kablo organizer ararken fakirliğimin yüzüme çarpılış anı

  6
  filozofunsakali 20.3.2022 13:39
  biraz para biriktirdim odama birkaç mobilya ve dekorasyon ürünü alacaktım fakat lap-top transformers gibi benim. o yüzden kabloları da organize edip karmaşadan kurtulmak için monitörü duvara monte edip aynı zamanda lap-topu da aynı seviyede yükseltmeye çalışıyordum ama bir türlü lap-top girişindeki usb hub ile nasıl kabloları görünmez yapabilirim diye düşünüp ınstagram'daki room set-up sayfalarına baktım.

  ben hem fotoğrafçı hem tasarımcı olduğum için meslektaşlarımın set-uplarına baktım. şimdi abi adamlar kasa + devasa monitör + macbook kullanıyor bu yüzden kabloları gözükmüyor. benim lap-top transformers gibi bir sürü kablo takılı. adam monitörünün altında mac pro koymuş yanda macbook duruyor 0 kablo gözüküyor çünkü kulaklık + klavye-mouse kablosuz zaten macbook sertbest üstüne mac prodan tek kablo geçiyor oda organizerle görünmez yapmış. adamın odasında 250k'lık set-up var kablo tabi olmaz. bende toplam 10k var ve odanın içerisinde cyberpunk bir evrende charge istasyonuna bağlı düşman robot gibi yatıyor lap-top.

  ben kabloları düzenleyecektim niye böyle oldu ya

 • 2
  neumond 20.3.2022 17:29
  şimdi bu ülkeden nasıl iyi yazılımcı, fotoğrafçı, grafiker çıkacak? önceden bile zor çıkıyordu, geleceğimiz çok karanlık görünmeye başladı artık bana. en azından insan potansiyelimiz vardı, artık o da yok.
 • 1
  filozofunsakali 20.3.2022 21:07
  ben zaten sanmıyorum şuan teknik alanda yetişen insanların olduğunu. 4 sene sinema okuyan üniversitelinin elinde kamera yok. animasyon okuyor çocuk bilgisayarı programları kaldırmıyor. mümkün değil kaliteli ve becerikli insanlar çıksın. harlı bir ateş gibi potansiyel var ama gittikçe sönüyor.
 • 0
  zenginmutfak 22.3.2022 00:11
  ə
 • 2
  ghostrider 25.3.2022 14:46
  (pi: @neumond)'un bahsettiği sebeplerden dolayı mezun olmama rağmen grafiker olarak devam edemedim ve gelen ilk iş teklifiyle mecburen tekstilden devam etmek zorunda kaldım. hasbelkader yaşıyoruz şu lanet ülkede.

  organizere alternatif isim olarak 'kablo çorabı' desek daha güzel olur. fetişi olan arkadaşlarımız vardır belki, almak isteyebilirler.

  (pi: kablo çorabının yanlış kullanımı sonucunda oluşabilecek fiziksel hasarlar)
  -1
  filozofunsakali 25.3.2022 22:01
  sadece grafikersen türkiye'de ekmek yiyemezsin. şuan -kendimi övmek için söylemiyorum zorunda olduğum için yapıyorum- fotoğraf çekimi ve düzenlemesi; videographer (video çekim, baştan sona tam kurgu), motion graphic, grafik tasarım, sosyal medya yönetimi ve bu ay itibariyle front-end öğrenmeye başladım web arayüz tasarladım kendi çalıştığım iş yerine.

  bu yazdıklarımın hepsi bir meslek. yani yurtdışında bunların her biri bir kişi demek ve bunları gerçekten becerebilen az insan var bu yüzden güzel kazanıyorlar. benim yaşımda (24) bir fotoğrafçının elinde şuan benim hayal dahi edemediğim sony alpha rııı kamera var sadece gövdesi 38 bin tl. sadece bir imac 40 bin tl. 2 tane objektif 40 bin tl. ışıklar 30 bin tl. drone, gimball vs vs derken ben 200 bin tlyi geçiyorum. ve bende bunların hiçbiri yok.

  sonuç şudur ki 20 yaşının altındaysan direkt başka mesleklere yönel. sakın bu bahsettiğim mesleklere bulaşma.