7
alarm kurarak uyanmayın
Alarm Kurarak Uyanmayın!
Bu makalem özellikle Misofonya hastalarını ve sabah erken saatlerde alarm ile uyananları ilgilendiriyor. Bu sefer sizlere ciddi bir konudan bahsedeceğim. Konumuz, “Alarm ve Uyku“.

Öncelikle bu yazıyı okuyan 10 kişiden 1’inde illaki olabilecek bir hastalıktan, Misofonya‘dan bahsedeyim sizlere arkadaşlar:

MİSOFONYA HASTALIĞI
Bu hastalık, kişinin sese olan hassaslığının artmasına yönelik bir psikolojik bozukluktur. Kendimde ağır derecede misofonya hastasıyım. Misofonya hastaları, sessiz ortamlarda çıkan ritimli seslerden nefret eder, hatta delirme durumuna, kriz geçirme durumuna gelebilirler. (Vahşet yaratasım geliyor.

Özetle, misofonya hastalığı gereksiz ses kirliliğine ve sakin ortamlarda yüksek sese karşı duyulan şiddetli öfkedir. Misofonya ile ilgili detaylı bir makale yazdım, ilgileniyorsanız şuraya tıklayalım: Misofonya Nedir?

Alarm Kurarak Uyanmak
Alarm kurarak uyanmayı şu şekilde anlatabilirim sanırım; 100km hız ile sakince otobanda gidiyorsunuz. Hafif bir şarkı çalıyor. O da ne? Bir anda önünüze bir köpek çıktı! Ah, son saniyede gördünüz, ezildi.

İşte alarm ile uyanmak buna benzer, uyku halinde müthiş bir huzur transındasınızdır. Fakat alarm çalınca ne oluyor? Sinir sisteminiz bir kaç saniyelik şok geçirerek kendini tehlike moduna sokup bilinci açıyor. Bu insanın iç güdüsel olarak binlerce yıllık savunma mekanizmasıdır. Binlerce yıl önce uyuyan bir insan, ayak sesi duyduğunda aynı şekilde uyanırdı. Veya bir kaplan sesi, farketmez. Yabancı bir sesi bilinç altı algıladığında bilinci uyararak aniden tehlike moduna geçerek kısa bir şok ile sizi uyandırır. Bu savunma mekanizmasını günümüzde bir yere geç kalmamak için kullanır hale geldiğimizden dolayı ciddi psikolojik yaralar alıyoruz. Mesela, “Ben sabahları acayip huysuz olurum.” diyen insan, alarm ile uyanan insandır. Mesela, sabah alarm ile uyandığınızda kafanız davulmuş gibi hissetmeniz o an yaşadığınız bilinç karmaşasından dolayıdır. Bu iki örnek yetersiz gelmişse eğer, hemen şöyle bir kanıt sunacağım size;

Sabah alarm ile uyanıyorsanız eğer, şimdi o alarm sesini açın. İlk ritmi ile beraber vücudunuzda bir soğukluk hissedeceksiniz, kalp ritminiz değişecek, korkacaksınız, berbat hissedeceksiniz. (Özellikle misofonya hastası iseniz.) Neden biliyormusunuz? O alarm sesi her sabah güzelim rüyalarınızı mahveden, bilincinizi şoka uğratan, sizi sıcacık yatağınızdan koparan şeydir.

Yani, bu konuyu fazla uzatmaya gerek yok. Eğer alarmınızdan 5 dakika kadar önce uyanıyorsanız hemen gidin ve alarmınızı kapatın. O sesi duymayın. Benim bu konu ile ilgili en kaliteli tavsiyem, biyolojik saatiniz ile veya bir aile bireyinizin yardımı ile uyanmanızdır. Aile bireyinizin ses tonu beyninizde “dost” olarak kayıtlıdır, bu nedenle beyniniz sizi şok geçirerek değil yavaş yavaş uyandırır. Tehlike arzetmez yani. Ha diyorsanız ki; kardeşim ben alarmla uyanıyorum başka hiç şansım yok, o zaman olabildiğince yavaş bir melodiyi seçin ve SAKIN en sevdiğiniz şarkıyı alarm sesi yapmayın. Sakın! Bir misofonya hastası olarak, bu makaleyi kendime kanıtlayabilmek için yaptığım bir deney sonrası yaşadığım pişmanlık dramıdır bu.. En sevdiğim şarkılardan birini alarm melodim olarak ayarladım, 1 ay sonra o şarkıyı komple telefonumdan silmek zorunda kaldım. Şarkıyı her dinlediğimde huzurum ve mutluluk seviyem yerin dibine giriyordu çünkü, evet tekrardan uyarıyorum.. sevdiğiniz şarkıları yapmayın.. 😀

Kaynak: http://sizofrenpsikolog.com/alarm-kurarak-uyanmayin-misofonya.html
 • 1
  yepyeni 1 yıl önce
  hergün değiştirmek zorunda kalıyor insan alarmı. yani ben öyle yapıyorum. en sevdiğim müziklerden nefret ettirdi.
 • 0
  ugrzn 1 yıl önce
  Sen araştır bul yaz biz okuyalım keke
 • 0
  barzo22 1 yıl önce
  haydaaaaa
 • 0
  sehirlieinsten 1 yıl önce
  Bundan bendede var demekki aga
 • 0
  potheadsmoker 1 yıl önce
  Ben ritm bozuldugu zaman uyandigim icin alarmimda bir arkadasimin piyanosinda kullandigimiz ve birbiriyle hic alakasi olmayan ritmden uzak notalari kullaniyorum
 • 0
  balbazar 1 yıl önce
  Alarm kuruyom uyanamıyom zaten arkadaşımın yanına koyuyom o kaldırıyo :D


 • psikoloji

  bu konuda bilgilerinizi ya da deneyimlerinizi paylasabilir, ayni zamanda sorular sorabilirsiniz.

  9 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  medusaa

 • konunun disina cikilmamasi

  +18 icerik gerekmedikce paylasilmamasi

  hakaret iceren sozcukler kullanilmamasi

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...