5
solculuk nedir?
solculuk sosyal eşitsizliğe karşı tek kapıdır. yani sağcılığa, toplumsal eşitsizliğe, burjuva(fabrikatörler, zenginler, soylulara) sistemini yıkmanın tek yoldur. insanların eşit olduğunu savunur. ve birçok alt dalı vardır(sosyalizm, komünizm, anarşizm gibi). birçok bu düşünce ile yöneltilmiş ülke vardır. sovyetler birliği en iyi örneğidir. günümüzde az devlet benimsemiştir(küba, azda olsa çin, kuzey kore günümüzdeki örneklerdir). 20.yy birçok devlet etkisi altında kalmıştır. 19.yy ise çıkış noktasıdır. fransız devriminden sonra sol ismi ortaya çıksa da marksizm(karl marx'ın düşünceleri) sayesinde gelişmiş ve tam anlamıyla sol ismini almıştır. karl marx sol'da çok önemli rol oynamıştır. sonradan birçok ülke marksizme etkilenip sol isyanları başlatmıştır.
 • 2
  tombalaci 10 ay önce
  2
  frebaba2121 10 ay önce
  sol candır gerisi heyecandır.
 • 2
  yusufir 10 ay önce
  çin de ucuz işçilikle hücre evlerinde yaşayan insanlar, kuzey kore de dikdator yönetimi. gerçekten eşitliği savunan ülkeleri söylemişsin. sağciliga karşı olurken, teröristlerin insan haklarına sahip olduğunu düşünen ülke içinde ki solcuları da hesaba katarsak, baya benimsenecek bir yönü var.
  1
  frebaba2121 10 ay önce
  resmiyete öyleler ondan verdim yoksa diktatör bir ülke asla olamaz solcu zaten çin'de kağıt üzerinde sol ama alakası yok solla sadece küba solcu bir devlet.
  3
  yusufir 10 ay önce
  yani solu benimseyen üç örnekten ikisi tutmamış. en büyük örneği sovyetler dibi gormus. sağcılık da solculuk da çağ gerisi işler.
  gotunuzu kurtarmadan bi boka bulasmayin(geleceğinizi garanti altına almadan). sonra ülke ideolojik fakirlerin habire isyan çıkarmasıyla bombok hal alıyor.
  gidin adam gibi okuyun, iş bulun. yada işinizi kurun. sabah ailesiyle kahvaltı yapıp audisine binip işine giden adamlar olmaya çalışın. bu suruklendiginiz gorusler insanı bok yolundan başka hiçbir yere ulaştirmaz.
  1
  frebaba2121 10 ay önce
  öyle dediğin insanlar kör ve sağır insanlardır insanlar ölüyor gözlerimizi kapayalimi bağırış seslerini duymayalı mi? sisteme ebedi bağlı mi kalalım ülkenin yönetim biçimi ne yaparsan yap seni de ilgilendirir sanada bulaşır
  1
  yusufir 10 ay önce
  bunun için sadece oy vermen kafi. oy vermekten başka hangi yol amacına varmış?
 • 1
  ka_fa1500 10 ay önce
  solculuk insan canlısının vicdanıdır
  1
  frebaba2121 10 ay önce
  vicdan da kalpte sol tarafta değilmidir?
  2
  ka_fa1500 10 ay önce
  oyle tabi.
  aklıma bi zamanlar sorulmuş bi soru geldi açayım bi başlık onu da ben sorayım.
 • 1
  yondaimehokagesama 10 ay önce
  sağcılık olmayandır
 • 2
  ka_fa1500 10 ay önce
  2
  frebaba2121 10 ay önce
  çünkü solcular kendi ceplerini düşünüyorlar amaçları yok solcuların davası varda ondan
 • 0
  puiv2000 10 ay önce
  solcuların son ağlamaları bunlar. çünkü yok olup gidiyorlar. hahahahahahahaha
  1
  frebaba2121 10 ay önce
  ananda bağırıyordu yok olup gitti hahahahahhahaha
  frebaba2121 tarafından 10 ay önce düzenlenmiştir.
  0
  puiv2000 10 ay önce
  nasılda dokundurmuşum nasılda inceden inceden o yok olma acısını hissetmişsin ama :)
  1
  frebaba2121 10 ay önce
  hahaha anana benzemişsin işte ona sor iyi bilir.
  0
  puiv2000 10 ay önce
  yine bir solcu, yine cahillik, bilgisizlik ve küfür. türkiye şuan soldan çok memnun. çünkü rakip denilemeyecek kadar zayıf ve cahil. örnekte görüldüğü gibi, aynen devam edin biz çok memnunuz
  2
  frebaba2121 10 ay önce
  yine bir cahilik diyorsun ya lan mal madem sen çok aydın sen ülke kurtaransın daha sol'un altına hakaret yazıyorsun senmi bilgili birisin hem ordada küfür atmadım anana benzemişsin dedim küfür algılıysan senin sorunun.
 • 1
  kaygusuzyazar 10 ay önce
  "tek yoldur" mu . insanın haksızlığa karşı durması için bir ideolojiye ihtiyacı yok. saydığın ülkelerde anlattıklarına çok güzel örnekler olmuş
  0
  frebaba2121 10 ay önce
  sağcılığa karşı tek yoldur.
  saydığım ülkeler resmi olarak öyle ondan verdim yoksa zaten küba'dan başka sol ülke yol. resmiyete göre türkiye'de adalet ve demokrasi ülkesi ama sadece kağıt üzerinde.
  1
  kaygusuzyazar 10 ay önce
  ya şu ideoloji ,din sahiplerinin kötü örnekleri kabul etmemesinede hayranım kore ile çinde sol ülke ve halkları zulm çekiyor. ""solculuk sosyal eşitsizliğe karşı tek kapıdır. yani sağcılığa, toplumsal eşitsizliğe, burjuva(fabrikatörler, zenginler, soylulara) sistemini yıkmanın tek yoldur "" topkumsal eşitsizlik ,burjuvalar bunlara bende karşıyım ve sağcıyım. ayrıca burjuvadan ne kasdettiğini de merak ediyorum . kapitalist sisteme de karşı değilim insan sıfırdan zirveye çıkabilir fakat kominizmde bu mümkün değil . sorun düşüncelerin amacından sapması .
  1
  frebaba2121 10 ay önce
  kardeş sende hangi idelojiye sahipsin anlamadım gitti :) sağcısın ama ve burjuvaziye karşısın ama kapitalizme karşı değilsin kapitalist insanlar zaten burjuvadır.
  1
  kaygusuzyazar 10 ay önce
  kardeş ben hakedenin hakkettiği yerde olacağı sistem neyse ona taabiyim. bana hakkımı versinler torpil olmasın . çalışan sivrilsin gerisi yok olsun. şimdi kominist olsan devlet sömürüyor monarşi desen bi aile sömürüyor kapitalist olsan şirketler sömürüyor . fakat kapitalizmde bir şansın var
  kaygusuzyazar tarafından 10 ay önce düzenlenmiştir.
  1
  frebaba2121 10 ay önce
  bir şansın yok çıkarın var.tarihte sömürgecilik kapitalst devletlerde görülmüştür komunist olan devletler de görülmesi zor olaydır.
  1
  kaygusuzyazar 10 ay önce
  koministler kendi halkını sömürmüş zaten
  1
  frebaba2121 10 ay önce
  doğru bazı ülkeler baskı yapmış ama bunun sol'la ne alakası var adam sol adını kulanarak kirletmiş kuzey kore ve sovyetler gibi ülkeler.ona bakarsan ingiltere'de cumhuriyet kimliği altında dünya'yı sömürmüş itilaf devletleri bize saldırmamaşmı cumhuriyet adı altında burad cumhuriyetin suçu var diyemezsiniz ama solun suçu var nasıl diyorsunuz?
  1
  kaygusuzyazar 10 ay önce
  başlıkta solu anlatmamış solu övmüşsün . ama önemli olan ideoloji değil kişilerdir. kominist devlette sömürge olmaz dersen bu cevabı verebilirim.
  1
  frebaba2121 10 ay önce
  gerçeği de öyle istersen bakabilirsin tüm kaynakların özeti bu örnek vereceksen stalin ve lenin gibi saçma cevaplar verme çünkü onlar kendi ülkelerinde otoriter bir baskı yapabileler bu sömürgecilik değil emperyalizm değil emperyalizm haml kaynakları bol olan bir ülkeyi saldırıp sümürmek hangi komunist devlet yapmış bunu?
 • 1
  190322a 10 ay önce
  eşitliği bazı alanlarda sağlamalıyız gerisini ise sosyal adalet üzerinden uygularsak bence birşey kalmaz.
  ayrıca burda belirtmek istediğim evet mahkemeler karşisında eşit olmalıyız fakat sol yönetimde ise oto kontrolü uygulayamassan kısa süre içerisinde yıkıma sürüklenir bu yüzden bazı açıkları var onları da sosyal adaletle kapatırsa bu ideolojiyi kimse yıkamaz
  2
  frebaba2121 10 ay önce
  sol'unda yanlışları var tabiki mükemmel bir düşünce yoktur elbet altında menfaat çıkar.ben bilgi verme amaçlı bu yazıyı paylaştım birazda duyarlılığım var tabi.
 • 0
  lehsuvarisi 10 ay önce
  eksik kalmış ama bilgilendirici +1
  1
  frebaba2121 10 ay önce
  sonunda biri siyaset değilde bilgilendirici birşey anlattığımı anladı bunun için sana teşekkür etmek istiyorum.uzun olmasın diye özetledim sıkıcı olmasın diye.


 • karışık

  Karışık

  26 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  oxygen
  tombalaci
  kaygusuzyazar
  hellomyfriend
  ilteris
  darkier
 • bölüm kuralları

  - bölümü takip etmeyi unutmayınız..

  aklınıza bölüm ismi gelmediyse bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  ekleyeceğiniz bölümü bulamadıysanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  bölüm seçmek istemeden paylaşmak istiyorsanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  başlık fark etmez istediğiniz başlıkta açabilirsiniz..

  - reklam yapmak yasaktır..


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...