11

herkes organ bağışçısı olmalı mı?

izlanda hükümeti aldığı yeni bir karar ile 18 yaşını geçen herkesin otomatik olarak organ bağışçısı olduğunu duyurdu. yani burada kişilere inisiyatif bırakmadı.

aslında hepimiz organ bağışçısı olma olayına pozitif bakıyoruz fakat bunun için gereken prosedürleri uygulamıyoruz.

sizce türkiye'de de herkes organ bağışçısı olmalı mıdır?
 • 0
  reelsamurai 2 ay önce
  insan öldükten sonra organlarını toprakta çürüteceğine bağışlamalıdır diye düşünüyorum
  0
  puzzle 2 ay önce
  kesinlikle. inanç olsun veya olmasın, organlar ile göç etmenin hiçbir esprisi yok. bu konuda ölenin yakınları maalesef duygusal davranıyorlar (haklı olarak). bu konuda inisiyatifi devlet alabilir, tabi süreçler kusursuz yönetilmeli. hızlı ve ölenin yakınlarını üzmeyecek şekilde.
  0
  reelsamurai 2 ay önce
  islamın organ bağışlama hakkında görüşü nedir merak ettim
  0
  piiuv 2 ay önce ~ 2 ay önce
  puvom bende birgün kızılaya kan bağışı yaparken bana bi kağıt imzalattılar bi baktımki bütün organlarımı bağışlamışım. sonra islami olarak araştırınca ihtilaflı bi konu olduğunu öğrendim şöyleki organ naklinde şöyle bi beyan var "tıbben ölüm" yani kalp atmaya devam etsede beyin fonksiyonları çökmüş makineye bağlı bir şekilde yaşamaya devam ediyo. burda işin için islamın hükmü giriyor ve diyorki kişinin tıbben ölümü şeran ölümü sayılmaz yani kalp atmaya devam ettiği için o kişinin ruhu bedeninden ayrılmıyor demektir. bu hususta tıbben ölü sayılan kişiden yapılan organ nakli şeran cinayet oluyo yaşayan birinin organlarını kesiyorsun islam buna izin kesinlikle vermiyor. ki kaldıki tamamen kalbi durmuş ve ruhu bedeninden ayrılan birinin de tıbben organını nakledemiyorlar bu hususta kesinlikle islami olarak uygun değildir caiz değildir başıma geldiği için biliyorum ve aile izinine tabi olduğu içinde sıkıntı olmaz inşaallah aile de böyle bişeye izin vermez. dışardan iyilik gibi dursada araştırmadan yapılmaması lazım :)
  0
  fakir 2 ay önce
  "yaşayan birinin organlarını kesiyorsun islam buna izin kesinlikle vermiyor."

  o zaman ameliyatlar da yapılmasın?
  0
  piiuv 2 ay önce
  ameliyat yapıldığında hasta ölüyomu kardeşim !!! burda organ naklinden bahsediyorum yaşayan birinin kalbini söküp başkasına takmakla ameliyat aynımı?
  0
  fakir 2 ay önce ~ 2 ay önce
  yav koskoca allah da o kadar anlayışsız mı canım. adam ölmüş gitmiş işte, neyin cinayeti bu?

  hem islam'ı yaymak için öldürmek caiz ama insanları yaşatmak için öldürmek haram. garip.
  0
  piiuv 2 ay önce
  sen bu dini yanlış anlamışsın kardeşim hükmü koyan ve uygulayan yalnız allahtır sen ve nefsin değil :) ayrıca islamı yaymak için savaşmak ne kadar büyük cihadsa insanın kendine verilen bu beden elbisesini de korumak için nefsiyle savaşmasıda o denli bir cihaddır. ayrıca bu konu islamın fıkıh konusudur verddiğin örnekle alakası yok :)
  0
  fakir 2 ay önce
  eğer bir hiç uğruna kulunun ölmesine göz yumuyorsa ben öyle allah'ın iyiliğini sorgularım.
  0
  piiuv 2 ay önce
  birde rahman ve rahim isimlerini sorgula kardeşim senin bunları düşünmene fırsat veriyor taaki yanlışından dönesin diye de tevbe kapısını kapatmıyor verdiği sonsuz nimetlerde cabası misalen bir nefeste gizli ölümün vermesen ölürsün almasan ölürsün daha önce aldığın nefese hiç düşünerek şükrettinmi bi dene :)))
 • 2
  gaddarus 2 ay önce
  bence de olmalıdır beyin ölümü gerçekleştikten sonra organlar da seninle ile birlikte ölmesinin bir anlamı yok insan olmak her zaman yaşamayı yaşatmayı desteklemektir.
 • 1
  sjense 2 ay önce
  önemli bir konuya değinmişsin öncelikle bunun için teşekkürler. kesinlikle olmalı, sağlıklı olan her birey bağışçı olmalı diye düşünüyorum. çünkü vücudunuzdaki organlar ile birden fazla hayata can verebilirsiniz. işin dini boyutundan ziyade düşünsenize, mükemmel bir olay değil mi? hayat kurtarıyorsun. ve bunun için 6 sene tıp okumana hayatını adamana gerek yok. basit bir imza ile olabiliyor.
 • 0
  anilcan 2 ay önce
  ölüm oranı artar.
dün dün
 • soruyorum

  SOR CEVAPLA KATIL ABONE OL

  35 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  samurai
  reelsamurai

 • bu bölüm #sor bölümünün alt bölümüdür.
 • küfürsüz ve kardeşce takılacağınız bir ortam  

  lütfen abone olmayı unutmayınız

  puiv kuralları geçerlidir!

  her türlü soruyu saygı çerçevesinde sorabilirsiniz.