sadakat kazanmak, sadakatli olmak.

  3
  bustapolito 19.4.2020 19:15 ~ 19:37
  okuma süresi : 3 dakika
  ---
  açıkçası bir insanın başkalarına sadakat kazandırmadan önce ilk önceliğini kendisine vermesi gerektiğinin düşünüyorum, önceleğimiz her zaman kendimize sadakat vermek olması gerekmektedir. iş hayatından örneklendirmeler vermek istiyorum. eğer siz bir yere sadakat kazandırmak, saygı görmek istiyorsanız çalışma ortamınızı ona göre şekillendirmeniz gerekmektedir. personel olarak kendiimizi varsayalım, patronumuz ile ilişkilerimiz bozuldu herhangi bir sıkıntı yaşandı öfkelendik, hırstan dolayı yarın yanına çıkıp ben işten ayrılıyorum demek mantıklı bir hareket değildir bu sizin kişilikten ve sakadakatten fazlası ile uzak olduğunuzu belirten bir durumdur.

  sadakat kazanmak istiyorsak önceliğimiz, işimize sadakatli olmak ile başlanabiilr. işimize olan saygı ile başlayıp, zaten yetkililerin gözünde sadakat kazanma şansınız vardır tabiki yetkilide sadakat özelliği bulunuyor ise :) varsayalım ki işten çıkmak istiyorsunuz patron istediği kadar kötü olsun siz eğer kendisine ben işten ayrılmak istiyorum fakat "2-3 hafta süresince size yardımcı olabilirim" diyerek yaklaşırsanız bu sizin sadakat sahibi olduğunuzu ve sadakat kazandığınız göstergesidir, her ne olursa olsun kapılarınızı tam olarak kapatmayın kimseye.

  bu konu aileniz ile de ilgili olabilir, çalıştığınız şirket veya takıldığınız mekanda olabilir. çay içtiğimiz veya yemek yediğimiz bir mekandan örnek vererek yaklaşmak istiyorum bu konuya : mekana gittik oturduk garsonu çağırdık şimdi önceliğimiz garsona nazik bir şekilde isteklerimizi belirtmek gerekirse siparişi vermeden önce bile ufak bir sohbet edilebilir kendilerini överek mekanı överek emin olun garsonun sadakatini kazanacak ve size daha iyi hizmet vermesini sağlayacaksınız... garsonumuza güzle bir dil ile isteklerimizi söyleyip çok teşekkürler demek çok zor olmasa gerek buda size ikinci sadakati kazandıracaktır, haliyle karşınızda bulunan insan da size sadakatini göstermek için güleryüzü ile gelir ve hizmet eder gerekirse eğer gerçekten sadakitinizi kazanmış ve kendiside sadakatli birisiyse yanınıza gelip yemeğin ortasında beğendiniz mi herhangi bir şeye ihtiyacınız var mı diye sorabilir... buda zaten en büyük sadakattir o yüzden önceliğiniz kendinize göstereceğiniz saygınız, sadakatiniz olsun ve bunun karşılığı ise size geri dönecektir zaten aynı mekan örneğinde vermiş olduğum gibi.

  - önceliğiniz kendinize vereceğiniz sadakatiniz olsun o size zaten geri dönecektir...

  *hiçbir zaman bir iyilik, iş yaparken karşılık beklemeyin zararlı olan taraf siz olursunuz.