8

ramazan ayındaki amellere neden kat kat ecir verilir?

diğer kavimler bizden uzun süre yaşıyorlar ve allah'a daha çok ibadet ediyorlardı. bizim kısacık ömrümüz ile onlardan az kulluk yapmamak adına rabbimiz'in bize bir lütfu olarak bazı günlere kat kat ecir vermiştir. ve ayetten bu manayı çıkarabiliriz. ayrıca allahın rahmetini sual edecek değiliz. bu mübarek aylar allahın rızasını kazanmak içindir. fazladan sevap kazanmak allahın rızasını daha çok kazanmayı istemenin nesi kötüdür? bin aydan daha hayırlı olan bir geceye gidiyoruz. o zaman kendimizi geliştirmeliyiz ki elimiz boş çıkmayalım. aklımızı kullanalım lütfen :)

"her hasenenin sevabı başka vakitte on ise, receb-i şerifte yüzden geçer, şaban-ı muazzamda üç yüzden ziyade ve ramazan-ı mübarekte bine çıkar ve cuma gecelerinde binlere ve leyle-i kadir'de (kadir gecesi) otuz bine çıkar."

kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. kadir/3

"ve leyle-i kadir'de otuz bine çıkar" ifadesi kadir sûresinin "bin ay" ifadesine uygundur. çünkü kadir gecesi, en az bin ay kadardır. bu gece otuz günlük/gecelik ramazan ayını temsil etmektedir. bir gece bin ay ise, otuz gece 30.000 demektir.

"receb-i şerifte yüzden geçer."

" şaban-ı muazzamda üç yüzden ziyade..."

- bu iki ayın fazileti ile ramazan ayı arasında şöyle bir oran görünmektedir:

ramazan ayını temsil eden kadir gecesi'ndeki sevaplar -kur’an’ın işaretiyle- 30.000 olduğuna göre, ondan bir ay önceki şaban ayı da 30.000:100=300 olur.

receb ayı ise ramazan'dan ikinci derece uzak olduğundan, onun da her bir hasene için yüzden fazla sevabın verilmesi uygun olur. diğer aylara göre on kat daha fazladır(10x10= 100).
 • 1
  piiuv 5 ay önce
  (ramazanın ilk gecesi, allahü teâlâ müminlere rahmet eder. rahmetle baktığı kuluna hiç azap etmez. ramazan-ı şerifin son günü, oruç tutan müminlerin hepsini affeder.) [beyheki] (sadaka resulullah)
 • 0
  siyahmaytap 5 ay önce
  buna da bir kulp bulurlar kesin :d ayetten anladığımız açıklıyoruz değil mi yoksa akletmiyorlar mı? :( kendi beyinleri yetmiyor olabilir mi acabaa
  1
  piiuv 5 ay önce
  puvom ya deme öyle beyin falan herkeste yok o nimet :)
 • 0
  blackhot 5 ay önce
  böyle işlemli görünce matematigim gelişti bi an
 • din

  Dinlerle ilgili herhangi bir konuda paylaşım yapabilirsiniz.

  6 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  roxic7

 • bu bölüm #kültür-sanat bölümünün alt bölümüdür.

 • inanç ile bağlantısı olmayan konularla bu bölümü meşgul etmeyin.