8
m.ö. 21 nisan 753
roma şehri, remus ve romulus kardeşler tarafından, m.ö. 21 nisan 753 tarihinde kurulmuştur.

amulius, kardeşi numitor'u tahtından indirerek yerine geçer ve numitor'un kızı rhea silvia (ılia)'yı vestal rahibesi yaparak tapınağa kapatarak onun çocuk yapmasını yasaklar. çünkü rhea silvia'dan doğacak bir çocuğun ileride kendi tahtına göz koyabileceğini düşünmektedir.

rhea silvia tanrı mars'dan ikiz erkek çocuk dünyaya getirir. bunun farkına varan amulius, rhea silvia'yı öldürerek bebekleri başıboş bir tekneye bindirerek taşmak üzere olan tiber nehrine bırakır.

nehrin taşması ile tekne karaya vurur ve parçalanır. dişi bir kurt tarafından bulunan ve emzirilen bebekleri, daha sonra picus adında circe'den henüz dönen bir ormancı bulur ve eşi canenzo ile birlikte bu bebeklere romolo (remulus) ile remo (remus) isimlerini vererek büyütürler.
çoban ailesinin yanında büyüyen remulus ve remus, amulius'un baş çobanından çobanlık yapmasını öğrenirler.

amulius'un askerleri ile çobanlar arasında çıkan bir tartışmada remus yakalanarak numitor'a götürülür. ikizlerin, numitor'un torunları olduğu ortaya çıkar. liderliğini remus ile romulus'un yaptığı büyük bir ayaklanmadan sonra dedeleri numitor yeniden tahta çıkar.
daha sonra, romulus ve remus bir şehir kurmaya karar verirler. fakat şehri kimin kuracağına karar veremezler. sonunda buna tanrıların karar vermesi gerektiğinde hem fikir olarak dişi kurdun kendilerini bulduğu yere gelirler. remus, aventino tepesine oturur ve kafasını yukarıya çevirir. o sırada başının üzerinden altı adet kuş uçarak geçer. palatino tepesine oturan romulus'un başının üzerinden ise oniki kuş uçarak geçer. böylece roma'yi romulus kurar.
 • 0
  semihcan 1 yıl önce
  okumadım ama bilgi veren bişeye de benzemiyor kardeş bu
  0
  tombalaci 1 yıl önce
  roma'nın kuruluşu anlatılıyor.


 • tarihte bugün

  Tarihte bugün ne oldu?

  14 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  tombalaci

  keyiftuccari
  • paylaşacağınız içeriklerde tarihin yanı sıra bilgi de olmalıdır.
  • yazı olarak paylaşılırsa daha verimli olacaktır.
  • başlık seçimine özen gösterin. eklediğiniz tarihin yanına "tarihte bugün" diye eklemeler yapmayın.

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...