şarkıcı kıraç: orhan pamuk'un yazdıkları zırva

  10
  systemfailed 29.9.2019 12:54
  şarkıcı kıraç, nobel edebiyat ödüllü yazar orhan pamuk’un türkçeyi yanlış kullandığını iddia etti. kıraç, pamuk’a değer veren insanları da ‘kendi ülkesine tepeden bakan, ukala, tuhaf insanlar’ olarak tanımladı.

  posta gazetesine konuşan kıraç , “nobel edebiyat ödüllü yazarımız orhan pamuk için tartışma yaratacak sözler söyleyen kıraç, “orhan pamuk’un kitaplarına şöyle bir baktım ve hiçbir işe yaramadığını hemen anladım. yazdıkları zırva, türkçeyi yanlış kullanıyor. ne yaşamış? ne biliyor orhan pamuk? bu tip isimlere kıymet verenler de kendilerini bu ülkeye ait hissetmeyen, kendi ülkesine, insanına gökdelenlerin tepesinden bakan, hiçbir şey bilmeyen, neo liberal, ukala, tuhaf bir kesim” ifadesini kullandı.

  
  elif şafak’ın kitaplarını okumaya tahammül edemediğini dile getiren kıraç, “elif şafak’ın da ingilizce yazdığı kitaplar var. onu okudunuz mu? onu okumaya tahammül edemem. kayda değer görmüyorum. onu tartışmam bile. ama orhan pamuk’a şöyle bir baktım. yazdıkları zırva! ben zırva deyince çok üzülüyorlar” diye konuştu.

  kıraç daha önce okullardaki ingilizce eğitimin kaldırılması gerektiğini savunmuştu.
 • 1
  onion 29.9.2019 14:09
  orhan pamuk'u sevmem de bu kıraç da ağır çomar çıktı.
 • 1
  sewo 29.9.2019 17:14
  isa peygamber sormuşlar; ölüleri diriltmekten daha zor ne ola ki , ifhamü men la yefhem demiş. "anlamayana anlatmak."

  maalesef parası puluda olsa cahil cahildir. yazık.


  orhan pamuk'a ait eserlere zırva mı?
  tamam milliyetçi duygularla dersin ki bu adam milliyetçi değil apolatik ve ermeni soykırımı hakkında nahoş şeyler söyledi. sözlerine kırgınım veya bu davranışlardan ötürü eserlerini protesto ediyorum.
  lakin zırva? boş çomarları ünlü edersek bu olur. ünlümüz bile çomar ve eğitimsiz yazık cidden.
  bakın kötü eserler üretiyor demedim beğendiğim eserlere sahip kıraç ancak kendini geliştirememiş, çomar, kültürsüz birisiymiş onu anlamış oldum.
  ülkenin genel sorunu bu zaten liyakat ve eğitim eksikliği en kötüsü de ne biliyor musunuz? bu adam kendini cahil değil kültürlü sanıyor. kör cahil olduğunun farkında bile değil.
  kıraç ağır cahilsin; şan, şöhret ve para insanın içinde yoksa cidden bir şey katmıyormuş.
  doğal seleksiyon gereğini yapacaktır.

  not: vatanını seven, milliyetçi biriyim. orhan pamuk adını duyunca tilt olan nobel ödülünü alma sebebinin ermeni soykırımını savunan sözler olduğuna inana biriym. ancak eserlerine laf etmem, ettirmem gerçekten çok özel eserlerdir. öldükten sonra eserleri iyice değere binecektir. çok başarılı bir yazar, başarılarının devamını dilemiyorum bir nobele satmak zorunda değildi bizi...
  lan yine sinirlendim bizim yazarımız bile çomar.
  2
  banabubade 29.9.2019 20:10
  bunları yazıcaktım sen yazmışsın üstat :)

  1
  sewo 30.9.2019 01:15
  düşüncelerinizi dil olduysam ne mutlu bana :)
 • 1
  sjense 29.9.2019 21:49
  eserlerine zırva diyemem asla, ama kendisi ve karakteri baştan aşağıya zırvadır gözümde.
 • 1
  magic 29.9.2019 23:13
  kıraç’ı severim türk müziğine katkısı büyüktür, orhan pamuk okumadım hiç ama kıraç’ın eleştiri yapabilecek yetkinlikte olduğunu düşünüyorum. ağır söylemiş orası ayrı.
 • 2
  trakyalikuala 29.9.2019 23:34
  kıraç’ın çomar olduğunu düşünmüyorum(ingilizce olayına vakıf değilim), orhan pamuk’un kitaplarını istikrarla okuyup özel bir şeyler aramış bir insan olarak da söyleyebilirim ki cidden ben de defalarca nobel alacak kadar ne içerdiğini sorguladım. orhan pamuk’u katlayıp cebine sıkıştırabilecek yazarlarımız varken hem de. elif şafak konusunda da haklı malesef,zorla bile okunmuyor. ancak kullandığı dil biraz ağır olmuş kıraç’ın.
 • 0
  justpathetic 30.9.2019 02:04
  şu anda aslında tek sorunumuz bu. orhan pamuk'un eserleri. zaten çok kitap okuyan bir ülkeyiz. sokakta herhangi birisi bile yorum yapabilir zira kendisi orhan pamuk'u gayet iyi tanımaktadır. böyle yorumları elbette yapabilirler. sanatçılarımız da gayet efendi kültürlü insanlardır ki böyle yorumlar yapabilmektedirler.