11

asgari 1.500 euro maaş alan fransızların 1.5 euroluk petrol fiyatları için ülkeyi yakması

biz de 1.600 alıyoruz ama 6 liralık benzine domalıyoruz ahahah

halkın eğitimli olması gerçekten çok farklı bir şey. bizim halk 6 lira olmasının sebebini dış güçlere bağladığı için gıkı çıkmıyor.
 • 0
  gregoris 3 ay önce ~ 3 ay önce
  iş bilmez devlet yöneticileri yüzünden olandır. bir günde tatlıya bağlanabilecek olaylar, basiretsiz bir kriz yönetimi yüzünden dünyanın en güzel şehirlerinden birini savaş yerine döndürdü.

  bize başka bir olayı da hatırlattı bu elbette. orda da aynı şekilde bir basiretsizlik yaşanmıştı.

  21. yüzyılda devletler halklarının taleplerine kolluk kuvvetleriyle değil, sağduyuyla yaklaşmalılar. yoksa halk, paris'te olduğu gibi, "öyle başa böyle tarak" diyebilir.
 • 1
  filozofunsakali 3 ay önce
  olması gereken halk tepkisidir. bilinçli toplumlar yaşadıkları ülkeden beklentilerini alamazsa beklentilerini karşılamalarını sağlayacak eylemler yapar. bu bir hak aramaktır. devlete karşı baş kaldırı değil halkın hakkını aramasıdır. devlet halka sömürge uygularsa böyle olur. türkiye'de en az 10 sene önce iktidar değişmeliydi. demek ki halk bilinçli değil.
 • 0
  hedap 3 ay önce
  2 3 sene sonrası orda eylem yapanların hepsi köpek gibi pişman olacak.
  biz eylem yaptığımız da dolar 1.80 in altındaydi. lpg 1.40 1.60 civarlarındaydi.
  faiz 0.45 .75 aralığındaydi. şuan 2.33 lerde ve bir kaç ay önce 3 un üstüne çıkmıştı.
  renault clio sıfırı 25 26 bin liraydı o zamanlarda.
  55-60 bin liraya sıfır km passat çekebiliyordun altına. pazarlarda 50 kuruş etiketi görüyordu meyveler sebzeler.
  hükümetiyle halkıyla el birliği ile bu düzenin içine sıçtık.
  şimdi aynısı orda da olacak.
  gitgide alışacaklar sonra.
  2
  bizanskurdu 3 ay önce
  sana katılmıyorum ama bunu açıklamam için fed politikalarından girip, türkiye'nin eğitim sorunundan çıkmam lazım. yani gezi olayları ile ekonominin boktan olmasının hiçbir alakası yok kanka.

  ayrıca geziden sonra dolar zannedildiği gibi artmadı. 1.9'du 2.2 falan oldu 1 sene sonra. 3 lirayı bulması 2015'in falan ortalarında oldu.

  bizim siki tutmamızın sebebi, düşük faizle aldığımız milyarlarca dolar krediyi betona dökmemiz. bu betonun da sadece birkaç hükümet destekli baronu zengin etmesi. halka hiçbir faydası yok. bazı sektörleri geçici olarak beslemesi dışında.

  şu an bize kimse para vermiyor. elimizdeki tüm parayı da betona gömdüğümüz için bizi bu dar boğazdan çıkarabilecek bir sektörümüz de yok. mesela o para ile tarım reformu yapılsa, belki yine fakir olurduk ama tarım ürünlerini ucuza yerdik. aç kalmazdık yani.

  şimdi insanlar zeytin yağı alamıyor, soğan alamıyor, 5 kilo patates alacakken 2 kilo alıyor. yazık valla ben çok üzülüyorum. marketten pirzola alınca kasada öderken utanıyorum çünkü biliyorum o kasiyer kız en son muhtemelen 5 yıl önce yemiştir pirzola.

  0
  filozofunsakali 3 ay önce
  eylemler devlet yönetimini etkiler. doğrudan idarenin kötü olduğunun belirtisidir. sebepleri ise devletin halka sömürge uygulaması, devletin suç işlemesi, halka ait kaynakların satılması gibi gibi gibi. zaten eylemi tetikleyen bir şey vardır. iki kişi hadi toplanıp eylem yapalım demez tetikleyici vardır. hani yok o eylemden oldu bu eylemden oldu diye bahane atmak yerine üretime dayalı ekonomi neden yok? neden eğitim sistemi doğrudan dini eğitime dönük? halka ait kaynaklar ve kurumlar neden satılıyor? gibi sorular sormak gerek. bu soruları sormadığınız için bugün ekonomi böyle ya. sorgulamıyorsunuz, hak aramıyorsunuz. biri sizin elinizden aşınızı alıyor sonra aynı kişi alınan aşınızın yarısını geri verince kulu köpeği oluyorsunuz. artık çıkara dayalı vatan sevgisi yapmayın. bu bir gerçek ki türkiye'de kendine vatan sever diyenlerin çoğu çıkar sahibi. tbmm hatta durun tam adını yazayım kimse hatırlamıyordur "türkiye büyük millet meclisi" vekillerine bir bakın hangisi milleti temsil eden vekil? ülke kanalizasyon çukuru gibi kokuyor hala eylemmiş oymuş buymuş. türkiye'deki gibi yüzsüz idareciler yoktur fransa'da elbet geri basacak ve istifalar da arkasından gelecek. şeref denen bir şey var bizimkilerin aksine.
 • 0
  soylergecer 3 ay önce
  bizim imanımız yeter olduğundan mukayese edilemeyecek durumdur.
 • 0
  speace 3 ay önce ~ 3 ay önce
  enflasyon dengesini gerekçe göstermediklerini düşünüyorum, birleşik kırallık ve almanya dinamik keşif sürecinde keskin yön değişiminin yansımaları olarak olabildiğince dikkat edilmesi gereken konu, aşırı sağcı seçmenlerin öfkesi bölgesel değil küresel kırılganlık sonuçta, şirketlerin devletler tarafından tanınması astronomik fonların yön değişim sürecini onlar kadar bende merak ediyorum, kronolojide dönem dönem çok dikkatli ve acımasız seçimleriyle ada sahillerinde boğulmanın ne denli kolay olduğuna şaşırdığını ifade eden sadece trump yönetimi oldu, fatura fln istedi
 • 0
  speace 3 ay önce
  faturayı bize ödettiğini not olarak eklemekten zarar gelmez -_-
 • 0
  propanoikacid 3 ay önce
  sence sadece bunun için mi isyandalar?
 • gündem

  Herkesin fikrine ihtiyacımız var..

  595 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  systemfailed

 • bu bölüm #olaylar bölümünün alt bölümüdür.
 • puiv kuralları ve avrupa insan hakları bildirgesi geçerlidir.
28. @msaid08 | kitap