eskişehir'de üniversitede silahlı saldırı... 4 öğretim üyesi öldürüldü

  7
  helena 6.4.2018 04:49
  eskişehir'de üniversitede silahlı saldırı... 4 öğretim üyesi öldürüldü

  üniversitede katliam! eskişehir osmangazi üniversitesi eğitim fakültesi'nde araştırma görevlisi olan volkan bayar, fakülte binasının 3. katında dekan yardımcısı mikail yalçın, fakülte sekreteri fatih özmutlu, araştırma görevlisi yasir armağan ile öğretim üyesi yard. doç. dr. serdar çağlak'ı silahla öldürdü, 3 kişiyi yaraladı. katliam sonrası öğrenciler ve üniversite personeli büyük şok yaşadı. fakültedeki sınavlar ertelendi. volkan bayar'ın aynı fakültede öğretim görevlisi olan eşi saadet aylin bayar da gözaltına alındı. öte yandan eskişehir valisi özdemir çakanak, bayar'ın emniyetteki ilk ifadesini açıkladı.
  eskişehirde üniversitede silahlı saldırı... 4 öğretim üyesi öldürüldü

  eskişehirdeki üniversitede katliameskişehirdeki üniversitede katliameskişehirdeki üniversitede katliameskişehirdeki üniversitede katliam
  olay bugün saat 15.00 sıralarında, osmangazi üniversitesi’nin meşelik kampüsü’ndeki eğitim fakültesi’nde yaşandı. araştırma görevlisi volkan bayar, fakültenin 2’nci katına çıktı, burada cebinden tabancasını çıkarıp odasına girdiği fakülte sekreteri fatih özmutlu’yu vurdu. ardından yan odaya geçen volkan bayar, buradaki dekan yardımcısı mikail yalçın’a ateş etti. volkan bayar ardından 3’üncü kata çıktı ve buradaki odada bulunan araştırma görevlileri serdar çağlar ve yasir armağan’a da art arda ateş etti. silah sesleriyle fakültede büyük panik yaşanırken, ihbar üzerine kampusa çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi.

  tokat'tan gelmiş, hakkında soruşturma vardı

  volkan bayar, fakülte binasının kapısına gelen polislere elindeki tabancayla birlikte teslim oldu. gözaltına alınan araştırma görevlisi volkan bayar sorgulanmak üzere emniyet müdürlüğü’ne götürüldü. gelen sağlık ekipleri ise volkan b.’nin vurduğu 4 kişinin de olay yerinde yaşamını yitirdiğini belirledi. volkan bayar'ın tokat gaziosmanpaşa üniversitesi’nden doktora yapmak üzere üniversiteye geldiği, akademik ve idari personele yönelik sözlü saldırıları nedeniyle hakkında yürütülen soruşturma olduğu öğrenildi.

  eşi de gözaltında

  eskişehir valisi özdemir çakacak, 4 kişiyi öldüren araştırma görevlisi vedat b.’nin eşi saadet aylin b.’nin de gözaltına alındığını açıkladı. saadet aylin b’nin de üniversitede araştırma görevlisi oldğu belirtildi.

  saldırganın ön ifadeleri

  eskişehir valisi özdemir çakacak, araştırma görevlisi volkan bayar'ın esogü’de 4 kişinin öldürülmesi ile ilgili soruşturmanın sürdüğünü belirtti.

  vali özdemir çakacak gazetecilere yaptığı açıklamada, 3 savcının soruşturmayı yürüttüğünü belirterek şunları söyledi:

  "savcılarımız gerekli incelemeyi yapıyorlar. olayın faili araştırma görevlisi volkan b., emniyette ilk ön ifadesinde şu ifadede bulunmuştur; volkan b. hakkında kendisi ve eşi hakkında sözlü ve fiili saldırıda bulunulduğu iddiası ile yasir armağan tarafından şikayet edilmiş. ve üniversite rektörlüğü tarafından hakkında idari soruşturma açılmış.

  yürütülen soruşturma kapsamında soruşturmacı bunların savunmasını almak üzere bir yazı yazıyor ve 19 nisan’da şu odada bulunup, savunmanızı vermenizi rica ediyorum diyor. bugün bu zarf eline geçince eşini de çağırıyor zarfı okuyor. ve zarfı okuduktan sonra sinirlendiğini aşağıda otoparkta bulunan aracına inerek bulundurma ruhsatlı silahını alarak önce yasir armağan’ın odasına gelerek ateş ettiğini ve öldürdüğünü daha sonra da diğer odalara giderek olayı işlediğini ifade etmiş.

  bu bilgiyi açıklamak istedik. çünkü olay çok farklı yönlere çekilmek isteniyor. başta da belirttiğimiz gibi başsavcımız olaya el koydu. olay tüm detaylarıyla birlikte ayrıntılı bir şekilde incelenmektedir. üniversite rektörlüğümüz cenazeler için çalışma yapıyor. olayı gerçekleştiren volkan b’nin eşi de emniyet tarafından gözaltına alınmıştır."

  başbakan: çok vahim bir durum


  başbakan yıldırım: esogü'deki silahlı saldırı ile ilgili "ilim irfan yuvası üniversitede böyle bir olayın yaşanması tabii ki çok vahim bir durumdur. kapsamlı bir şekilde hiçbir detay açıkta bırakılmaksızın bakılacak ve ona göre kamuoyu bu konuda ilerleyen süreçte bilgilendirilecektir" açıklamasında bulundu.

  eskişehirde üniversitede silahlı saldırı... 4 öğretim üyesi öldürüldü

  volkan bayar

  rektörden ilk açıklama

  eskişehir osmangazi üniversitesi (esogü) rektör. prof. dr. hasan gönen, eğitim fakültesi'ndeki silahlı saldırıda ölenlerin sayısının 4 olduğunu açıkladı. prof. dr. gönen, yaptığı açıklamada, "volkan ismindeki bir araştırma görevlimiz, dekan beyin odasına giriyor. dekan bey orada tesadüfen yokmuş. volkan bayar tarafından eğitim fakültemiz sekteri fatih özmutlu, dekan yardımcımız mikail yalçın ve araştırma görevlilerimizi kurşunla vurmuştur. daha sonra dekan yardımcımız ve üst katta 2 araştırma görevlimizi de vurmuş. daha sonra elinde tabanca ile binayı terk ettikten sonra güvenlikçilerimiz takip etmişler. biraz ileride polis derdest etmiş. şu anda, şimdilik 4 ölümüz var. başımız sağ olsun. başımız sağ olsun” dedi.

  eskişehirde üniversitede silahlı saldırı... 4 öğretim üyesi öldürüldü

  eskişehirde üniversitede silahlı saldırı... 4 öğretim üyesi öldürüldü

  fetö iddiası

  gönen, zarlı için şöyle konuştu: "fetö ile ilgili başkalarına suçlamada bulunmuştur. başkalarıyla ilgili iddialarda bulunmuştur. kendisi hakkında soruşturmamız sürüyor idi. savcılık tarafından bize soruşturması aktarılmıştı. soruşturması devam ediyordu, kendisi görevdeydi. hedefinde muhtemelen dekan vardı. dekan bey makamında yokmuş, fakülte sekreterimiz varmış. dekanı bulamayınca sanıyorum cinnet getirmiş durumda idi. fatih bey'i vurmuş, daha sonra dekan yardımcımızı vurmuş, mikail yalçın bey'di, daha sonra üst kattaki iki araştırma görevlimizi vurmuş. başka bir arkadaşımıza da silah doğrultmuş ama kurşun sıkışmış, bir şey yapamamış. daha sonra binayı terk ettikten sonra polis tarafından derdest edilmiş.

  soruşturmanın nedeni

  daha önceden, emin değilim ama, biz osmangazi üniversitesi olarak kendisiyle ilgili, başka personelimizin şikâyeti üzerine soruşturma yürütüyor idik. hâlâ soruşturma yürütüyoruz. soruşturmanın konusu bu araştırma görevlimizin, diğer şikâyet eden personelimizin fetö'cü olmakla suçladığını ancak kendilerinin böyle bir şey olmadığı için şikâyette bulundular. biz de bunu soruşturma konusu yapmıştık.daha önce dekan bey ile aralarında sözlü tartışmaları olmuş olabilir. yani o konuda çok emin değiliz."

  yök başkanı saraç’tan açıklama


  yök başkanı saraçtan saldırı açıklaması
  yök başkanı saraç'tan saldırı açıklaması

  yükseköğretim kurulu (yök) başkanı prof. dr. yekta saraç, araştırma görevlisi volkan b. tarafından osmangazi üniversitesi eğitim fakültesi’nde görevli 4 akademik personelin tabancayla vurularak, öldürülmesiyle ilgili açıklama yaptı. saraç, sosyal paylaşım sitesi twitter üzerinden yayımladığı mesajında, "eskişehir osmangazi üniversitesi eğitim fakültesi’nde, bir öğretim görevlisinin silahlı saldırısı sonucu dört akademisyenimizin hayatını kaybettiği bilgisini derin bir üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. bu dehşet verici olay hepimizi derinden sarsmıştır. saldırı neticesinde görevleri başında hayatını kaybeden kıymetli akademisyenlerimize allahtan rahmet, kederli ailelerine sabr-ı cemil niyaz ederim. savcılığın açmış olduğu soruşturmanın olayı aydınlatacağına inancımız tamdır. başta eskişehir osmangazi üniversitesi camiası olmak üzere bütün akademik camiamızın başı sağolsun" dedi.

  büyükerşen’den de açıklama

  öte yandan eskişehir büyükşehir belediye başkanı yılmaz büyükerşen de saldırıda yaşamını yitiren akademik personel için twitter’dan başsağlığı mesajı yayımladı. büyükerşen, "eskişehir osmangazi üniversitemizde yaşanan ve 4 akademisyenimizi kaybettiğimiz vahim olayı büyük bir üzüntüyle öğrendik. hayatını kaybeden üniversite çalışanlarına allah’tan rahmet, ailelerine ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum" dedi.

  kaynak: www.hurriyet.com.tr/.../universitede-silahli-saldiri-yaralilar-var-40795630
 • 3
  orr 6.4.2018 05:12
  hadise iç içe. bu tür katliamlar bir, iki tane iken sorun olmaz devlet içerisinde; baştakilerin bu tür hadiselerden yararlanma gücü olabilir. ancak pek çok yerde aynı anda bu tür olaylar olunca bu artık umursamayacak kıvama gelir ki, korkarım o seviyeye yaklaşıyoruz.

  bireysel silahlanma olayı bu konu üzerinden değerlendirmesi gereken olay değil. sağlam bir bilinç lazım. olan ölen dört kişinin sevenlerine oluyor. ve cinayeti işleyen üzerinden de ciddi dersler almalı.

  0
  helena 6.4.2018 09:29
  benim korkum da aynı bu sebepten paylaştım. farkına varırsak yapılanı belki o seviyeye gelmeyiz en azından bu sefer
 • 1
  kafeinmanifestosu 6.4.2018 17:17
  bunu o üniversitenin kütüphanesinde öğrendim. ne ses duyuldu ne de başka bir şey, biri geldi yanımdaki arkadaşına söyledi. çok garip bir durum. kanım çekildi. bu adam bir de egitim de araştırma gorevlisiymiş. çözüm ne bilmiyorum ama çok vahşice