3

ysk yazılımcısı her şeyi itiraf etti (ssl sutlu erkan come here)

twitter.com/.../1

açıklayın bakayım beyler şunu

çok skandal şeyler yaşıyoruz

silinirse diye: http://i.hizliresim.com/LyNgZ1.jpg
 • 0
  rnortal 1 yıl önce
  ne zırvalıyorsun lan sen ban ban ban atın şuna
  0
  sbbb3 1 yıl önce
  mortal sandim amk.
 • 0
  www 1 yıl önce
  kanıt? isim?
 • -1
  tutskiyancek 1 yıl önce
  bu kişi araştırılıp bulunmalı chp tarafından ki susturulmasın bazı kişilerce, konuşturulsun açıkça. ama nerdee... hiç araştırmazlar bile kim olduğunu sosyal medyada kalır böyle
 • 1
  erkansivas35 1 yıl önce
  anlattıkları olabilecek şeyler ama fazla teknik terim kullanarak bilmeyenlerin gözünü boyamak istemiş server management dediğine göre mssql kullanıyorlar ozmn ysk sistemi asp.net ile mi yazılmış ona bakmak lazım doğrulamak için
  0
  meqt 1 yıl önce
  bana da 3 5 yazılımcı terimiyle doldurma bir yazı gibi geldi fakat siz daha iyi bilirsiniz genel itibariyle tutarlı mı anlatılan durum?
  1
  erkansivas35 1 yıl önce
  bu yazıyı yazan arkadaşın başına gerçekten bunlar gelmiş olsaydı sosyal medyadan kendini böyle açık etmezdi bence bilmiyorum ama gerçeklik payı düşüktür
  1
  kndindnprnslibyazat 1 yıl önce
  oracle database ile kullanılıyor ve java ile yazılmış. ayrıca web arayüzünde .net-mvc'nin java versiyonu olan jsp kullanılıyor. eleman sallamış yani.
 • 3
  oxygen 1 yıl önce
  boş laf. gercekten ozellikle insanlari galeyana getirme amaci guden bir yazi. ama okuyunca bos.
 • 1
  hedap 1 yıl önce
  aşırı gerçekçi. yani az gerçekçi yapsalar neyse de bu aşırı gerçekçi:)
 • 1
  anlaki 1 yıl önce
  adam tüm bildiği teorik kelimeleri random atmış
 • 1
  nerdkafa 1 yıl önce
  "atı alan üsküdar’ı geçti" rte.
 • 2
  kndindnprnslibyazat 1 yıl önce
  sallamış. söylediklerine göre mssql kullanılıyor olmalı. halbuki ysk'da oracle veri tabanı kullanılıyor. havelsan tarafından geliştirilmiş sağlam bir sistem. böylesi bir sistemin manipülasyon yolları çok kısıtlıdır. muhtemelen yalnızca sandık sayımlarının girildiği aşama için açıktır. bu da normal veri tabanının çalışma mantığında olduğu gibi. ayrıca böylesi bir veri tabanı silinemez ve değiştirilemez olarak hayvan gibi giriş-çıkış ve işlem-sorgu logları tutar. yani kimin hangi bilgisayardan bağlandığı ve ne iş yaptığı silinemez bir şekilde kayıt altına alınır. hala şüphesi olan varsa gitsin şikayet etsin, anında bulunur bu işler.
 • 0
  mreker 1 yıl önce
  boş laf kendince hikaye uydurmaya çalışmış.
  azcık teknik bilgisi olan doldurma olduğunu anlar
 • 2
  ssl 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  davetin için teşekkür ediyorum. tespitlerimi ve sonuç olarak fikrimi dile getirmek istiyorum.

  1. son derece zayıf bir yazılımcı olduğunu yazdığı yazıdan açık ve net anlayabiliyorum. hiçbir yazılım "uzmanı" terimleri bu şekilde aptalca kullanmaz. son derece mantıksız.
  2. system administrative dediği aslında database veri şemalarında bulunan adam, ne zamandan beri türkiyenin en önemli databasine direct sql sorgusu gönderebiliyor. daha saçma bir şey görmedim hayatımda. son derece mantıksız.
  3. votescrolling diye bir prosedür uydurulmuş, böyle bir şey olması evet mümkün. anladığım kadarıyla farkı abartmadan oyları değiştiriyor bu da insert işlemini bağlayan bir trigger procedure olabilir. mantıklı buldum.
  4. 50+ milyon oyun aktif olarak girildiği ve birçok sistem tarafından raporlandığı sisteme içeriden keyfi nasıl matematiksel işlem yaptırabiliyorsun da 9% fark bulabiliyorsun bana bunu bir anlat lütfen. sanki puiv databasinde takılıyorsun amk. son derece mantıksız ve ötesi.
  5. fake colum ne demek? yıllardır bu sektördeyim böyle kol görmedim. saçma tabiki amk içmiş yazmış pezevenk.
  6. sahte rowlar eklenmiş, bu mümkün olabilir. mantıklı buldum.
  8. columlar row edilmiş ne demek allah aşkına, rubik küpü mü lan bu?. saçma ötesi.

  sonuç olarak 5 mantıksız madde ve 2 mantıklı madde görüyorum. bana saçmalıktan başka bir şey olarak görünmüyor bu durum. ben de hayır destekliyorum fakat böyle yalanlara kalmadık.

  edit: şunu da eklemek istiyorum, yazılımsal olarak hile yapılmamıştır demiyorum. sadece bu yazılanlar zırvalık. inanmayın.
 • 0
  yondaimehokagesama 1 yıl önce
  ya bak programcı değilim kendimi programcı diye nitelendirsem girişin girişin girişi seviyesinde derim ama bu yazı aşırı zorlama geliyor uzmanları açıklasın.
 • 0
  ibrahimisbilir 1 yıl önce
  %9 farkla hayır önde demese inanabilirdim.

  ayrıca chp genel başkan yardımcısı yalanladı
 • 0
  yorumist 1 yıl önce
  ıns degerlenir
 • 1
  kibritkutusu 1 yıl önce
  3 yıldır bilgisayar işindeyim ve biraz inandırıcı olsun diye ingilizce yazdığı birçok kelime teknik değil. mesela sistem yöneticisi diyecegi yeri ballandırmaya çalışmış. server management falan tırt. yaz onun yerine gül gibi sunucu yönetimini ne diye hava basmaya çalışıyosun? onun dışında colum mu? column yaz bari be mübarek. madem ülkenin kaderini değiştireceğini sanıyorsun biraz özverili ol. "columları row etmek" de baya komik o nedir ya? ysk sayfasına baktıgımda da oracle gördüm sadece zırvalamış. mssql falan hepsi hikaye.
 • 0
  kerim 1 yıl önce
  saçmalıyor.

  mantıklı düşünen bir insanın inanmayacağı bir yalan.

  sandık görevlileri sandık başında iken oyları sayarak tutanak tutuyorlar. bu tutanaklar ile ysk'ın girdiği verileri karşılaştırın her şey ortaya çıkar zaten.

  bu kadar sandık görevlisine hakaret edecek kadar patavatsız birisi.
 • 0
  eftalkirmaz 1 yıl önce
  trol gibi olmuş.ınandırıcılıgı yok.bu kadar rahat konusturmazlar adamı.
 • 0
  mehmetcemrekisa 1 yıl önce
  nikola teslanın önemli bir sözü var "internette gördüğünüz her şeye inanmayın"
 • 0
  necmettin 1 yıl önce
  uydurma bir metin. sistem yöneticisi bir adam bu kadar uyduruk konuşmaz. "votescrolling" diye bir terim de yok, komut ta. "fake colum"lar "row" edilmez.

  ayrıca bir kere bilgisayar programcısı ya da sistem yöneticisi bir insanın bu kadar hatalı yazması da gerçekçi gelmiyor, işi sorun düzeltmek olan bir adamın yazısında bu kadar hata olması abuk geliyor ;)

 • bilin istedim

  Her türlü az bilinen, çok bilinen, duyulsada ne olduğu tam olarak bilinmeyen kavramların açıklandığı. puivin bilmesini istediğiniz bilgi, anı,fıkra, makale, görselleri paylaşabileceğiniz, sesinizi özgürce duyurmak istediğinizde seçeceğiniz bölüm

  413 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  ibrahimisbilir

 • 1. bölüm açıklamasına uygun olmayan başlıklar açmayınız.

  2. yanlış bir bilgi gördüğünüzde yazara düzeltmesi için rica ediniz.

  3. açılan başlığı gerekli buluyorsanız (+), gereksiz buluyorsanız (-) yönünde işaretleyiniz.