ezanı duyguyla okumak

  11
  shewolf 14.10.2019 00:37
  ezan ruhumuzun en büyük gıdası. bir süreliğine bile yokluğunu hissetmemiz bile morali bozmaya yetebilir.

  ülkemizde her gün 5 vakit ezan okunuyor. fakat bu ezanların uzatmalari hepsi birebir ayni neredeyse. her gün dinlediğim ezan sesi işte. her yerde aynı.

  ama bugun güzel bir sesten ve tonlamadan ezanı dinledim. gözleri dolduran ve ruha cok guzel hitap eden bir uyumdaydi. düşündüm ki farkli bir inanca sahip olsam, bu ses icin bile cok kez düşünebilirdim. ne var bu seste kelimelerinde, diye sormadan edemezdim.

  keske bazen boyle dokunaklı ezan sesi duyabilsek..
 • 2
  bizanskurdu 14.10.2019 10:22
  benim ruhum kirli herhalde, herkes böyle etkilendiğini söylüyor fakat ben gerçekten beni ağlayacak kadar etkilenmedim hiç. :(
  0
  shewolf 14.10.2019 10:30
  :) ne demek ruhum kirli? sana o kadar dokunaklı gelmemis olabilir. belki anlamını bilmediğin içindir.
 • 1
  hedap 14.10.2019 19:40
  bence türkçesi daha duygulu. türkçe ezanı ilk dinlediğimde aşırı beğendim. keşke devam etseymis.
 • 1
  anarchist 14.10.2019 22:41
  -her vakit ezanı ayrı makam da okunur. her vaktin ayrı bir güzelliği vardır. kanaatimce kulağa en nazif geleni hicaz makamı yani ikindi vaktidir. ayrıca hicaz makamının nazifliğini özetlemek için sizlere münir nurettin hocamızdan bir parça bırakmak istiyorum https://youtu.be/STFC415WPfQ (basit bir din eğitimi almış kimseler bu bilgilere sahip olabilir konu din musikisi)

  - ezana kutsal bir anlam yüklemek tek kutsal değerimiz olan kuranı kerime hakaret sayılır, şüphesiz ki bize gönderilen tek mucize kuranı kerimdir. ezan sadece bir çağrıdır, ibadete davettir.

  - kuran arapça gelmemiş olup peygamber a.s.'ın gönlüne indirilmiştir. konuşulan dil arapça olmasından ötürü bu hareket arapça yayılmıştır. biliyor olmalısınız ki parça parça ezberlenen ve yazılan ayetler sonradan bin bir testlerle toparlanmıştır.
  1
  shewolf 14.10.2019 22:49
  ezan bana günlük yaşantımda duymaya alıştığım ve eksikliğini reddedecegim bir ses. kurani kerimi cok guzel okuyan insanları var. gençten yaşlıya öyle dokunaklı okuyorlar ki. fakat ezani farklı tonlarda duymak farklılık hissettiriyor. açıkçası duyar duymaz gözlerim açıldı ve aman allahim ne huzur verici dedim :)
  1
  anarchist 14.10.2019 23:00
  camiiler diyanetin ses kaydı ile ortak vakit ezanı yayını yapıyorlar. tabi senin gibi şanslı kişiler bazen hocaların aşka gelip ezanı kendileri okumasına şahit olabiliyor. bu arada gerçekten kuranı çok güzel kıraatlarda okuyanlar var. şahsen elimden hoş sesli okuyanları dinlediğimde kendimi kaptırıyorum saatlerce :)
  -2
  piiuv 15.10.2019 17:11
  dinin direği namaz kutsal olurken namaza davet eden ezan nasıl olurda kutsal olmaz ki diğer bir adı eza-ı muhammedidir.

  kuran arapça indirilmiştir bu ise allahın takdiridir. sonrasında da hiçbir zorluk çekilmemiştir toparlanılıp kitap haline getirilirken.
  2
  anarchist 15.10.2019 23:59
  -allah c.c. dışında kutsal hiç bir şeyin olamayacağı kuranı kerimin haşr suresi 23. ayetinde açıkça delillendirilmiştir. el kuddüs sıfatının sahibi, kitabında kendisine "mukaddes" türkçesiyle kutsal olarak belirtmiştir. sen kim oluyorsun ki yaratanın kendine koyduğu sıfatı başka bir şeye layik görebiliyorsun. seni uyarıyor, tebliğ görevimi yerine getiriyorum. allah'a şirk koşmayı terket !

  -kuranı kerim arapça indirilmemiştir. anlam kargaşası yapamazsın. kuranı kerim peygamber efendimiz s.a.v.'in gönlüne vahiy yoluyla gelmiştir. peygamberimiz ayetleri, konuşma dilinin arapça olmasından mutevellit arapça olarak tebliğ etmiş, yayılmış, hıfz edilmiş, yazılmış ve mushaflarda toplanmıştır. hayalindeki gibi cibril gelip kulağına fısıldamamıştır.

  -kuranı kerim 23 yılda inmiştir. peygamber döneminde toplanmamış olup osman halife devrinde toplanmıştır. elindeki telefon önünde ki laptopa yazılmadı bunlar. vahiy katiplerinin parça parça parşomenlerinde ve hafızların zihnindeydi. sistematik olarak karşılaştırılarak doğruyu yanlıştan ayırarak tam bir metin haline getirildi. ayrıca bu ayetleri sıralarına koymak gerekiyordu. yıllar sürmüş olan bu meziyetli iş senin gözünde basit olabilir döneminde yaşanılanlar bunu göstermiyor ama...
  dr. öğretim üyesi hayrettin öztürk'ün edebi mucize kur'an yazılması ve toplanması adlı kitabını alıp okuyabilirsin, sonuçta rab "oku" diyor, "salla" demiyor :)
 • 0
  argent 24.10.2019 01:45
  sanskrit ve hristiyan ilahisi dinledin mi hiç