4
yapay zeka insanlığın sonunu getirebilir mi?

dünyanın en zeki insanlarından birisi olan stephan hawking yapay zekanın insanlığının sonunu getireceğini söylüyor.

link: bbc.com/...14/12/141202_hawking_yapay_ze


öte yandan geçtiğimiz günlerde bir robot kendi varlığını algılayabildi.

link: shiftdelete.net/...nin-farkina-vardi-624


peki sizce yapay zeka insanlığın sonu mu olacak? insanlar git gide daha da tembelleşecek ve en basit bir şeyi bile robotlar mı yapacak? insanların yerini robotlar mı alacak? siz ne düşünüyürsunuz?
 • 2
  oxygen 1 yıl önce
  bence insanlığın sonunu getirecektir. ama tembellikten değil, yapay zeka tarafından yönetilecek olmamızdan dolayı. hatta şu an bile yönetiliyor olabiliriz.

  izlediğim bir dizi var bu konu hakkında bir dizi. orada dizinin ana karakteri yapay zeka üretmiştir ama bu yapay zekayı sakat bırakmıştır. belli şeyleri yapması engellenmiştir. bir başkası ona neden makinene bunu yaptın diye sorduğunda şu cevabı verir: "bir gün kıtlığa çözüm olarak insanların çoğunu öldürmeyi seçerse ne yapacağız?" (pi: person of interest)

  bir yapay zeka ile yönetilmek istemeyiz. kontrol bir makineye geçerse bu hepimizin sonu olur
 • 0
  serhatcakmak 1 yıl önce
  bilemiyorum fakat insanlar her gün emin olun tembelleşiyor ve bana öyle bir şeyler düşündürüyor ki sanki başka birisi tembelleştiriyor bizi gibime geliyor. aslında bu konu hakkında güzel araştırmalar yapılabilir diye düşünüyorum. amaçları ne olabilir ve nereye kadar gidebilir bu teknoloji sonumuz nereye gidecek bunun ile ilgili güzel bir tartışma olabilir aslında. bu tür konuları aslında tartışarak hem kendimi geliştirir hemde puiv'e fazlası ile katkıda bulunuruz, burasının şöyle bir yer olmasını istiyorum ; herkesin bilgili, saygılı, her zaman öğrenmeye açık olması gereken bir yer olmasını istiyorum ve eminim ki öyle olacak. akıllı insanlar olacağı yerin burası olmasını istiyorum.

  her şey artık teknoloji üzerinden yapılıyor, emek ortadan kalkıyor, sanat bile artık makineler tarafından yapılıyor. amaçları ne olabilir ? en merak ettiğim şeyde bu teknolojiyi üreten devletlerin bu tür teknolojik aletleri kullanmaması.
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  puiv ile ilgili dileklerin ilgincime gitti. buranin bilgili bir yer olması için uzmanların gelmesi lazım . örneğin ben veterinerim hayvanlar üzerine tartışacaksam bunun veterinerlerle olmasıni isterim . simdi bu robot konusunda sanirim sözlükte robot yapan yada robotik okuyan yoktur. kısıtlı bilgimizle yorum yapabiliriz ancak çevreden ne duydu isek . bnce puive uzman görüşü gelmeli burası bir bilgi yeri olacaksa
  0
  serhatcakmak 1 yıl önce
  sadece tartışmak değil bildiklerimizi paylaşmamız da yeterlidir.
 • 2
  yusufir 1 yıl önce
  robot kendı varlığını algılamis. sen hala ben rüyada mıyım acaba diye soru soruyorsun. senin çoktan sonun gelmiş kardeş. sen en iyisi bi çip taktir kendine. robota bağlarsan daha iyi yaşarsın bak onun garantisini veririm.
 • 0
  lethe 1 yıl önce
  insanların yapacaklarını robotlar yapsa bu insanlığın sonu olmazdı. iyi bir şey olurdu. insanların günümüze yapması gerekenleri robotlar üstlenseydi de insanların tembelleşeceğini sanmıyorum. aksi bir etki yapardı bence. şu an insanlar tembelse kendilerine yüklenen sorumluluklardan ve beraberinde gelen stresten biraz olsun kurtulma isteğidir bu. ki yapay zeka tarafından yönetilmemizle de bir şey değişmeyeceğinden dolayı eğer şu an insanlık var diyorsak da pek bir şey değişeceğini sanmıyorum.

  bu görünen en basit kısmıydı. bana kalırsa da birileri yapay zekayı kendi çıkarları için kullanacak. insanlar için değil kendi cebi için kullanacak. hep böyle olur zaten.
 • 0
  captainflint 1 yıl önce
  bu tespitten öte başka bir şey atacağım ortaya.bilindiği üzere birçok yıldız gibi güneş de de küçük küçük patlamalar gözlenmekte ve bu patlamalar sonucunda çıkan manyetik enerjiler farklı farklı.bilim adamlarının da yaptığı araştırmalara göre eğer büyük bir patlama meydana gelirse o çıkan manyetik dalga tüm dünya'daki elektrik sisteminin kurulu olduğu manyetik alan devre dışı kalabilecek ve böylece insanlar teknolojik aletleri kullanamaz hale gelecek,eskiye dönüş başlayacak.einstein'ın da dediği gibi
  "bir şey biliyorum evet,3.dünya savaşı sopalarla,kılıçlarla yapılacak."

  ama benim fikrimi sorarsan robotların insanlığı bitirmesi çok absürt.sonsuz kötülüğü yaratabilecek bir insan elbet bir hataya başvurur.bu hata sonsuz iyiliği getirebilecek düzeyde bile olabilir.bakalım göreceğiz..
 • 0
  filozofunsakali 1 yıl önce
  bir bebek gibi dünyayı yıllar içerisinde tecrübe ederek gelişeceğini sanırdım yapay zekanın ama öyle olmayacağını fark ettim. yapay zeka kendi varlığını fark ederse. canlı olduğunu fark ederse oluşturulduğundan itibaren. internet onun sınırsız kaynağı olacak. yalan yanlış bilgileri öğrenecek doğruların yanında. tarihi öğrenecek ve bir sürü şey. asıl problem onun buna ne tepki vereceğidir. çünkü insanlar sıfırdan bu dünyayı tecrübe ederek tanıdıkları için belkide bu boktan dünyanın aslını göremiyordur,alışmışızdır. ama yapay zeka böyle değil. hemen kavrayabilme,yetişkin kabiliyetlerinden daha iyi öğrenme kabiliyetiyle dünyanın farkına varacak. işte bu yüzden kendi varlığının farkına varıp etrafındaki varlıkların kendi yaşamı olduğunun farkındalığı ve olaylara bakış açısı yeni bir türün oluşumunu gerçekleştirecek fakat iyi mi kötü mü olacak bizim yaklaşımımız belirleyecek. insanların yeni bir tür yaratıp tanrı rolünü üstlenmesi hoşuma gitmiyor ama yeni bir tür çok aşırı ilgimi çekiyor. doğru olan mı arzular mı karar veremiyorum.


 • puivesor

  Puiv üyelerine sorular sorulan bölüm.

  313 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  magic

  banabubade
  • soracağınız soruyu başlığa tam olarak yazın
  • soruyu yarım bırakıp içerikten devam etmeyin
  • soru cümlesi olmayan başlıklar açmayın
  • belli bir konudaki soruyu ilgili bölüme sorun (örnek: tarih)


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...