21

hitlerin yaptığı en büyük hata!

bence en büyük hata afrikada kesinliği sağlamadan rusyaya girmesidir.rusya yerine türkiyeye girseydi petrollere ulaşımıda kolaylaştırırdı.
 • 0
  bohac 7 ay önce
  (pi: 2. dünya savaşında yapılan hatalar) atlantik duvarı demiştim zamanında. hala da öyle düşünüyorum.
  -----------
  atlantik duvarı almanya'nın yaptığı en büyük hatadır. belki savaşın kırılma noktası bile bu duvarın yapım emrinin verilmesi olabilir.
  hitler'in, savaşta almanya'nın topraklarını denizden çıkartma yapacak müttefiklere karşı koruma amacıyla inşa ettiği duvardır atlantik duvarı.
  bu duvarın yapımı 3 yıl sürmüş, uzunluğu ise tam 5000 kilometre. duvarda toplam 40 milyon ton beton dökülmüş.
  amerika ve ingiltere, sanki norveç'ten çıkarma yapacak gibi davranınca almanya yemi yutar ve fransa'da konuşlanmış bir çok önemli birliğini norveç'e doğru çeker. fakat müttefik devletler normandiya'dan çıkarma yapıp, yapımı 3 yıl süren o duvarı 1 günden kısa bir süre içinde geçerler. norveç'e çekilen birlikler yetişemeden iç kesimlere kadar da ilerlerler.
  hitler, duvarın inşası için harcanan kaynak ve insan gücünü rusya seferi için harcasaydı, deniz kıyıları için de atlantik duvarı'ndan daha mantıklı bir seçenek belirleseydi savaşın sonuçları farklı olabilirdi.
  ----------
  0
  dasaksiz_penguen 7 ay önce
  bohac konu aç puvom :d
  0
  cambam 7 ay önce
  bohac konu açsa evde kutlama yapacağız
  0
  cptsobel 7 ay önce
  ben o bütçeyi wernher von braun'a yatırsaydı biraz da dinleseydi şuan hepimiz heil çekiyorduk diye düşünüyorum.
 • -2
  cambam 7 ay önce
  sabunları kokusuz yapması
 • 0
  tofıta 7 ay önce

  dünyan'nın en büyük savaş gemisi ünvanını elinde tutan bismarck'ı fransa sahilleri yakınında savunmasız bırakmaları. ingilizlere göre gemi 3 saat boyunca topa tutularak batırıldı. almanlara göre 2 gün direnen denizciler, silahları tükenince gemiyi imha ettiler. (geminin uçaktan atılan torpido sonucu dümeni kilitlendi ve olduğu yerde dönmeye başladı. yani kaçmaları imkansızdı)

  almanların, ingilizlere giden yardım gemilerini batırması gerekiyordu. donanma komutanı savaşın başında 300 denizaltı istedi. fakat isteği dikkate alınmadı ve 1943 yılında yerine getirildi. yine almanların 1935 yılında icat edip bundan bişey çıkmaz diyip umursamadığı radar teknolojisi yüzünden, 1944 yılında alman denizaltıları ifşa oldu. almanların radarı ruhu bile duymadı..


  hitler doğu cephesinin planlarını yaparken rusların 200 tümenle direneceğini düşündü. ama derinlere gittikçe 360 tümenle karşılaştı. hepsini yendi ama daha derine gittikçe 200 tümenle daha karşılaştı ve almanların saldıracak gücü kalmadı. doğu cephesinin çökmesinin temel sebebi budur.
 • 0
  apsua 7 ay önce
  bence en büyük hata müttefiklerini yanlış seçmesiydi mesela japonya ve rusya arasında saldırmazlık anlaşması vardı eğer böyle bir durum olmasaydı rusya'yı düşürebilirlerdi yani müttefikleri gereken yardımı yapamadı hele italya'dan hiç bahsetmeyeceğim ama onlara fazladan bi cephe sağlayabilecek bir müttefikleri olsaydı savaş çok daha kötü olurdu mesela ispanya iç savaşta olmasaydı olacağı gibi
  0
  cptsobel 7 ay önce
  müttefiki olarak amerikayı alabilirmiydi acaba ?
  0
  apsua 7 ay önce
  ideolojik olarak imkansız duruyor ama ideolojik bakarsak zaten savaşın başında sovyetlerle nazi almanyası işbirliği yapamazdı ama yine de sanmıyorum
  0
  cptsobel 7 ay önce
  ideolojik olarak bakarsak aslında japonlarlada yapamazlar
 • 0
  stardogs 7 ay önce
  seni ve dedeni toplama kampına almaması
  0
  cptsobel 7 ay önce
  alman değilim ve o dönemde dedelerim kurtuluş savaşında madalya alıyordu nenem erkek kılığına girip ermeni kesiyordu hani nerde hitlerde o yürek
  0
  stardogs 7 ay önce
  nenen senin babanı kesmeye unutmuş o halde ki sen doğmuşsun.
  0
  cptsobel 7 ay önce
  komik olduğunumu sanıyorsun evlat?
 • 0
  orr 7 ay önce ~ 7 ay önce
  kafalar ne hoş, ne hoş! şeyi görmeyi bekledim 'son yahudiyi de temizlemesi lazımdı ama ömrü yetmedi azizin' tarzı bir şey.

  hitler, gözümde cengiz han'dır. belli bir görevi ifa ettikten sonra ölmüştür, bu kadar. devamında dünyada neler olmuştur, esas bakılmasını gereken nokta odur.

  dünyada volkanik dağlar gibi, enerjiyi boşaltmak adına ara ara böyle insanlar çıkar, ülkeler arası bir çatışma ortamının lideri olur. tamamen mat, madden bakış açısıyla (ölümleri ve acıları düşünmeyerek) ifade ediyorum.
  0
  cptsobel 7 ay önce
  hitler gönümde-spoiler-tekidir kendi halkına zulmün doruk noktalarında bir hayat geçirmiştir.zekasına hayranım ama hala sövüyorum
  0
  cptsobel 7 ay önce
  şuan dünyada bunlardan birkaçtane var korkmalıyız.
 • 1
  cyranodb 7 ay önce ~ 7 ay önce
  resim yapmayı hiç bırakmayacaktı aga. hitlerin resim akademisindeki arkadaşlarına buradan seslenmek istiyorum, oğlum baktınız herif piskopat, inceden asıcam kesicem diyor, "sen şöyle şahane ressamsın", "sen böyle über ressamsın" diye versene gazı da resme devam etsin ufak deve, tuvalleri boyaya boyaya, pastelin guajın içinde rahatlardı belki bodur...
  iki büyük hatası var. biri masum insanları katletmek, fırınlarda yakmak... ikinci büyük hatası rusya'ya dalmak...yani barbarossa harekatı... sanmayıın ki doşland'ı rus ordusu durdurmuştur; hayır, vakti zamanında napolyon'un ordusunu yiyen rus kışı ve geniş rus toprakları, alman ordusunu da yedi. şöyle düşünelim. beşiktaş oyunu geniş alana yaydığı zaman nasıl ki fenerbahçe mantarlıyor, onun gibi düşün. geniş rus toprakları, çetin rus kışı, bataklığa dönen ikmal yolları, kapiş? hitlerin yapması gereken, üzülerek söylüyorum, türkiyeye dalmak ve karadeniz üzerinden kafkasyaya ulaşmaktı. ama yemedi, niye? çünkü mustafa kemal atatürk'ten sonra yaşayan en büyük asker türk ordusunun genel kurmay başkanıydı; mareşal fevzi çakmak. atatürk ve fevzi çakmak, harbi meydan savaşı kazanmış son yüzyılın son büyük askerleriydi. kısaca hitler türk ordusundan çok türk ordusunun savaş doktirininden tırstı diyebiliriz. yukardan dolanayım dedi, iflah olmadı. ha bu arada, omaha plajı ve utah plajlarını ve buradaki alman mezarlıklarını da görmüş biri olarak şunu söyleyebilrim; müttefik çıkarması yapıldığında alman ordusunun yaş ortalaması 17 (bkz; er ryan'ı kurtarmak, açılış sahnesi)... "şanlı amerikan ordusunu" normandiya'da karşılayanlar bayerin münüh'ün altyapısı yani, hitler manyağı rusyaya dalmadan evvel bir normandiya çıkarması olsaydı, müttefikler normandiya sahillerinde dize gelen sudan bile dışarı çıkamayabilirlerdi. çünkü ihvanlar, nazi köpekleri bir yana, almanlar iyi asker yetiştirir, tabi bizden sonra... düşününki kafası çalışan bir askerin, kurmay olup general rütbesi takması osmanlı ordusunda 35-40 yaş aralığında mümkün iken; alman ordusunda- bu durum 55-60 arası ancak mümkün oluyormuş. osmanlı ordusu altyapıdan sağlam adam çıkarıyormuş yani ama şimdi bizde de kılların ağarmadan kurmay yapmıyorlar... ruslar da bilir savaş sanatını, çinliler de askerlikten anlar diyorlar, tarihlerine bakmadım bilmiyorum. hitlerden çinlilere nasıl geldik la biz?
  0
  cptsobel 7 ay önce
  hitlerin zamanında fevzi çakmaktan korkacağını sanmıyorum rommel gibi bir kumandanı varken fevzi çakmak biraz basit kaçıyor tarihte
  0
  cyranodb 7 ay önce ~ 7 ay önce
  karşılaşmadıkları için bilemiyoruz ama sarışın diye illa üstün nitelikli mi olacak yani? fevzi paşanın alman ordusuna karşı tedbir amaçlı, trakyada kazdırdığı mevzilerin konum raporları bile yetmiştir alman gen.kurmayına “bu sefer işi bilen adamlar var karşımızda” dedirtmeye.
  0
  cptsobel 7 ay önce
  ordunun kaynakları yetersizdi hitler bence karşısında alman ünüforması giymiş polonya olarak görmekteydi türkiyeyi umursamadı.
  0
  cyranodb 7 ay önce
  sanmam, kolay yolu seçmeyişinin nedeni türk ordusunun kaynaklarının yetersiz olmasına rağmen savaşa almanlardan daha idmanlı olması, milletçe topyekun savaş kültürü ve savaş doktirinin çok sağlam olmasıydı bence, aynı fikirde değilim.
  1
  cptsobel 7 ay önce ~ 7 ay önce
  zaten yeni kurulmuş ve elindeki kaynakları son damlasına kadar tüketmiş bu milletle savaşa girseydi tamamen tarihten silinirdik.
  milliyetçi bir insanım ama (pi: göz var nizam var)
  0
  cyranodb 7 ay önce
  bu bakış açısına göre daha evvel tarihten defalarca silinmemiz gerekiyordu, hatta ortaasyadeyken çinliler tarafından yok edilmeliydik. zafer her zaman piyadenin süngüsünün ucundadır, evet hala öyle...
  1
  cptsobel 7 ay önce
  şimdiki savaşlar kas gücüyle kazanılmıyor puvom beyin gücüyle dikkatini çekerim
  -1
  cyranodb 7 ay önce
  oturduğun yerden savaş kazanamazsın, o topraklara girmek, savaş meydanının kalbini fiilen ele geçirmek zorundasın hala...
  1
  cptsobel 7 ay önce
  eskisi kadar zor değil -spoiler- kadar yer için 300 kişi 10 saat savaşmıyor. eskiden birebir savaşta 10 kişiyi öldürebilen birisi kendini iyi hissediyordu çünkü o 10 kişiden üstündü şimdi ise milyonların canı tek bir düğmeye bakıyor bence bir tutma.
  0
  cptsobel 7 ay önce
  o 40 kişinin torunlarıyız ama bir damla bile kanımız yok geçmişten gelen...
  0
  cyranodb 7 ay önce ~ 7 ay önce
  e bu kadar yol geçip her gördüğün güzeli seversen böyle olur:) böyle olması da iyidir, dünyaya karışmak güzeldir, milliyet kan değil bir fikirdir bence. normal zamanda sünepenin teki gibi görünüp çatışmada hulk’a dönen çok asker gördüm ben, için rahat olsun
 • 0
  dejin 7 ay önce
  sanatı bırakmak ve siyonizmin kölesi olmak
  0
  cptsobel 7 ay önce
  dejin puvom komünizmin diyecektin heralde?
 • 0
  furis 7 ay önce
  buram buram nazi kokuyor bu başlık bye.
  0
  cptsobel 7 ay önce
  içerik oku puvom içerik
 • 0
  beril 7 ay önce
  bence atlantik duvarı
 • 0
  gameofthrones 7 ay önce
  rusyanın soğuk olduğunu bilmemesi. stratejik bir hata.

 • nefes aldıkça

  Geniş kapsamlı içerikler bölümü küfür edenler spolier çerçevesi içine almazsa banlanır

  2 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  cptsobel