ölmeden önce izlenmesi gereken 10 film

  4
  aliveli49elli 13.2.2017 17:51
  1. esaretin bedeli:ölmeden önce izlenmesi gereken 10 filmkarısını öldürmek suçundan yargılanan ve shawshank hapishanesi’ne gönderilen andy dufresne, burada hiç alışkın olmadığı bir hayat sürmeye başlar. hapishanede tanıştığı ellis boyd redding ile aralarında kıskanılacak bir dostluk oluşur. bir süre sonra andy’nin hayata bağlı tavırları hapishanede yer alan diğer mahkumları bile etkiler.
  2. the godfather:
  ölmeden önce izlenmesi gereken 10 filmcorleone ailesi sicilya’dan amerika’ya göç edip burada yerleşmeye çabalarken kendilerine karşı kaba kuvvet kullanan ve yapmaya çalıştıkları her işten haraç isteyen kimliği belirsiz bazı kişilere aynı şekilde kaba kuvvetle cvap vermeye başlarlar ve bunda da başarılı olurlar. kendilerini tahmin bile edemeyecekleri bir yaşantının içinde bulan corleone ailesi, son derece katı aile yaşamlarının yanısıra, önlerine çıkanları da acımasızca yok etmeye başlarlar. kendileri her ne kadar mafya değil bir aile olduklarını vurgulasalar da bir müddet sonra amerika’nın en korkulan mafya topluluğu olmaya başlarlar.
  3. ihtiyar delikanlı:
  ölmeden önce izlenmesi gereken 10 film
  karısı ve bebeğiyle mutlu bir yaşam süren işadamı oh dae-su bir gün evinin önünden kaçırılır. gözlerini açtığında kendini özel yapılmış bir hücrede bulur. karısının öldürüldüğünü duyan dae-su, 15 yıllık tutsaklıktan sonra serbest bırakılır. oh dae-su, mutlu hayatını yok eden kişiden intikam almaya yemin eder. bir japon lokantasında tanıştığı mido, intikamını alması için ona yardım edeceğini söyler. daha sonra ortaya çıkan evergreen lakaplı bir adam ona neden hapsedildiğini 5 gün içinde öğrenmesini aksi takdirde mido’yu öldüreceğini söyler. oh dae-su, hapsedilmesinin ardındaki gerçeği sonunda bulur. tabii bununla beraber başka bir gerçeği de…
  4. benjamin button:
  ölmeden önce izlenmesi gereken 10 film benjamin, birinci dünya savaşı’nın sonunda doğar. annesi doğum sırasında ölünce, babası çocuğun 80 yaşındaki görüntüsü karşısında dehşete düşer ve onu bir emekliler evinin basamaklarına bırakıp terkeder. buradaki insanlar çocuğu içeri alır ve benjamin’in tuhaf hikâyesi başlar. çevresindeki herkes yaşlanırken, benjamin tam aksine gençleşmektedir.
  5. cesur yürek:
  ölmeden önce izlenmesi gereken 10 film 13. yüzyılda ingilizler, iskoçlar üzerinde egemenlik kurmuştur. ingiliz soyluları, yeni evli iskoç kadınlarıyla ilk geceyi geçirme hakkına sahiptir. çocukken ailesini iskoçya uğruna kaybeden william wallace’ın karısı da ingiliz birlikleri tarafından öldürüldüğünde, onun intikam arayışı kısa sürede ülkesinin özgürlüğü için bir savaşa dönüşür.
  6. yüzüklerin efendisi:
  ölmeden önce izlenmesi gereken 10 film gelecek, çağlar önce kaybolmuş bir yüzüğün kaderinde gizlidir. karanlık güçler yüzüğe ulaşmak için yıllarca uğraşmışlar ve hala da bu uğraşları devam etmektedir. kader, yüzüğü genç bir hobbit olan frodo’nun ellerine teslim eder. yüzük frodo’ya miras kalır ve böylece olaylar gelişmeye başlar.
  7. sil baştan:
  ölmeden önce izlenmesi gereken 10 film
  joel barish’in eski sevgilisi clementine, yaşadıkları iki yıllık ilişkiye dair tüm anılarını gizemli tıbbi bir müdahale ile hafızasından sildirir. bunu öğrenen joel çok üzülür ve aynı işlemi kendi üzerinde uygulatmak ister. bütün anılarını sildirmek için derin uykuya yattığında, gözlerinin önünden clementine ile yaşadığı anılar geçer. joel aslında clementine’i unutmak istemediğini farkeder ve silme işlemini durdurmak için çabalar.
  8. dövüş kulübü:
  ölmeden önce izlenmesi gereken 10 film hayattan ve konforlarından sıkılan bir grup insan bir araya gelir. tyler durden adındaki karizmatik kişinin önderliğinde çeşitli eylemlere kalkışırlar. fakat bunları yapmadan önce dövüş kulübü adı verilen organizasyona katılmak zorundadırlar. ancak kulübün belirli kuralları vardır.
  9. forrest gump:
  ölmeden önce izlenmesi gereken 10 film forrest gump, zeka seviyesi 75 olan bir adamın hayatını ele alıyor. düşük zeka seviyesi nedeni ile devlet okullarına girmekte bile zorlanan forrest gump, her ne kadar zeka seviyesi düşük olsa da fiziksel olarak son derece sağlam olduğundan, zamanla gelişen olaylar zincirinde hayal edemeyeceği başarılar elde eder.
  10. kelebek etkisi:
  ölmeden önce izlenmesi gereken 10 film 20 yaşındaki evan treborn, 7 yaşından beri hayatının önemli anlarını hatırlamamaktadır. evan, çocukluğunun en zor ve kötü dönemlerinde, psikologunun tavsiyesiyle yazdığı günlükleri bulur. bu günlükleri okurken genç adam bugünkü aklıyla geçmişe dönebildiğini farkeder. bu arada çocukluk aşkı kayleigh’nin halâ kendisini sevdiğini öğrenen evan, geçmişe dönüp kötü günlerini düzeltmeye ve en önemlisi çocukluk aşkını mutlu etmeye karar verir. ama evan ne zaman geçmişe dönüp bir şeyleri değiştirse, yaptıklarının bugün için beklenmedik kötü sonuçlar doğurduğunu görür.
 • 0
  dreamtheater 13.2.2017 17:53
  dostum tam bu mesaji attigim anda buna benzer bi yazi attim.....
  tesadufu ..........
 • 0
  tnhnklc51 13.2.2017 18:02
  bunlar evet çok güzel ama eski filmler artık böyle filmler çıkmıyor kolay kolay. bi kaç tane de ben öneriyim yenilerden:
  edge of tomorrow (yarının sınırında)
  127 saat
  arrival
  pi'nin yaşamı
  kar küreyici (snowpiercer)
  mr. nobody
  mutlaka izlenmesi gereken filmlerdir pişman olmazsınız.