
bu örnekleri çoğaltabiliriz ama gerek yok. bence anlamak için bu kadar dahi yeterli…”

kaynak:www.nevzaterdag.com/.../
 • 0
  mein_diana 9 ay önce
  off be puvom ne yapmissin okuyamadim
  ama badliktan yorumlayacagim
  ozurlu: zihinsel zoru olan bireylere
  engelli:vucutsal zoru olan bireylere denilir
  0
  altaydangelenbarbar 9 ay önce ~ 9 ay önce
  oku puvocuğum oku güzel şeyler yazıyor en fazla 5 dakika sürer bir yerin eksilmez ya :)
  1
  mein_diana 9 ay önce
  turkiyede engelli olmak bitkise yasamla ayni sey aslinda disari cikam diyosun arabanin bir tanesi kaportayi suratina indirmis oluyor
 • 0
  sonofmonorchy 9 ay önce
  engelli fizikseldir,özürlü daha çok psikolojik.
 • 0
  expressmotokurye 9 ay önce
  engelli fizksel eksiği olan özürlü beyinsel eksiği olana denir
 • 1
  sallanansandalye 9 ay önce ~ 9 ay önce
  özürlü kelimesi kök olarak özr'den gelmekte ve özr kusur, eksiklik anlamına gelmektedir. anlam bakımından engelli kelimesiyle birebir aynı olmasa da yakın anlamda ve bir canlı için kullanılıyor ise aynı şeyi ifade etmektedir.

  söylerken özürlü daha ağır ve kaba geliyor bana, engelli ise daha normal. hatta mümkün olduğunca o kelimeyi de kullanmak ve duymak istemiyorum hayatımda.

  çünkü gençlerimiz kendi aralarında arkadaş ortamında bile birbirlerine özürlü müsün, engelli ya, yazık sakat galiba vs. diyebiliyorlar ve bu aslında çok kötü bir durum... gerçekten özürden, engelden ve sakatlıktan bihaber oldukları için o kadar rahatça sarf edebiliyorlar o kelimeleri.

  o yüzden bana göre engelli ve özürlü arasındaki fark sadece bu.
 • 1
  therosa 9 ay önce
  ben öyle kelimeleri sevmem. özel diyorum.
 • 1
  normallinsan 9 ay önce ~ 9 ay önce
  özürlü sanki size karşı bir sorumluluğu varmış da gerçekleştirmiyomuş gibi
  engelli ise kendi sorumluluklarını gerçekleştirecek güce sahip değil
 • 0
  sevliev 9 ay önce
  engelliyi bedenen ozurluyu ise zihinsel olanlar icin kullaniyorum sahsen ve biri birinden kibar da degil. feminstlerin bayan kelimesi mevzusuna donmesin bu is.
 • 0
  hellomyfriend 9 ay önce
  engelli, sakatlik yasayan vucudunun herhangi bir uvzu eksik olan insandir. ozurlu zihinsel bir gerilik sahibi insanlara denilir. sokaga gore bunlar
 • 1
  lacmira 9 ay önce
  güzel bir farkındalık

 • karışık

  Karışık

  138 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  oxygen
  tombalaci
  kaygusuzyazar
  hellomyfriend
  ilteris
  darkier
 • bölüm kuralları

  - bölümü takip etmeyi unutmayınız..

  aklınıza bölüm ismi gelmediyse bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  ekleyeceğiniz bölümü bulamadıysanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  bölüm seçmek istemeden paylaşmak istiyorsanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  başlık fark etmez istediğiniz başlıkta açabilirsiniz..

  - reklam yapmak yasaktır..