4

komünizm ve ahlak

insan toplumsal bir yaratıktır. yalnız başına yaşayamaz. her birimiz diğer insanlarla arkadaşlık ihtiyacı duyarız. üzüntüler ancak dostça bir şefkatle hafifletilebilir. mutluluk, ancak başkalarıyla paylaşıldığında zevk verir. herkesin birbirine ihtiyacı vardır. bu tartışmasız bir gerçek olmakla birlikte, bunun mantıklı uzantısı çoğu kez unutulur: insanlar dostluk içinde yaşamalı, ve birbirlerini desteklemelidirler. bunun için, hümanizm adına konuşanlar bunu hiç akıldan çıkarmamalıdırlar.

bundan dolayı komünistler, insanları birbirinden ayrı düşürecek değil, aksine onları birbirine daha da yakınlaştıracak koşulları sağlayan bir toplumun kurallarını amaç edinmişlerdir. bunun içindir ki, gerçek bir özü olan tam anlamıyla insancıl bir ahlak anlayışıdır.

insanlar arasındaki ilişkiler, ancak insanlar tam anlamıyla eşit oldukları, mülkiyet açısından aynı durumda bulundukları ve makul isteklerini tatmin bakımından eşit olanaklara sahip oldukları zamandır ki, insanlar arasındaki ilişkiler tam bir ahlak temeli üzerinde olabilir. bu nedenle, komünist ahlak anlayışı, kollektif kamu mülkiyetini, kişisel çıkarlar için değil de tüm olarak toplumun yararı için kollektif emeği esas alır. bir kişinin veya bir grubun bir çok insanı sömürmesine olanak veren, özel mülkiyet, insanları birbirine düşürür, bencillik, bireycilik ve düşmanlık tohumları eker.

adaletsizliğin kökünü kurutunuz. adil bir toplum kurunuz.
 • 0
  banabubade 1 ay önce
  ahlak eşitlik demek mi yani?
  adalet nerede peki bu kominist herkesin eşit olduğu toplumda a kişisi çok calışıp kendini yorarken b kişisi yan gelip biraz çalışıp karnını doyurursa ve günün sonunda ikisininde karnına aynı yemek girerse bu ahlaklı bir davranış mı oluyor yani?
  insanlar çalışıyor, sistemin, insanların açığını buluyor ve zengin oluyor sonra yine aynı şeyleri kullanarak dahada zengin oluyor bu zeka işidir ve benim ahlak anlayışımda zekaya dayanır, eğer sizde ahlaklı olursanız sistemin açıklarını kapatırsanız sizde paranızını koruyabilir veya refah seviyenizi yükseltebilirsiniz olay bu.

  yani reiz kusura bakmada komunizm herkesin en sonunda patatese muhtaç kalıcağı çalışması büyük devletlerde imkansız bişey zira rekabet yok insanlara calışma arzusunu rekabet verir gelişmede burdan doğar.

  en azından benim düşüncem bu.
  0
  ploreterdevrim 1 ay önce
  sosyalizm, komünizm temelini atan bir sistemdir. devrimden sonra sosyalizm, komünizme geçiş aşamasını yumuşak çizgilerle hazırlamaktadır. sosyalizm de herkese aynı ücret diye bir kavram yok. herkes çalıştığı kadar çalıştığı ücretin karşılığını alacaktır. yani senin dediğin gibi birisi az çalışıp birisi fazla çalışıyorsa onların da ücretleri farklı olacaktır. bu bir geçiş aşaması olduğu için bunu sosyalizm de zaten çözmüş oluyoruz.

  ikinci bir konu ise peki sosyalizm de bu sorun çözüldü, diyelim ki komünizme geçildiğinde de devam ederse?

  komünizm insanlara sevdikleri işi yapma fırsatını verecektir. bu da insanları sevdikleri işi yapma fırsatı verecektir. ve emin ol ki sevdiğiniz, bir işi yaparken iş yapıyormuşsunuz gibi bir izlenim ortadan kalkacaktır. çünkü sadece bir şeyler üretmeye çalışacaksınız, ürettikçe hazlanıp daha da verimli çalışacaksınız. örneğin benim bir mesleğim var avukatım. ve aynı zamanda gitaristim. eğer bana sevdiğim işi yapma fırsatı sunulsaydı ben gitarist olmayı tercih edecektim. emin ol ki bunu zevkle yapacağım. ama bazı insanlara sorarsak da avukat olmak isteyebilir.

  diğer bir konu ise, rekabetin gelişmeye daha elverişli olduğudur. rekabet, hem piyasacıların hakkının yenmesine yol açar. hem de insanın sömürülmesine yol açar. eski toplumlara bakın, para kazanmadığı halde resim, heykel, müzik gibi sanatlarda nasıl gelişiyorlar. para kazanmadıkları halde kendilerine daha güzel evler yapıyorlar. bu zaten insanın iç güdüsel bir olayıdır. gelişmeyen bir insan topluluğu maalesef olamaz. ama bu gelişmeyi patronlar yönetiyor. ve senin savunduğun sistemde sen gelişmiyorsun. emeğini satarak yaptığın her şeyi onlara bedavadan vererek onları geliştiriyorsun. patron çocukları rekabet edecek diye benim gibi işçileri 14 13 saat çalıştırıp, emeğini satıp karşılığında hiçbir şey almadığın bir sistemdir. tabii bu komünizme karşı çıkanlar sanıyorum ki büyük holding çocukları.
  0
  banabubade 1 ay önce
  anlayamadığım nokta herkes sevdiği işi yaparsa kim madende çalışıcak, ağır sanayi işlerini kim yapıcak mesela reiz?
  şu an kime sorsan doktor muhendis vb olmak istiyo cöpcü kim olucak, eğer bi toplumda yaşıcaksak bence ideal sistem diye bir şey olamaz, elimizde olanı geliştirceksekde en mantıklısını seçip yoğunlaşmamız lazım peki burda bunu yapmak için ne eksik?
  %100 motive olmuş bi toplum ama tabi bu da bi hayal zira hiç bi insan topluluğu zıt düşünceleri olmayan insanlar olmadan var olmaz, ben demiyorum ki herkes köle olsun zenginlerde daha zenginleşsin fırsat eşitliği sağlansın calışan calıştığın alsın ama bunu bana senin sistemin de veremez malesef reiz :(
  o yüzden kimsenin bir sistem kurup fırsat şansını bana vermesine ihtiyacım yok kendi şansımı kendim yaratırım...
  0
  ploreterdevrim 1 ay önce ~ 1 ay önce
  bu soruları zaten diğer başlıklarda cevapladım.aslında ilk yorumundaki soruları da cevaplamıştım üzerinden geçmek istedim. ama hâlâ insanların doktor olmak istediği ile ilgili düşüncelerin varsa sscb toplumunda ki halka biraz bakabilirsin.
 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..

  1886 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  gaddarus
  hellomyfriend
  darkier
  polinezyali
  caytiryakisi
  plumerion

 • bu bölüm #karışık bölümünün alt bölümüdür.

 • bölüm kuralları

  • bölümü takip etmeyi unutmayınız..!
  • konu dışında paylaşım yapmak yasaktır..
  • reklam amaçlı paylaşım yapmak yasaktır..
  • bölüm ile alakasız paylaşım yapmayınız..
  • başlıklarınızı her zaman ilgili bölüme açınız..
  • +18 başlıkları +18 içeriği işaretleyerek paylaşınız..
  • kurallara ısrarla uymayıp tekrar eden yazarlar bölümden engellenecektir..
  • başlıklarda ve yorumlarda herhangi bir kişinin ailesine hakaret,küfür ve rencide edici içerikler kesinlikle yasaktır..
  • şahsınıza yapılan küfür-hakaret  gibi içerikleri puiv moderatörlerine bildiriniz..