1 insan 1 ülkeyi değiştirebilir mi?

  12
  etiam 1.11.2019 18:26
  örneğin bugün ülkemizden elon musk kapasitesinde bir adam çıksa, ülkeyi alıp daha iyi bir yere sürükleyebilir mi? yoksa böyle insanlar gerçekten sadece güçlü ülkelerden mi çıkar?

  örneğin atatürk'e bakıyorum, adam bizden değil yıkılmak üzere de olsa bir imparatorluk olan osmanlı'dan çıkmış. osmanlı'da gerçekten çok iyi bir kurmay eğitimi veriliyordu, atatürk'te bunun ürünü.
 • 2
  alalade 1.11.2019 19:45
  belki de ülkedeki birçok insan bunu bekliyor, gelip birilerinin bizi kurtarmasını. herkes sadece bekliyor, küçük çaplı da icraatlar yok. herkes bilgisine bilgi katsa, ya da mesleği neyse onun üzerinden kendini geliştirmeye kalsa... bunun gibi durumları yaygınlaştırsak çok daha etkili olmaz mı?
 • 1
  nesquik 1.11.2019 20:43
  herkes her şeyi yapabilir başta inanmak sonrada harika planlar ortaya koyup kusursuzu bulana kadar başarısız olmak gerekir hepsi bu
 • 1
  mein_diana 3.11.2019 07:29
  tabi ki değiştirebilir
  misal martin luther
  ama türkiyede bu sistem varken olmaz ahh sistemin kölesiyken sistemi eleştirmekten nefret ederim ama devam edeyim bari
  bak geçenlerde bi kadın profesör olması lazım ünversteden ayrıldı (kovuldu) sebebi ise çok fazla çalışıp bişeylere çabalamasıydı çok saçma değilmi kadın şu an yurt dışında nüyük.ihtimalle yine yurt dışına katkı vericek ünverstedki ptofesörlere gidin kaçı kaç tane tez hazırlamış kimin kaç projesi var arada bikaçtane çıkar onlarıda kovarlar yakında bak mantık bu
  ben çalışmıyorum ama o çalışıyor hmm napsak napsak ben çalışmam o zaman hadi bundan kurtulalım neyse sinitlendim yine
 • 0
  ploreterdevrim 3.11.2019 19:01
  ülkeyi alıp iyi bir yere getirmek ülkeyi değiştirmek anlamına gelmez. atatürk bir devrimcidir çünkü cumhuriyet rejimini osmanlı'yı kaldırıp kurdu. devrim, bir şeyleri değtirmek ile olur.

  bir insan bir ülkeyi değiştirmez. halkın desteğini almadan hiçbir şey yapılamaz. önce kendi düşüncene uygun yığınları yanına alacaksın. ondan sonra hareket edeceksin. ama öncü kişi olabilirsin.
  0
  ofsaytsizburak 3.11.2019 22:36
  başlık sahibi değiştirmekten bahsetmiş niye her şeyi devrime bağlıyorsunuz ki?
  değişiklik kavramı devrim kavramından daha geniştir. devrim bunun alt kümesidir. o yüzden değişimler sadece devrimle olur demek mantıksız bir önermedir.

  soruya hitaben, bir insan bir ülkeyi değiştirebilir. en basit örneği fransız ihtilalinin temelini kuran montesquieu gibi aydınlardır.
 • 0
  blametrix 8.11.2019 11:59
  adolf hitler