19

amatör şairlerin bir türlü saygı görmemesi

evet arkadaşlar, ben çocukluğumdan beri şiir yazmaktayım. en sonunda bir instagram sayfası açmaya karar verdim. çünkü şiirlerimi yayınlamak için gereken bütçem yok. instagrama baktığımda populer şiir sayfalarının şiirden kopmuş vaziyette olduklarını gördüm. çoğu tesbih ve ayakkabı reklamı yapmakla meşgul. kendilerine özgün bir içerikleri yok. siir_efkarimda adında bir hesabım var. hem plak kayıtları hem de kendi şiirlerimi paylaşıyorum. bir bakarsanız sevinirim. saygılar.
 • 0
  bizanskurdu 11 ay önce
  sayfan güzelmiş, yeni herhalde daha pek içeirk yok ama baya takipçin var.
  0
  mubi 11 ay önce
  çok teşekkür ederim
 • 0
  sauronungozbebee 11 ay önce
  profil adresini _linkini_ bu içerik altına bırakabilirsen daha çok okuyucun olması muhtemel..
 • 0
  filozofunsakali 11 ay önce ~ 11 ay önce
  sorun şu ki sanat yıllandıkça anlam kazanıyor bizim memlekette. şarap gibi olmak için-daha şarap değilsin yani yıllanmıyorsun ilk önce üzüm gibi ezilmelisin ki bu dalda sanatsal yaratını birileri "evet ya güzelmiş" desin ve sanattan anladığını zanneden diğer zırtapozların dağ keçisi gibi seke seke akın etsin eserlerine. bunu ben kabullenemiyorum fakat gerçek böyle. biri senin şiirine vakit ayırıp, okuyup beğendiğini dile getirmesi çok zor çünkü bunu yaparsa diğer insanlara nasıl "kültürlü" olduğunu kanıtlar? seni keşfetmek yerine popülere kaçacak tabi. insanlar keşfetmekte ve keşfettiğini paylaşmakta kısır. büyük çoğunluk senle vakit harcayacağına gider tutunamayanlara tutunur örneğin, çünkü onu herkes beğeniyor bir başyapıt. oğuz atay'ı okumak örneğin -kütür kütür kültür- demek, tam bir sanat severlik. burada sanatçıya bir eleştiri yok elbette, sanatla ilgilenenlerin kısırlığından bahsediyorum.

  edit: bu seferi tuttum kendimi yoksa belirli bir kesime bildiğin saydıracaktım.
  0
 • 2
  tonytonychopper 11 ay önce ~ 11 ay önce
  konuyla alakasız (yanlış anlaşılmayacaksam) şey geldi aklıma, yıllar yıllar önce bir gün tv.de "ünlü yeşilçam oyuncusu sokakta beş parasız, evsiz barksız yaşam mücadelesi veriyor" gibisinden bir haber vardı. sanat camiası nasıl sahip çıkmadı, millet olarak nasıl duyarsız kaldık bıdı bıdı derken hatırladığım şey şu yorumdu: ülen iki filmde figüran olmuş, zamanının kendince ünlüsü olmuş güzel güzel yaşamış da şimdi bu hale geldi diye milletçe neden vefasız olduk? aynı şeyi mahallemdeki fırıncı, bakkal amca yaşasa sokakta çaresiz görsem adam bizi yıllardır doyurdu bu ne vefasızlık deyip evimi mi açmalıyım hayır yani nedir?
  evet bu yorum kime ait bilmiyorum ama kulağımda kalmış böyle bir şey. başlıktan çağrışım yapma sebebim sırf şiir yazıyor diye birinin saygı beklemesi (puvo lütfen yanlış anlama ve kişiselleştirme) tek bir satır yazmadığı, tek bir söz söylemediği halde sırf okuduğu için hürmet gören adamlar gibi geliyor bana. yani x ise sonuç y olmaldır, amatör şair saygı görmelidir gibi bir durum, bilemiyorum konuya götünden bakmış olabilirim :)
  not: şiire çok düşkün olmamakla beraber ahmet arifi dinlerken mest oluyorum.
  0
  mubi 11 ay önce
  kardeşim orada demek istediğim şey, saygı göreyim anlamında değil. insanların şans vermesini istiyorum sadece. iyi yazdığımı da iddia etmiyorum. benim için önemli olan şey adımın ünlenmesi değil daha çok insana merhem olabilmek. ama gerçekten emek verip bu yorumu yaptığın için teşekkür ederim :)
  0
  tonytonychopper 11 ay önce
  o zaman "amatör şairlere şans verilmesi" tarzı bir başlık daha niyetinize uygun olurmuş ama dediğim gibi sizinle alakası yok çağrışımlar üzerine bir şeyler yazmak istedim.
  0
  mubi 11 ay önce ~ 11 ay önce
  haklısınız, daha ilk yazım. bir dahakine daha dikkatli olmamda fayda var ;)
 • 0
  merkur_retrosu 11 ay önce
  amatör şair kavramı sorunlu zaten şiirde ustalık olur elbette ama kasıt sanırım posta şairleri ki özdemir asaf'ın ümit yaşar'ın şairliğinin sorgulandığı yerde şanları olmaz kanaatimce
 • 3
  bazarcidayi 11 ay önce
  pro şairlerin de iplenmediği ülkemizde amatör şairlerin hiç şansı yok.
  0
  plumerion 11 ay önce
  ülkenin özeti )=
  0
  mubi 11 ay önce
  haklısın, milletimizde duygu var ama sanat anlayışı yok.
 • 0
  xxx155 11 ay önce
  ne bekliyosun moruq
 • 1
  logic 11 ay önce
  amatörlerin ilgi gördükleri tek yer malum yerler
 • 0
  illedeo 11 ay önce
  kaliteli içerik üretirsen her yerde ilgi üretirsin. amatör değil belki de yeteneksizsindir
  0
  mubi 11 ay önce
  içeriğime bakmadan yorum yapman saçma olmuş ama yine de teşekkür ederim eleştirin için ;)
 • 0
  acayipkafa 11 ay önce
  üstat şu an hangi şaheser şiir değer görüyor ki amatör şairler saygı görsün? bugün şiir yazacağına kokulu öpücük koy sayfana daha çok ilgi görür

 • 0
  ulukayin 11 ay önce
  insanlar yaşarken değil, öldükten sonra gereken saygıyı görürler.
1 saat önce 1 saat önce 1 saat önce dün dün dün
 • bilin istedim

  Her türlü az bilinen, çok bilinen, duyulsada ne olduğu tam olarak bilinmeyen kavramların açıklandığı. puivin bilmesini istediğiniz bilgi, anı,fıkra, makale, görselleri paylaşabileceğiniz, sesinizi özgürce duyurmak istediğinizde seçeceğiniz bölüm

  418 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  ibrahimisbilir

 • bu bölüm #sosyal bölümünün alt bölümüdür.
 • 1. bölüm açıklamasına uygun olmayan başlıklar açmayınız.

  2. yanlış bir bilgi gördüğünüzde yazara düzeltmesi için rica ediniz.

  3. açılan başlığı gerekli buluyorsanız (+), gereksiz buluyorsanız (-) yönünde işaretleyiniz.   ilgili bölüm;

  kara delik

14. @horseman | vale