bluetooth (neden mavi diş?)

  4
  dotnet 5.8.2019 10:56
  çoğumuz bluetooth’un “mavi diş” demek olduğunu ve “mavi diş” lakaplı bir viking olan danimarka kralı harald’dan ilham alınarak verildiğini biliyoruz. peki 90’ların ortasında bu teknolojiye neden bu ismi verdiler?
  1996’da ıntel, nokia ve ericsson kısa menzilli radyo teknolojileri geliştiriyorlardı. bu üç şirket aralarında sıg isimli bir grup kurarak güçlerini bireştirmişlerdi.

  1997’nin yazında ıntel’den jim kardach, ericsson’dan sven mattison ile birlikte bir pub’a bir şeyler içmeye gittiler. son günlerde çıkan “longships” isimli kral harald hakkındaki bir tarih kitabı üzerine sohbet etmeye başladılar. kardach eve gittikten sonra “vikingler” isimli bir kitap okudu, kitap kral harald’ın iskandinavya’yı nasıl birleştirdiği ile ilgiliydi. daha sonra kardach, sıg isimli gruplarının “bluetooth” lakabı ile anılmasını teklif etti. çünkü üretecekleri teknoloji tıpkı kral harald’ın iskandinavya’yı birleştirdiği gibi bilgisayar ve mobil cihazları birleştirecekti. sıg bu sempatik ismi hemen kabul etti.

  bluetooth logosu kral mavidiş’in isim ve soyisminin ilk harflerinin birleşmesi ile oluşmuş bir şekil. bu harfler 9. yüzyıldaki runik tarzda iskandinav harfleri. ikisi kombine edilerek bugünkü bluetooth logosu ortaya çıkmış.

  kaynak
 • nedir

  Bir kavramı yada başka bir şeyin anlamını anlatmanızı sağlayan bir bölüm.