4
herkes bilsin ki, rus milleti; boğazlarla, ardahan’ı ele geçirmekten asla vazgeçmeyecektir.
stalin’in sovyetler birliği’nin başında olduğu döneminde sovyetlerin ankara büyükelçisi ünlü diplomat karahan’dı. sovyet devrimi’nin yıl dönümlerinden birinin sabahında stalin, son derece sivri, anlamsız ve onur kırıcı bir demeç veriyor. bu demecinde aynen şunları söylüyordu:
-“herkes bilsin ki, rus milleti; boğazlarla, ardahan’ı ele geçirmekten asla vazgeçmeyecektir. çok yakın bir zamanda bu davalarımızı halletmiş olacağımızı şimdiden müjdeliyorum...”
aynı gece ankara’da sovyet büyükelçiliği’nde de ihtilalin yıl dönümü kutlamaları yapılıyor.mustafa kemal, gece yarısına doğru stalin’in bu densiz demecinden haberdar oluyor ve emrediyor:
-“arabaları hazırlayın gidiyorum.”
-“paşamız bu saatte nereye gidecekler
?”
-“sovyet elçiliği’ne.” ekibin etekleri tutuşur. çünkü olayı kavrarlar, içlerinden birisi gazi’ye:
-“paşa hazretleri nasıl olur? protokolsüz mü? siz devlet başkanısınız, protokolsüz nasıl gidersiniz?”
-“ben protokol falan dinlemiyorum çocuk. stalin vatanımın topraklarına göz dikmiş, sen bana protokolden söz ediyorsun. hazırlayın arabaları” diye cevap verir. büyük önderimiz ve arabalar hazırlanır. gazi ve ekibi, sovyet elçiliğinin kapısına dayanır. ulu önderimiz yüzü asık bir şekilde yukarı çıkar ve o sırada elçilikte büyük bir balo vardır. gazi kendisini karşılayan büyükelçi karahan’ı görünce:
-“merhaba karahan” der ve aynı sert ifadeyle devam eder:
-“rahatsız ettik ama sen benim şahsi dostumsun, kusurumuza bakmazsın. bir hususu esasından anlamaya geldim.”
-“emredin sayın başkan”
-“ajanstan öğrendiğime göre, başbakanınız stalin, ardahan ile boğazlar’ı istemiş, kararı katıymış... pek yakın bir gelecekte bu kararını uygulayacakmış. tam böyle söyleyip söylemediğini bilemem ama buna benzer şeyler söylemiş. tabii ki bu konuşmanın bir kopyası sende vardır. getir bakalım şunu da işin aslını faslını iyi anlayalım.”
stalin’in konuşması getirilir. gazi metnin o kısmını yanındakilere kelime kelime tercüme ettirir. konuşma ajanstan geçen metin ile aynıdır. gazi sorar:
-“karahan, elçiliğin telsizinden derhal stalin’i bulduracaksın. bu beyanatından vazgeçip geçmediğini sorduracaksın. başbakanın tükürdüğünü yalayacak, yalamazsa ben yapacağımı bilirim. bu cevap bu gece gelecek çünkü benim senin başbakanından daha önemli kararım var. istediğim cevabı almadan elçiliğinizden dışarı adım atmam. eğer cevap istemediğim şekilde gelirse bil ki buradan çıkıp doğru rus sınırına gideceğim...”
karahan çaresizlik içinde telsizin başına koşar ve gazi’nin söylediklerini aynen nakleder. stalin’den gelen cevap büyük önderimizi tatmin eder çünkü cevapta aynen şöyle söylenmektedir:
-“stalin sürçü lisan eylemiştir. boğazlar ile ardahan’ı almak gibi bir arzusu kesinlikle yoktur...”
gazi cevabı okuduktan sonra rus büyükelçisi karahan’a hitaben:
-“karahan seni geri çağırırlar ve yaşatmazlar. uzun süredir tanışıyoruz, istersen bize iltica et.” karahan bu teklife olumsuz cevap verir ve cevabı telgraftan hemen sonra bir telgrafla geri çağrıldığını açıklayarak:
-“teşekkür ederim. sizi tanımış olmam bile yeterlidir. ancak memleketinizdeki görevim sona ermiştir. yarın hareket edeceğim.
gazi fazla ısrar etmez ve çankaya’ya döner. on gün sonra şöyle bir haber gelir. sovyetler birliği’nin eski ankara büyükelçisi karahan fırında yakılmak suretiyle idam edilmiştir.

* arıburnu, kemal, atatürk’ten anılar, türkiye iş bankası kültür yayınları, ankara 1976, s. 205-208.
 • 0
  cleverhasmet 1 yıl önce
  elbette vazgeçmeyecek panslavizmden vazgeçti de bundan mı geçecek sanki? ardahanda da özerk kukla bir devlet kurulur oh mis (!)
 • 0
  medusaa 1 yıl önce
  bizim nasıl büyük türk turan devleti hayalimiz var ise onlarında sıcak denizlere inip boğazları birbirine bağlayıp doğuda üşüyüp batıda ısınma hayalleri var rus türk savaşı kaçınılmaz istatistik i bilgilere göre %50 nin uzerinde


 • tarih

  tarihle ilgili her türlü paylaşım

  60 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  ofsaytsizburak

  hellomyfriend
  • tarih moderatörleri olarak "bilgi ve yorumlama" yı hedefliyoruz. argo ve dalga amaçlı yapılan yorumlar ve başlıklar silinir.


  • kaynak belirtmeyi unutmayın. aksi takdirde bilgi hırsızlığına girmiş olursunuz.


  • bölüm dışı içerik yapmak yasaktır.

  • alıntı yaptığınız yazının altına ''alıntıdır'' yazınız.

  ilgili bölümler;


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...