2
türkiye cumhuriyeti başbakanı adnan menderes`inde içinde bulunduğu 17 şubat 1959 türk hava yolları londra kazası
17 şubat 1959 türk hava yolları londra kazası, 17 şubat 1959 gününde türkiye cumhuriyeti başbakanı adnan menderes'in içerisinde bulunduğu vickers viscount 794 tipi "tc-sev" uçağının kıbrıs cumhuriyeti'ni kuracak londra antlaşması için ingiltere'ye doğru giderken düşmesi olayıdır.
adnan menderes'in başkanlığındaki türk heyetini taşıyan türk hava yolları uçağı, ilk başta londra'nın merkezine daha yakın olan heathrow havalimanı´na inmeyi planlamıştı. ancak, heathrow kontrol kulesi yetkilileri, başkentteki aşırı sis yüzünden diğer bütün uçaklar gibi türk uçağını da 25 kilometre kuzeyde bulunan gatwick havalimanı'na yönlendirdi. burada sis kısmen az olsa da görüş mesafesini büyük ölçüde düşürecek yoğunluktaydı. ingiltere havacılık bakanlığı'nın yaptığı soruşturmaya göre, uçağın kuleyle telsiz irtibatının kesilmesi ve yoğun sis sebebiyle uçak saat 16.58'de aniden bir fırtına ile beraber londra yakınlardaki ormana çakılmıştır. yerde 250 metre kadar sürüklendikten sonra her iki kanadı kopmuş ve taklalar atarak parçalanmıştır. newgate chaffold çiftliğinde bahçıvanlık yapan peter weller ve iki arkadaşı da kazaya şahit oldular. bu üç ingiliz gökyüzünde korkunç bir motor gürültüsü duyduktan sonra sivil bir uçağın hızla üzerlerine doğru inmeye başladığını görmüş ve bulundukları tarlada yere kapanmıştır. uçağın ürkütücü patlama sesiyle yakınlardaki ormana daldığını gören weller, yanındaki arkadaşlarından birine bisikletiyle birkaç kilometre uzaklıktaki polis karakoluna gitmesini istedi; sonra da diğer arkadaşıyla birlikte kazazedelerin yardımına koştular.

weller ve arkadaşı olay yerine ulaştığında uçağı ikiye ayrılmış bir şekilde buldular. uçağın gövdesine girip, koltuklarda baygın durumda yatan birkaç yolcuyu dışarı çıkardılar.kazada menderes'in ayağı uçağın yarılan tabanına sıkışmış, dp'li sakarya milletvekili rıfat kadızade onun dışarı çıkmasını sağlamıştı.olay yerine gelen tony bailey isimli çiftçi ve hemşire eşi margaret, o sırada menderes'i takım elbisesi çamur ve kana bulanmış bir şekilde çalıların üzerinde otururken buldular. menderes, ingilizce olarak, hiçbir şeyi olmadığını söyledi ve uçaktakilere yardım etmelerini istedi. tony bailey uçaktakilere yardım etmeye giderken eşi de kazazede adnan menderes'e göz kulak olmak için orada kaldı ve bilincini açık tutmak için uğraştığı kazazedeyi çimenlerin üzerine yatırdı. margaret "siz kimsiniz ve bu uçak hangi ülkeye ait?" sorusunu sorunca, "türkiye başbakanıyım. uçaktakiler de benimle birlikte londra'daki kıbrıs görüşmelerine gelen türk delegasyonudur." yanıtını aldı.

hemşire margaret, menderes'in aralarında bulunduğu üç kişiyi köy evindeki kanepelere yatırdı ve profesyonel tıbbî yardımda bulundu.olay yerine cankurtaran gelince menderes, london clinic'te tedaviye alındı. kazada bakan ve milletvekillerinin de bulunduğu 14 kişi ölmüştü.dışişleri bakanlığı kâtibi güner türkmen ve demokrat parti çanakkale milletvekili emin kalafat'ın da aralarında bulunduğu 6 yolcu ve mürettebat yaralı olarak kurtuldu. başbakan adnan menderes hafif yaralandı.
kaynak:tr.m....pedia.org/.../17_Şubat_1959_Türk_Hava_Yolları_Londra_kazası

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır.


 • bilin istedim

  Her türlü az bilinen, çok bilinen, duyulsada ne olduğu tam olarak bilinmeyen kavramların açıklandığı. puivin bilmesini istediğiniz bilgi, anı,fıkra, makale, görselleri paylaşabileceğiniz, sesinizi özgürce duyurmak istediğinizde seçeceğiniz bölüm

  183 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  ibrahimisbilir

 • 1. bölüm açıklamasına uygun olmayan başlıklar açmayınız.

  2. yanlış bir bilgi gördüğünüzde yazara düzeltmesi için rica ediniz.

  3. açılan başlığı gerekli buluyorsanız (+), gereksiz buluyorsanız (-) yönünde işaretleyiniz.
popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...