5

solculuk nedir?

solculuk sosyal eşitsizliğe karşı tek kapıdır. yani sağcılığa, toplumsal eşitsizliğe, burjuva(fabrikatörler, zenginler, soylulara) sistemini yıkmanın tek yoldur. insanların eşit olduğunu savunur. ve birçok alt dalı vardır(sosyalizm, komünizm, anarşizm gibi). birçok bu düşünce ile yöneltilmiş ülke vardır. sovyetler birliği en iyi örneğidir. günümüzde az devlet benimsemiştir(küba, azda olsa çin, kuzey kore günümüzdeki örneklerdir). 20.yy birçok devlet etkisi altında kalmıştır. 19.yy ise çıkış noktasıdır. fransız devriminden sonra sol ismi ortaya çıksa da marksizm(karl marx'ın düşünceleri) sayesinde gelişmiş ve tam anlamıyla sol ismini almıştır. karl marx sol'da çok önemli rol oynamıştır. sonradan birçok ülke marksizme etkilenip sol isyanları başlatmıştır.
 • 2
  tombalaci 2 yıl önce
  2
  frebaba2121 2 yıl önce
  sol candır gerisi heyecandır.
 • 1
  ka_fa1500 2 yıl önce
  solculuk insan canlısının vicdanıdır
  1
  frebaba2121 2 yıl önce
  vicdan da kalpte sol tarafta değilmidir?
  2
  ka_fa1500 2 yıl önce
  oyle tabi.
  aklıma bi zamanlar sorulmuş bi soru geldi açayım bi başlık onu da ben sorayım.
 • 1
  yondaimehokagesama 2 yıl önce
  sağcılık olmayandır
 • 2
  ka_fa1500 2 yıl önce
  2
  frebaba2121 2 yıl önce
  çünkü solcular kendi ceplerini düşünüyorlar amaçları yok solcuların davası varda ondan
 • 0
  puiv2000 2 yıl önce
  solcuların son ağlamaları bunlar. çünkü yok olup gidiyorlar. hahahahahahahaha
  1
  frebaba2121 2 yıl önce ~ 2 yıl önce
  ananda bağırıyordu yok olup gitti hahahahahhahaha
  0
  puiv2000 2 yıl önce
  nasılda dokundurmuşum nasılda inceden inceden o yok olma acısını hissetmişsin ama :)
  1
  frebaba2121 2 yıl önce
  hahaha anana benzemişsin işte ona sor iyi bilir.
  0
  puiv2000 2 yıl önce
  yine bir solcu, yine cahillik, bilgisizlik ve küfür. türkiye şuan soldan çok memnun. çünkü rakip denilemeyecek kadar zayıf ve cahil. örnekte görüldüğü gibi, aynen devam edin biz çok memnunuz
  2
  frebaba2121 2 yıl önce
  yine bir cahilik diyorsun ya lan mal madem sen çok aydın sen ülke kurtaransın daha sol'un altına hakaret yazıyorsun senmi bilgili birisin hem ordada küfür atmadım anana benzemişsin dedim küfür algılıysan senin sorunun.
 • 1
  kaygusuzyazar 2 yıl önce
  "tek yoldur" mu . insanın haksızlığa karşı durması için bir ideolojiye ihtiyacı yok. saydığın ülkelerde anlattıklarına çok güzel örnekler olmuş
  0
  frebaba2121 2 yıl önce
  sağcılığa karşı tek yoldur.
  saydığım ülkeler resmi olarak öyle ondan verdim yoksa zaten küba'dan başka sol ülke yol. resmiyete göre türkiye'de adalet ve demokrasi ülkesi ama sadece kağıt üzerinde.
  1
  kaygusuzyazar 2 yıl önce
  ya şu ideoloji ,din sahiplerinin kötü örnekleri kabul etmemesinede hayranım kore ile çinde sol ülke ve halkları zulm çekiyor. ""solculuk sosyal eşitsizliğe karşı tek kapıdır. yani sağcılığa, toplumsal eşitsizliğe, burjuva(fabrikatörler, zenginler, soylulara) sistemini yıkmanın tek yoldur "" topkumsal eşitsizlik ,burjuvalar bunlara bende karşıyım ve sağcıyım. ayrıca burjuvadan ne kasdettiğini de merak ediyorum . kapitalist sisteme de karşı değilim insan sıfırdan zirveye çıkabilir fakat kominizmde bu mümkün değil . sorun düşüncelerin amacından sapması .
  1
  frebaba2121 2 yıl önce
  kardeş sende hangi idelojiye sahipsin anlamadım gitti :) sağcısın ama ve burjuvaziye karşısın ama kapitalizme karşı değilsin kapitalist insanlar zaten burjuvadır.
  1
  kaygusuzyazar 2 yıl önce ~ 2 yıl önce
  kardeş ben hakedenin hakkettiği yerde olacağı sistem neyse ona taabiyim. bana hakkımı versinler torpil olmasın . çalışan sivrilsin gerisi yok olsun. şimdi kominist olsan devlet sömürüyor monarşi desen bi aile sömürüyor kapitalist olsan şirketler sömürüyor . fakat kapitalizmde bir şansın var
  1
  frebaba2121 2 yıl önce
  bir şansın yok çıkarın var.tarihte sömürgecilik kapitalst devletlerde görülmüştür komunist olan devletler de görülmesi zor olaydır.
  1
  kaygusuzyazar 2 yıl önce
  koministler kendi halkını sömürmüş zaten
  1
  frebaba2121 2 yıl önce
  doğru bazı ülkeler baskı yapmış ama bunun sol'la ne alakası var adam sol adını kulanarak kirletmiş kuzey kore ve sovyetler gibi ülkeler.ona bakarsan ingiltere'de cumhuriyet kimliği altında dünya'yı sömürmüş itilaf devletleri bize saldırmamaşmı cumhuriyet adı altında burad cumhuriyetin suçu var diyemezsiniz ama solun suçu var nasıl diyorsunuz?
  1
  kaygusuzyazar 2 yıl önce
  başlıkta solu anlatmamış solu övmüşsün . ama önemli olan ideoloji değil kişilerdir. kominist devlette sömürge olmaz dersen bu cevabı verebilirim.
  1
  frebaba2121 2 yıl önce
  gerçeği de öyle istersen bakabilirsin tüm kaynakların özeti bu örnek vereceksen stalin ve lenin gibi saçma cevaplar verme çünkü onlar kendi ülkelerinde otoriter bir baskı yapabileler bu sömürgecilik değil emperyalizm değil emperyalizm haml kaynakları bol olan bir ülkeyi saldırıp sümürmek hangi komunist devlet yapmış bunu?
 • 1
  190322a 2 yıl önce
  eşitliği bazı alanlarda sağlamalıyız gerisini ise sosyal adalet üzerinden uygularsak bence birşey kalmaz.
  ayrıca burda belirtmek istediğim evet mahkemeler karşisında eşit olmalıyız fakat sol yönetimde ise oto kontrolü uygulayamassan kısa süre içerisinde yıkıma sürüklenir bu yüzden bazı açıkları var onları da sosyal adaletle kapatırsa bu ideolojiyi kimse yıkamaz
  2
  frebaba2121 2 yıl önce
  sol'unda yanlışları var tabiki mükemmel bir düşünce yoktur elbet altında menfaat çıkar.ben bilgi verme amaçlı bu yazıyı paylaştım birazda duyarlılığım var tabi.
 • 0
  lehsuvarisi 2 yıl önce
  eksik kalmış ama bilgilendirici +1
  1
  frebaba2121 2 yıl önce
  sonunda biri siyaset değilde bilgilendirici birşey anlattığımı anladı bunun için sana teşekkür etmek istiyorum.uzun olmasın diye özetledim sıkıcı olmasın diye.

 • karışık

  Karışık

  135 takipçi

 • aboneliği iptal et

 • moderatörler

  gaddarus

  oxygen
  tombalaci
  kaygusuzyazar
  hellomyfriend
  ilteris
  darkier
 • bölüm kuralları

  - bölümü takip etmeyi unutmayınız..

  aklınıza bölüm ismi gelmediyse bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  ekleyeceğiniz bölümü bulamadıysanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  bölüm seçmek istemeden paylaşmak istiyorsanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  başlık fark etmez istediğiniz başlıkta açabilirsiniz..

  - reklam yapmak yasaktır..