4

kazaları kökten önleyecek fikrim

malum araçlar artık tamamen dijitale dönmüş durumdalar. örneğin almanyadaki mercedes genel merkezinden siz trafik halindeyken aracın frenine basabiliyor hatta aracı sağ şeride güvenli bir şekilde çekip kapılarını kilitleyebiliyorlar. durum buralara kadar gelmişken hızda kontrol edilebilir. mesela bir yolda yolculara 80'in üzerine çıkma demek yerine dijital olarak çıkmalarını imkansız hale getirilebilir. trafik direklerinden bir sinyal gider araca ve o yol boyunca şoför gazı köklese de 80'in üzerine çıkamaz.
 • 0
  ___koray_____ 5 ay önce
  hadi boşver trafiği..
  alın teri dökerken; işi başlarında.. öyle ki cehenneminin kırk kat derininde, düşün ki karanlığında yer altının... öyle ki; göğün en uzağında, en tehlikeli işler statüsünde..

  çalışan, üreten, emekçi işçilerimizin kazalarını önleyebilecek bir fikrin var mıdır??
  bence kazalarda en çok hakları savunulması gerekenlerdir onlar..
  0
  oschemat 5 ay önce
  belki haklısın ama bu durumda diğerlerini boşvermek mi gerekli, bence boş yapmışsın. bence iyi olmasa da bir konuda bir fikir belirtmiş, bir şeye çözüm getirme hakkında düşünmüş. sen de emekçilerimizin başına gelenleri önleyecek şeyler düşünmekte özgürsün.
  0
  ___koray_____ 5 ay önce
  sevgili puvo boş yapmak için değil de daha önemli bir konuya değinmek için yazmıştım. elbette hepimiz fikir konusunda özgürüz. iş, uygulama ve uygulatmaya gelince de toplumun o konuyla ilgili ne kadar duyarlı olduğu kısmında bütünleşiyoruz. en azından buradaki dostlarımızın iş kazalarıyla ilgili duyarlılığını arttıracağına inandığımdan öyle yazmış bulundum..
  son olarak hadi trafiği boşver cümlesinin altında yatan; değil 80km 20 ile gidilse yine kaza yapma kabiliyetine sahip yüzlercesi trafik kazası yapacaktır. ben, sadece hızdan değil dikkatsizlikten ve türlü eksiklikten (beceri, trafik kuralları, yanlış tasarlanan yol vb) kaynaklandığını düşünüyorum bu noktada..
 • 1
  oschemat 5 ay önce ~ 5 ay önce
  herkese bu son model araçlardan verdik diyelim, ona rağmen bile yayaları kontrol edemeyiz ve insan trafiği olan yerlerde kaza olur.
  hadi o da olmadı, son hız belirlense bile herkes son hızda gitmeyeceği için kazalar olacaktır.
  ayrıca son hız 80 ve acil bir durum oldu, evde birisi yaralandı/rahatsızlandı veya başka bir yere acilen gitmen gerek ne yapacaksın.

  hiç birisi mi olmadı, birileri bu sistemi devre dışı bırakmanın bir yolunu bulur eminim. yani işlemez bence.
dün dün