2
ömer muhtar
ömer muhtar 1921 yılında bingazi’de doğdu ve bu şehirde yaşadı.
ömer muhtar el-ezher’in bir kolu olan medresede eğitim gördü.

ömrünün büyük kısmını ülkesini işgal etmek isteyen işgalcilerle savaşarak geçirdi. ömrünün hiçbir döneminde teslim olmayı veya işgali kabullenmeyi düşünmedi ve en zor zamanlarda dahi tüm sıkıntılara rağmen başta italyanlar olmak üzere işgalci güçlere ağır kayıplar verdirdi.

ömer muhtar ilk önce çad’ı işgal eden fransızlara karşı çad’lıların yanında savaştı. daha sonra da ülkesine dönerek 1911 yılından 1931 yılına kadar italyan işgaline karşı mücadele yürüttü. bu mücadelede 1921-1931 yılları arasında libya’daki direniş güçlerinin komutanlığını yaptı. enver paşa ile de aynı cephede savaştığını ve dostluğu bulunduğunu belirtti. aynı zamanda bir mutasavvıf(senûsi) olan ömer muhtar direniş boyunca sadece libyalı müslümanların değil tüm coğrafyalardaki müslümanların gönlünde taht kurdu. çöl aslanı lakabıyla anılan ömer muhtar’ın hayatını anlatan mustafa akkad’ın yönettiği film hafızalara kazındı.

ömer muhtarı asarak şehit eden faşist italyan komutan graziani, hatıralarında ömer muhtar hakkında şunları demekten kendini alamaz. “ömer muhtar inancına, akidesine son derece bağlı bir adamdı. onun bu inancına saldırmaya kalkışana kim olursa olsun büyük bir heyecan ve azimle karşı koyardı. o, vatanına saldıranlara karşı da korkusuzca savaşıyordu. vatanına yapılacak herhangi bir saldırıyı karşılıksız bırakmayı kabullenecek bir şahsiyet değildi.” “ o karşısındakine anında cevap verecek üstün bir zekaya sahipti. aynı zamanda ömer muhtar ileri seviyede dini kültüre sahipti. onun kesin tavırlı bir huyu vardı. o, dinine ait hiçbir şeyi ihmal etmeyecek ve dinini herhangi bir maddi menfaat karşılığında satmayacak üstün bir kişiliğe sahipti. dünyevi hiçbir çıkar peşinde olmayan bir kişiydi. üstelik hayli fakir bir adamdı. din ve vatan sevgisinden başka hiçbir dünyevi şeye de malik değildi.” “ona canlı ve hazır bir zeka bahşedilmişti. dini konularda iyi bir eğitim görmüş, hareketli,mütevazı ama tavizsiz...”

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır.popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...