3

100 lakap - tolga arvas

sizlere eğlenceli, bir o kadar da eğlenceli bir kitap tanıtmak istedim bugün. hem böyle sayfa sayısı az olsun hem de okurken bizi sıkmasın diyenlerin çok hoşuna gideceğini düşündüğüm bir kitap.

bu kitap hazır bilgi serisinin 3. kitabı. hazır bilgi serisi de internette araştırma yaptığımızda yığınla çıkan bilgileri düzenleyip bir kitap haline getiren kitap serisidir.

ankara dost kitap evin'de gezerken rafların arasında sıkışmış bir kitap olarak ilgimi çekmişti.

kitabın içeriğinde ise: entelektüel cavit, otello kamil, pepe, fosfor, lüks nermin, akrep nalan, ciguli, karıncaezmez gibi isimlerin var olduğu okuması eğlenceli kitap.

biraz da karınca ezmez şevki'den bahsedelim:

"kitabın adı olabilecek kadar güzel bir lakap. nuru yüzüne vurmuş derler ya, lakabında ışıldayan bir ruh güzelliği. her daim ceketinin mendil cebinde yerleştirilmiş su dolu küçük bir vazocukta sarı kırmızı taze kesme çiçekler... şoför mahali adete bir çiçek bahçesi olan iett otobüsü... gel de biletçisini merak etme. şoförü zaten malum, tüm istanbul'un en renkli kişilerinden "karıncaezmez şevki"

yolculuk keşke hiç bitmese ama biter, "karıncaezmez" kılık kıyafet nizamnamesine uygun davranmadığı için işten çıkarılır. vesait değişir. olsa olsa "karıncaezmez"in takometresiz yürüyüşüne (ya da duruşuna) bir vasıta... 1948 model opel marka bir dolmuşla taksim - dolapdere, taksim - karaköy hattında hayırlı yolculuklarına devam eder.

gerçek adı şevgi güney'dir. ona karıncaezmez lakabını daha sonra içişleri bakanlığı da yapmış olan dönemin istanbul emniyet amiri orhan eyüboğlu vermiştir.

karıncaezmez şevki'den de alıntı yaparak incelememi bitiriyorum. herkese iyi okumalar dilerim.

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır.

 • kitap ve film tahlilleri

  OKUDUĞUNUZ KİTAP VE İZLEDİĞİNİZ FİLMLERİ TAHLİL EDİP KENDİ KELİME VE CÜMLELERİNİZLE PUİVE AKTARDIĞIMIZ BÖLÜMDÜR.

  114 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  ghostrider
  utopikbeyin
  indus

 • bu bölüm #kültür-sanat bölümünün alt bölümüdür.

 •             bölüm kuralları

  => kişiye karşı hakaret, alay vs. yasaktır.

  => konu dışına çıkmak yasaktır.

  => açılan içerikler "kitap - yazar" ya da "film - yönetmen" şeklinde açılmalıdır.

  => bölümümüzü takip etmeyi unutmayın.