iyi ve kötü

  7
  gamzeszgin 7.5.2020 05:33 ~ 05:34
  leonardo da vinci, "son akşam yemeği' isimli resmini yapmayı düşündüğünde büyük bir güçlükle karşılaştı.

  iyi isa'nın bedeninde kötüyü de isa'nın arkadaşı olan ve son akşam yemeğinde ona ihanet etmeye karar veren yahuda'nin bedeninde tasvir etmek zorundaydı.

  resmi yarım bırakarak bu iki kişiye model olarak kullanabileceği birilerini aramaya başladı. bir gün bir koronun verdiği konser sırasında, korodakilerden birinin isa tasvirine çok uyduğunu fark etti. onu poz vermesi için atölyesine davet etti, sayısız taslak ve eskiz çizdi.

  aradan 3 yıl geçti. 'son akşam yemeği' neredeyse tamamlanmış, ancak leonardo da henüz yahuda için kullanacağı modeli bulamamıştı.leonardo'nun çalıştığı kilisenin kardinali, resmi bir an önce bitirmesi için ressamı sıkıştırmaya başlamıştı.

  günlerce aradıktan sonra leonardo: vaktinden önce yaşlanmış genç bir adam buldu. paçavralar içindeki bu adam sarhoşluktan kendinden geçmiş bir durumda kaldırım kenarına yığılmış haldeydi.

  leonardo; yardımcılarına adamı güçlükle de olsa kiliseye taşımalarını söyledi. çünkü artık taslak çizecek zamani kalmamıştı. kiliseye varınca yardımcılar adamı ayağa diktiler.

  zavallı, başına gelenleri anlamamıştı. leonardo adamın yüzünde görülen inançsızlığı, günahı, bencilliği resme geçiriyordu.

  leonardo işini bitirdiğinde, o zamana kadar sarhoşluğun etkisinden kurtulmuş olan berduş gozlerini aç ve bu harika duvar resmini gördü. şaşkınlık ve hüzün dolu bir sesle şöyle dedi:
  "ben bu resmi daha önce gördüm. ne zaman? diye sordu leonardo da vinci, o da şaşırmıştı. üç yıl önce dedi adam..'elimde avucumda olan ne varsa kaybetmeden önce. o sıralarda bir koroda şarkı söylüyordum. pek çok hayalim vardı. bir ressam beni isa'nın yüzü için modellik yapmak üzere davet etmişti.

  iyinin ve kötünün yüzü aynıdır.her şey insanın yoluna ne zaman çıktıklarına bağlıdır.

  paulo coelho
 • 1
  incekalem049 7.5.2020 11:01
  insanları iyi ya da kötü yapan şey paradır demişti bir arkadaşım :) +
  2
  gamzeszgin 8.5.2020 08:18
  para önemli tabi:)
  1
  incekalem049 8.5.2020 11:53
  ne yazık ki :) +
 • 0
  champ 8.5.2020 15:03
  oldukça etkileyici fakat gerçek mi?