"gibi"lerim kuşkularımdan

  5
  ghostrider 12.8.2019 17:13
  1- 5 al 15 öde. can yayınları ve ntv yayınları başta olmak üzere, kitapyurdu'nda başlatılan kampanya. ilginizi çekebilir.

  kitapyurdu kampanyası

  2- geçen günlerde okuduğum ve bilinçlendiğim bir kitap: 10 milyar. stephen emmott'un güzel anlatımı, can evren topaktaş'ın güzel çevirisiyle, insanlar ve yol açtıkları felaketlere çözüm arayan, okunulası bir kitap.

  10 milyar - stephen emmott

  3- (iron)i

  4- ironi demişken; 1 litrelik bir su şişesi, 4 litrelik suyla yapılıyor.

  5- izlemeniz gerekiyor; bohemian rhapsody.

  ouenn hayranı yazarlar varsa kesinlikle izlemeliler. grubun solisti freddie mercury'i, rami malek canlandırıyor. iyi bir çalışma olmuş.

  canlı konser vs bohamian rhapsody filmi

  6- filmden bahsetmişken; 1986 yılında yapılan konseri sahneye aynen uyarlamak için, yıkılan wembley stadyumu yönetmen tarafından yeniden inşa edilmiştir.

  ilgilenen yazarlar için; bohamian rhapsody

  7- eeeee... filmini izledik, albümünü almayalım mı? filmin albümünde, filmin içinde bulunan şarkıların dışında, daha önce hiç seslendirilmemiş 11 şarkı daha var. şuan sadece d&r'da satılıyor. (benim bildiğim kadarıyla.)

  8- filmin albümünü tanıtırken "bildiğim kadarıyla" demişim en son. öldüğümüz zaman da bildiğimiz kadarıyla ölüyoruz.

  9- şeker portakalı, jose mauro de vasconcelos;

  "uzun uzun burnumu çektim.
  "önemi yok, onu öldüreceğim!"
  "ne diyorsun sen küçük; babanı mı öldüreceksin?"
  "evet yapacağım bunu. başladım bile. öldürmek, buck jones'un tabancasını alıp güm diye patlatmak değil! hayır. onu yüreğimde öldüreceğim, artık sevmeyerek... ve bi gün büsbütün ölecek."
  "bu küçücük kafada ne büyük bir hayal gücü!"

  10- romanlar, öyküler, denemeler... her biri değerli şeyler. ama biri var ki içlerinde, ihtişamına kapılmadığım tek bir gün yok. şiir...

  11- şiir gibi, hep yeniden başlanan bir hayatımız olsun isterim. şiirlerle...

  12- oscar wilde (1854 - 1900) bir homoseksüeldi. homoseksüel olduğunu gizlemiyordu. kadınsı kıyafetleri sebebiyle çok tartışıldı. wilde'ın en uzun eşcinsel ilişkisi 1891 yılında tanıştığı lord alfred douglas'laydı.

  13- kitap önerileri;

  edebiyatın aykırı çocukları, andrew shaffer - ntv yayınları / beyaz gemi, cengiz aytmatov - ötüken neşriyat / yarın, nasıl bir gün olacaksın? günlükler, erdal öz - can yayınları / hasretinden prangalar eskittim, ahmed arif - metis yayınları / puslu kıtalar atlası, ihsan otay anar - iletişim yayınları / abim deniz, can dündar - can yayınları / tam benim tipim, sımon garfıeld - domingo yayınları

  14- küresel kültürrazi;

  yazarlar noktalama işareti kullanmazlar, gerektiği zaman cümle sonuna nokta koyarlar. / nazım hikmet 4 eşine de şiir yazmış, en çok vera'yı sevmiş. en güzel şiirlerini ona armağan etmiş. / ingiliz ve fransız şair ve roman yazarlarının yetenek bakımdan ortak bir noktaları var: afyon. zamanında afyon serbest piyasada reçetesiz satılıyordu. bu nedenle, yazarların afyon, lsd, alkol vs. etkisinde yazdıkları eserler, günümüzde popülerliğini koruyorlar. yazarların dediğine göre afyonun uçurucu ve hayali bir etkisi varmış. bakınız; cahrles baudelaire, edgar allan poe, gustav flaubert... / charles chaplin, oscar'ın ilk kez ona layık gördüğü "onur ödülü"nü almak için kürsüye çıktığında kopan alkış - kıyamet, tüyler ürperticiydi. bu arada cahpli'in sesinin duyma şerefine eriştim. charlie chaplin's honorary award: 1972 oscars

  15- çocukluktan kalma bir alışkanlığım, aynı zamanda annemin öğretisi ve bir hiyerarşisi;

  en çok allah'ı seveceksin, sonra beni, sonra öğretmenini. babanı da seveceksin ama benim kadar değil. ah annem... eğitimin temellerini atmışsın da, kimse dinlememiş gibi seni.

  16- "gibi"lerim hep kuşkularımdan, düzeleceğini umduğumdan. kuşkuların olduğu yerde umutta vardır.

  17- "nerede o eski bayramlar?" diye soranlara cevaben;

  demokrasiyi bıraktığımız yerde. çünkü, en demokratik insan türünü, yani çocukları bile kutuplaştırmaya başladık.

  18- yarın, nasıl bir gün olacaksın? günlükler, erdal öz;

  "
  7 haziran 1972 çarşamba

  ...yeni üç er geldi gardiyan olarak. ilk geldikleri günlerde çok sert baktılar bize. öyle bakmaları istenmişti herhalde. ama iki sonra bizlerin canavar olmadığımızı anladılar. yumuşadılar. seviler bizi. garip bir şaşkınlıkla izler oldular. ama buraya getirilirken, o yeni gelenlerden birinin (onun da adı memet'ti) elini sıkmak istedim, çok şaşırdı. elimi uzatmıştım. tutamadı elimi önce, korktu da. sonunda elimi sıkmak zorunda kaldı ve hemen çekti elini. o ürküntüsünü unutamayacağım."

  18- saygı, özdemir asaf.

  "sana güzel deyorlar;
  sakın olma."
 • 0
  ghostrider 12.8.2019 17:18
  "küresel kültürrazi"ye böyle başlamak istedim. umarım yanlış bilgi ve bilgilendirmeler yoktur.
 • -1
  karaatli 12.8.2019 20:23
  tam şeker portakalını 5 dakika önce yeni bitirmiş,hakkında geriye yaslanip düşünürken,kitap daha dizlerimin üzerindeyken,iki dakka bi sözlüğe bakmak için girip burada bu alıntıyı görmek...

  hoş oldu yani,içimi hos etti :)
  1
  ghostrider 12.8.2019 21:53
  ben de yorumunu görünce hoş oldu yani, içimi hos etti. :)
  0
  ghostrider 9.9.2019 00:31
  sksjwuwjsjsjdi olum kim eksi attı ya adama. sebebi neydi ki?
 • 0
  ghostrider 21.8.2019 16:43
  queen'in katıldığı live aid yardım konseri, 1986 da değil, 1985 yılında yapılmıştır. hatamdan dolayı özür dilerim.
dün
 • yazmak üzerine

  deneme, makale, fıkra gibi konular hakkında yazıların yazıldığı bölümümüzde amaç öğretmeyi ve bilgilendirmeyi gütmektedir.

 • =>konu dışına çıkılması yasaktır.

  =>paylaşılan yazılar bölümle alakasız ise kaldırılır. 

  =>+18 paylaşımlarda +18 ibaresi işaretlenmelidir.

  =>küfür, hakaret vb. söylemler kesinlikle yasaktır.

  =>yazarlar uzman olduğu veya deneyimi bulunduğu konular hakkında yazılar yazmalıdır.

  =>yazılan yazının mutlaka bir başlığı olmalıdır.