6

şeytan neyine güvenerek yaratıcıya baş kaldırdı

merhaba arkadaslar. biliyoruzki şeytan adem'e secde etmediği ve alaha baş kaldirdiğı için allahın huzurundan kovuldu.anlamıyorum şeytan allahı görmüş gücünü kuvvetini neler yapacağını biliyor melekleri biliyor,peygamberleri gormus. nasıl olurda allahın emrini yerine getirmeyip cehenneme gitmeyi göze alabiliyor? nasıl bir kibirdir bu cahıl cesareti resmen.
 • 0
  www 11 ay önce
  olayın içinde secde kelimesi olması bile ne kadar insani bir olay olduğunu gösteriyor.
 • 0
  abi 11 ay önce
  kibir işte. bence bin pişman oluyor ama geri vites atamıyor kibirinden.
  0
  nightmare89 11 ay önce
  tamam bir anlık sinirle böyle bir şey yaptı neden tövbe etmiyor. biz yaratıcıyı ve gücünü aklımızla bulurken.şeytan bizzat biliyor görüyor ve ona neler yapacağını biliyor neyin kibiri bu karşında insan yokki istese sana öyle azap acılar verebilirki kendine gelemessin:)
 • 0
  darko 11 ay önce
  dediğin gibi kendi düşüncesiyle uyuşmadığı için allah'a karşı bir şey yapamayacağını bile bile itiraz etmek cesaret gerektirir.

  o tanrıyı gördüğü ve neler yapabileceğini bildiği halde korkmadan (belki korkmuştur bilemem) karşı çıkmış , kendi fikrinden vazgeçmemiş.

  acaba saygı duymak mı lazım yoksa kibirli gerizekalı yaratık mı demek lazım bilemem
 • 0
  madara 11 ay önce
  sen onu bırak, kainatın yaratıcısı neden kendi yarattığı melek ile iddiaya giriyor ve ona neredeyse akıl almaz yetkiler veriyor? kıyamete kadar, en üstün varlık olarak nitelendirilen insanı kandırma yetkisi neden veriliyor? ve günümüzde dünyanın yarısından kesinlikle azının müslüman olduğunu düşünürsek allah nasıl kendi yarattığı melek ile girdiği iddiayı kaybediyor? saygısızlık gibi olmasın bana biraz kurgu gibi geldi..
  0
  nightmare89 11 ay önce ~ 11 ay önce
  banada öyle geliyor bundan 1400 kusur yıl önce bir zamanlar çocuklara anlatılmış hikayeler gibi. ama o zamanın insanları bu hikayeleri nasıl yedi:) belkide evrimsel süreçten dolayı beynin sorgulama bölümü gelişmediğinden dolayı bu hikayeleri yediler:).yada yaratıcının cehennem azabından korktukları için bu ve benzer hikayeleri mantıklı gelmese dahi kabul ettiler. ve aynı hikayeler zaman zaman değiştirilerek insanlara sunulmuş. lilith efsanesini okumanı öneririm bu hikayedede şeytan ademin karısı:)
 • 0
  crow 11 ay önce
  ve dünyanın neredeyse yarısı buna inanıyor. gerçek olduğunu varsayarsak unutma ki şeytan da tanrının çocuğu sayılır nasıl ki annen baban hatalarına rağmen senden vaz geçmiyor seni sevmeye devam ediyorsa tanrı ile şeytan arasında da böyle bir bağ olabilir. üstelik adam asi bence saygı duyulacak bir durum ki burada mitolojiye göre aşağılık olan tanrıdır bir çocuğundan diğerine ibadet etmesi istiyor onlarla beraber olmasını değil. hem nasıl bir tanrı kendine ibadet ettirmek ister onu da anlamıyorum sonsuz gücün var ya bu ihtiyaç neden?
 • 0
  yorcicujoy 3 ay önce
  şeytan, gerçekte karşısında duran tanrı gibi muazzam bir güç sahibi varlığa karşı düşmanlık yapamayacağına göre, tanrı ve şeytan, politik düzlemde rahat siyaset yapmak için siyasetçiler tarafından düzenlenmiş, kurmaca senaryolar ile oluşturulmuş birer karakter oldukları bariz anlaşılmaktadır.

 • felsefe

  felsefe tartışmalarını özgürce yapabileceğiniz bölüm.

  198 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  philosopher

  adamlar
 • bu bölümde kural yok. her tartışmaya açık bir bölüm.