guernica tablosu muhabbeti

  1
  gamzeszgin 31.1.2021 02:57
  picasso’yu birçok kişi duymuştur ve kübizm akımı çerçevesindeki tablolarıyla tanınır. geometrik şekilleri resimlerinde bir bütün oluşturma çabasıyla kullanmış. picasso’nun ünlü tablosu olan guernica ve resmin arkasındaki anlamı birçok insanı etkileyecek düzeydedir. picasso’nun sanatı bazıları için olağanüstü olsa da bazıları için karmaşık gelebilir. karmaşık gelmesinin sebebi parçaları bir bütün olarak görmemeleridir.


  guernica tablosunu anlayabilmek için tarihe göz atmamız gerekir. 1937 yılında ispanyanın guernica kasabasına haksız yere saldırısını bilmek ve bu küçük kasabada ölen yüzlerce insanı bu tabloda yaşatmaktadır. acının izlerini derinden hissetmek mümkündür.
  guernicaya olan bombalamayı anlamak için ispanyadaki iç savaşı bilmek gerekir. ispanyada iç savaş yıllarında faşist olarak nitelendirilen franco, diğer tarafta demokratik cumhuriyetçi hükümet vardır. guernica kasabası francoya direnmektedir.

  franco halkının gözünü korkutmak için hitler ile anlaşıp nazilerin ürettiği bombaların kullanılmasına izin verir. almanya ve italya’nın yardımlarıyla uçak ile guernica bombalanır. bombalamada 1600 civarı insan hayatını kaybeder ve birçok insanda yaralanır. bombalamadan etkilenen guernica harabeye dönmüştür.

  olayın acı yanı da buradaki insanların silahsız olmasıdır. erkekler savaşta olduğu için guernica` da bulunanların çoğu kadın, çocuk ve yaşlıdır. buranın askeri önemi de yoktur. yani franco sadece halkın gözünün korkutmak için yapmıştır.


  paris’te yaşayan picasso, ispanyadaki hükümetin isteği doğrultusunda uluslararası bir tablo yapılması istenmiş. picasso konu ararken the times gazetesinde guernica trajedisinin haberini okur ve okuyunca onu etkileyen bu olay karşısında şu sözleri söylemiş:

  “ paris’te bulunan ve hitler`in uçaklarının gücünü denemek amacıyla ispanya`da bir kenti bombaladığını radyodan duyan bir ispanyol’sanız ağlarsınız. eğer bir ressamsanız resmedersiniz.”

  tablodaki geometrik şekillerin gizemi

  picasso kübist yaklaşımla insan ve hayvan organlarının parçalanmış ve iç içe geçmiş resmi olan guernica’yı yapar. tuval üzerinde sadece siyah ve beyaz renkleri uygulamış. siyah ve beyaz yapmasının sebebi aslında guernica’yı yansıtmak istediğini vurgulamakta.

  resim incelendiğinde mekânın bir kapalı oda olduğu görülür. sol taraftaki açık renkli gri plan dışarı açılan bir kapı gibidir. resimdeki tüm figürler bu noktaya yönelmiş.

  resmin merkezinde acı içinde bir at görülüyor. acı çekmesinin nedeni karnına saplanmış olan bir mızraktan dolayı.atın burada savaş boyunca acı çeken insanları yansıttığı düşünülür.

  atın üzerinde göz gibi görülen ampul, gearnicaya yağan bombaları sembolize eder.

  atın altınsa ise parçalara ayrılmış ölü adam figürü gözler önünde. elinde bir kılıç bulunmakta aslında direndiğini ve o çiçeğinde umudu olduğunu simgelemekte.

  sol kısımda kucağındaki ölü çocuğa ağlayan bir kadın figürü bulunmakta. yani savaşta o kadar çocuğun öldüğünü yansıtmakta.

  kadın figürün arkasında ise ispanyayı sembolize eden bir boğa var. boğanın kuyruğunun havada olması kızgın olduğunu gösterir. picasso’nun burada yansıttığı ispanyadaki savaşa kızgınlığını göstermekte.

  boğanın arkasında bir güvercin motifi vardır. güvercinin kanatlarının birinde zeytin dalı vardır bu bize barışı simgeler. güvercinin gövdesinde beyaz bir ışık bulunuyor bu umudun göstergesidir fakat güvercinin ağzının açık olması savaşa tepkisini yansıtmaktadır.

  elinde ampul bulunan kadın, olanlarla ne yapacağını şaşırmış bir kadını yansıtmakta.

  en sağ kısımda yanan bir adam bulunmakta. buda gearnica`nın bombalanmasına gönderme yapmaktadır.

  iç içe geçmiş birçok figür vardır. picasso’nun asıl amacı savaşın vahşetini ve insanlara yapılan kötülüğü tuvalde yansıtmaktır. burada savaşın yarattığı yıkım, vahşet, insanlar üzerindeki çaresizlik ve sonuçlar ölümsüzleştirilmiştir.

  https://resimyukle.xyz/i/2JRb60