14

alkollü mekanda ramazan dolayısı ile alkol vermeme durumu

aşırı rahatsızlık duyduğum hadisedir. dün başıma geldi arkadaşımla her zaman alkol aldığımız mekana girdik oturduk siparişlerimizi verdik ,yemeklerimiz geldi. ve 2 bira istediğimizi söyledik ,garsonun bize ramazan dolayısı ile alkol veremediklerini söyledi.

düşüncelerinizi merak ediyorum puvolar bu aşırı cahilce yaklaşım için
 • -1
  fifthdayofmay 2 ay önce
  cahilce falan değil puvo, ne kadar saygısız bir insansın? oranın sahibi oradaki tüm kararları vermeye yetkilidir, adamın kendi dükkanı lan sanane? devlet kurumu olsa orada sana hak verirdim çünkü devletin dini olmaz. adam içki satmak istemiyorsa satmaz, sen de gidip başka yerde içersin içkini. bu konuda %100 cahil olan sensin, öncelikle insanların inançları ve hassasiyetlerine saygı duymayı öğreneceksin yoksa öyle bir gün gelir ki içki içtiğin için götüne sokarlar o şişeyi. sen saygı duy ki karşında da saygı duyan bir nesil yetişsin.
  0
  yepyeni 2 ay önce
  bunun inanca saygısızlık ile ilgisi yok. ramazanda iftar sahur dışında tamamen kapatırsın o zaman inanç girer. ama mekan açık yemek hazır alkol yok neden ? saçmalık.
  5
  marulkafa 2 ay önce
  'saygı duyacaksın' diyenin saygı duymaması detected!
  2
  arabeskci 2 ay önce
  saygı saygı diyorsun oruç tutmayanın saygıya ihtiyacı yok mu? saygıdan bahseden insan içki şisesini götünü sokarlar demiş. normalde ramazan da içmeme kararı almıştım alayınıza inat haftaya içiyorum amk. gelsin bir kişi karışsın bakalım
  2
  marulkafa 2 ay önce
  ben de bu akşam içiyorum hadi bakalım, klavyede sokup çıkarmak kolay, dışarıda fos bunlar puvocum
  2
  arabeskci 2 ay önce
  şimdiden afiyet olsun. bu hafta işim olması sebebiyle haftaya erteledim ben de. gündüz vakti gidip alkolümü alıcam bakalım bir kişi sesini çıkarabilecek mi
  0
  dasaksiz_penguen 2 ay önce
  şerefe puvocum :)
  0
  dasaksiz_penguen 2 ay önce
  hhahaha yoruma bak :d
 • 1
  mrsego 2 ay önce
  benim anlamadığım 11 ay içki serbest 1 ay mı yasak madem öyle satmasın
  0
  uguraslan 2 ay önce
  oruç tutanlar, tutmayanlara nasil saygı gösteriyorsa tutmayanlarin da onlara aynı saygıyı göstermeleri gerekir .
  0
  mrsego 2 ay önce
  ınsanların birbirine tabi ki saygı göstermeleri gerekir ama bunun onla ne alakası var ben mekan sahibini eleştiriyorum
 • 1
  shadowinthelight 2 ay önce
  tamamen saygıdan kaynaklı bir durum. helal olsun derim ben. alkol göze batırılarak içilmemesi gereken bir şeydir. eskiden şişelerin gazeteye sarılma sebebi neyse şimdi de ramazanda alkol verilmeme sebebi aynıdır. saygı azizim saygı. nerde o eski ramazanlar.
 • 0
  terrarossa 2 ay önce
  11 ay boyunca alkolden para kazanan adam, ramazan'da alkol satarak para kazanmayı istemiyordur. vicdanen bunu yanlış buluyordur. ılımlı :)
  1
  dasaksiz_penguen 2 ay önce
  11 ay turist ömer 1 ay hz ömer diyorsun ?
  0
  terrarossa 2 ay önce
  öyle
 • 0
  yusuf8a684 2 ay önce
  bunun gibi saçma sapan bir konuda bile neden tartışacak duruma geliniyor adam satmıyordur bu kimseyi ilgilendirmez gidip bir başka bayii den de alabilirsin şeriat değil ya?!
 • -3
  ersals 2 ay önce ~ 2 ay önce
  içinde yaşadığımız kültürel yapı ile çelişmeye başladığımızda, bu temel değerler-etik açısından sorumluluk nedenidir. düşünce yapısı farklı insanlar bir arada yaşar, ancak toplum olarak ortak bir kültür yapısını reddedemeyiz. en azından saygı duymak zorundayız.

  bunun yanında bireysel yönü var konunun. o da alkolün tamamen bir toksin oluşu, beyin koruma zarını geçen nadir maddelerden olması, vs vs vs. böyle bir zararlı alışkanlığı karışlama arzusundan dolayı toplumsal değerlerin uygulanmasını yargılamak mantıksal olarak doğru görünmüyor...

  eğer ramazan ayı içinde alkol alımı gibi önlenemez bir arzumuz varsa, bunu bireysel yollarla giderme konusunda kendimizi eğitmiş olmamız gerekir. umuma açık bir mekanda bu arzumuzun karşılık bulmaması, toplum açısından doğru bir uygulama.
 • 0
  vecco 2 ay önce ~ 2 ay önce
  o mekanda, akşam iftar servisi verildiğinden olabilir.
  yani tamamen duygusal
 • 1
  ankaproduction 2 ay önce
  ramazanda alkol yasak diye bir durum yok. müslüman ülkede olabiliriz ancak kurallar laik hukuk devleti kurallarıdır. bu sebeple bu ülkede içki satışı geçici/kalıcı hiçbir şekilde yasaklanamaz. dipnot: sigara içmek ve satmak yasaklansa sonuna kadar desteklerim ama. kimse kusura bakmasın.
 • 1
  bohac 2 ay önce
  gören de alkol sadece ramazanda haram sanacak. cahilce bir yaklaşım mıdır bilmem ama tutarsız olduğu kesin.
 • 1
  dasaksiz_penguen 2 ay önce ~ 2 ay önce
  ulan ne aptal herifsiniz her boku yiyin 11 ay 1 ay sizden müslümanı yok hastirin ordan. allah bunları yermi
  1
  arabeskci 2 ay önce
  iddia oynarlar,karı kıza bakalar, en ağır küfürleri ederler ama iş domuz eti yemeye ve içki içmeye gelince "woww haram". iki yüzlü dinciler beni dinden soğuttular yemin ediyorum
 • 1
  olenhuono 2 ay önce
  saçma bir durum
 • 1
  iamzehra28 2 ay önce
  saçmalık
 • 0
  kizuna 2 ay önce
  sevgili sevdiğim beyler bayanlar mekan içkili ise ramazan ne alaka lan kapasana dükkanı o zaman o konsept ile yemekte verme lan saçmalamayalım içen içer kardeşim çok kılıf arıyorlarsa tutana nefis güçlüğü olur sevap point artar alın size bahanede var için gençler güzelleşin
 • 0
  urghc 2 ay önce ~ 2 ay önce
  isteyen içer, isteyen içmez. bu kimsenin bir başkasına karışabileceği bir konu değil. adam kendi mekanında ne satıp satamayacağı konusunda kendisi karar verir. bence de satmaması saçma fakat karışamazsın.

  ayrıca "cahil" yanlış bir kelime. ha "geri kafalı" dersin, "bağnaz" dersin eyvallah. ama cahil çok farklı bir anlama geliyor.
  1
  tahahahahahahahahaha 2 ay önce
  (pi: @estas) 'tan biraz daha sakin bir açıklama,mantıklı
 • 2
  beklemekten 2 ay önce
  saçmalık başka bir şey değil. amaç ne onu da anlamıyorum. vicdan rahatlatmak mı, avam kesimin sempatisini kazanma isteği mi?
 • -2
  estas 2 ay önce
  ben şunu anlamıyorum. size ne? işletme sahibi tarafından verilmiş bir karar bu. örneğin çarşamba geceleri canlı müzik olması gibi. sevmiyorsanız gitmezsiniz. ayrıca asıl şu 11 ay her boku yersiniz 1 ay sizden müslüman yok çomarlığından da uzaklaşın lütfen. bir insan bir eylemin doğru olduğunu düşünüyor, yapıyor ve bu özgürlük sınırları içerisinde. kimsenin özgürlüğüne engel olmuyor. sana ne bilader sana ne? her şey ve herkese dil uzatamazsınız. insanların doğrularını onlara hakaret ederek değiştiremezsiniz. ki kimsiniz ki değiştirecek hakkı görüyorsunuz kendinizde? ne kadar doğru olduğunuzdan nasıl olur da bu kadar eminsiniz? size ne?
 • 0
  seyyahmhnds 2 ay önce
  kimsenin dini inancı ve yaşam şekli beni ilgilendirmez ama ramazan özel bir aydır ve bu ayda birazcık saygıdan dolayı dikkat edilmelidir sadece ramazanla alakalı değil mesela 1 mayıs işçi bayramı ve ya diğer günlerde saygı duyulmalı alkol almak istiyorsan evinde alabilirsin ben alkol içen bir insanım mesala ama ramazanda oruç tutuyorum
 • 0
  gokkusaklikus 2 ay önce
  kimse kimsenin alkolüne karışamadığı gibi kimse kimsenin mekanına da karışamaz.
 • 0
  nazbozok9898 2 ay önce
  çok aptal bir yaklaşım biçimi. kardeşim açmışsın orayı alkollü ne demek ramazan alkol yok. nasıl bir hastalıklı düşünce şekli. getir oradan bana biraz rakı.. bu şekilde çekemiyorum ülkenin halini..