7

din kültürü ve ahlak bilgisi dersi

neden ehliyetler 16-18 yaşında verilir? ortalama bilinç ve kendin düşünebilme yaşı olarak kabul edilmiştir 18 yaşı.

bir kişiye bir konu uzattığınızda ve onu tanıtıcak bilgiler verdiğinizde, kişi kafasında bunu analiz edip yorumlar. bunu yapabilme gücü ve hızı, yaşıyla orantılı demek mümkün.

peki ya küçüklüğümüzden beri bize öğretilen din ne olacak? insanların bir çoğu hangi kültür, din ve mezheple doğduysa ondan ayrılamıyor ve hayatını aynı şekilde sonlandırıyor.

bize küçükken aşılanan her şeyin ne kadar ısrarcı olduğuna dikkatinizi çekerim. bu bir zorunluluk. karşı çıkmanız yasak. ta ki ailenizden ayrılana kadar. artık kendi başınıza olduğunuzu sanırsınız ama beyninizin bir bölümü hala o kişilere aittir. istediğiniz kadar objektif olun küçükken öğrendiklerinize artık inanacaksınız.

türkiye'de din dersleri de aynı bu şekilde ilerler. insanlara dinlerin nerden geldiği, tarihi, yayılımı anlatılmak yerine dua ezberleme, ibadet yapma, mezhepleri tanıma gibi öğretiler sunuyorlar. günümüzde din dersi tamamen teolojiden çıkıp islam'ın uygulanışı dersi olmuştur. küçük yaştan beri beyninize ezber ile kazınan bu dersin hiçbir işlevi yok.

dersin adında ahlak bilgisi var. peki o nerede? üzgünüm derste onunla ilgili bir şey yok. ahlaki öğreti yada teşvik için ödev vermek? hayır gerek yok.
ödeviniz yeni bir sure ezberlemek çocuklar!..
 • 1
  reelsamurai 18 gün önce
  işler öyle yürümüyor!
  geçen gün kardeşim odada ders çalışırken yanına gittim din kültürü sınavına çalışıyormuş biraz göz gezdirdim hristiyanlık, ateizm, deizm, budizm gibi dinleri işliyorlar ve öğreniyorlar yani din kültürü dersi sadece islama yönelik bir ders değildir!
  1
  msaid08 18 gün önce
  nerdeymiş ya o lütfen bize de söyler misin ben 12.sınıfa kadar hiç göremedim de hatta biz bile şuanda elin arabının neyi bulduğunu ezberliyoruz dinle alakasız
  0
  reelsamurai 18 gün önce
  bak müfredatta öyle şeyler yok okul hocaları yaptırıyor bunları
  0
  msaid08 18 gün önce
  müfredata yok mu? mebin kitabı mebin aç bak 12.sınıf kitabına bak istersen nası yok?
  0
  reelsamurai 18 gün önce
  elin arabı değil o ,müslüman bilim adamlarını anlatıyor dinle alakası yok mu?
  0
  msaid08 18 gün önce
  elin arabı ve evet benimle ve dinimle alakası yok ne olmuş elib arabının bir şeyi bulduğunu öğrenmişsem banane
  1
  reelsamurai 18 gün önce
  orada kast edilmek istenen şey müslümanların kuran-ı kerim e uyarak ilim ve bilim sahibi olduklarını ne zaman kuran-ı kerim den uzaklaştılarsa cahil kaldıklarını anlatıyor.
  0
  msaid08 18 gün önce
  ahahhaahahahahaaha alakası yok bi kitaba bak gel sen bildiğin arap tarihi dinle alakası yokkk
  0
  pentaigo 18 gün önce
  evet islamın "kusursuzluğu" senelerce çocuklara aşılanıp sonra da teizm üzerinden geçiyorlar. ha yine de saolun. adlarını artık biliyorlar.
  0
  reelsamurai 18 gün önce
  çocuk salak değilse ileriki yaşlarda dini araştırıp kararını verebilir bu kişisel bir mesele
 • 1
  denizimsii 18 gün önce
  müfredatta şu an bulunuyor. farklı mezhepler, inanışlar... ancak bize din dersi değil, din tarihi dersi gösterilmektedir. nasıl ve neden sorularına cevap verilmekten ziyade bu budur mantığı şeklinde ilerleniyor. bu şekilde sorgulama düşünme yetimiz kayboluyor.
 • 0
  popiska 18 gün önce
  sanki illa bir dine mensup olmak zorundaymisiz gibi zorla bu dersi alıyoruz ve başarısız sayılıyoruz düşük not alınca. mallik yemin ederim ya nereye koysan dolmaz.
 • 0
  furis 15 gün önce
  gerçeklerin anlatılmadığı ılımlı islam modeli oluşturulan ders.
3 saat önce 4 saat önce 22 saat önce dün dün dün dün dün