topal osman olayı tbmm tutanakları ile puiv'de kim haklı kim değil?

  6
  hellomyfriend 2.2.2017 22:15 ~ 23:03
  öncelikle belirtmek isterim ki efendiler, eğer bu içerikten sonra kişilerin verdiği sözlerden dolayı, kim haklı; kim haksız tartışmasından dolayı bir kişi dahi sitemizden bu olaydan dolayı ayrılır ise ben bunu kendi şahsiyetim üzerine alınır ve ben de aynı şekilde sitemize istemeyerek veda eder sözümü de burada koyarım. hiç kimsenin bu durumdan dolayı sitemizden ayrılmamasını rica ediyorum sizin üzerinizde 1 gram hatırım var ise bu siteden de ayrılmazsınız zaten. her kim "kişiler söz verdi, haksız olan sitemizden ayrılsın" derse ben o kişinin adamlığından ve bu sitemize olan bağlılığından, iyiniyetli düşüncesinden şüphe duyarım.

  günlerdir süregelen tartışmaya baktığımız zaman kim haklı kim haksız kanıt ooranına göre anlaşılmakta gibi gözükse de cumhuriyet tarihinde bu olayı büyük birliklerle çözememiş, gizem'i çözmek kesinlikle bizim haddimize değildir.

  sewecenimlannn isimli yazarın kanıt olarak hatta türkiye büyük millet meclisi konuşmasının tutanağı üzerinde millet meclisi üyelerinin ali şükrü bey'in öldürülmesinden dolayı topal osman isimli şahsa "hiyaneti vataniye" olarak lakap takması ve kişiyi kısaca vatan haini olarak nitelendirmesi mevcuttur.

  ancak türkiye büyük millet meclisi genel başkanı bu duruma itiraz etmiş ve karara ve kakap takmalara ilişkin "merhum ali şükrü beye suikast hazırlayan topal osman isimli şahıs, bizim dememizle kesinlikle hiyaneti vataniye yapmış olmaz. bu kararı türkiye'nin hukuku verecektir, mahkemeler kişi hakkında ne gibi karar verir ise kişiyi o durumda tanırız, mahkemeler isterse kişiye vatan haini ilan eder; isterse mevki ve makamında tutma girişimine devam eder."

  demiştir, yani türkiye büyük millet meclisi, milletin seçti, milletin sesi olan insanlar topal osman'a vatan haini deseler dahi bu kararı yine de yüce türk hukuku yani mahkemeleri vermiştir.

  ne yazıkki türkiye mahkemelerinin bu konu ile alakalı verdiği kararlar da topal osman'ın vatan haini ilan edildiği ile alakalı bilgi bulunmamaktadır, ancak bu bilginin bulunmama sebebi ozamanlardaki güzeli oturmamış türkiye cumhuriyeti'nin kaynaklarından sıkıntı bulunmasından dolayıdır, yani kişi ne vatan haini değil denilerek sonuçlanmış; ne de vatan hainidir denilerek vatan haini ilan edilmiştir.

  ancak gerçekleştirilen olaya bakıldığında topal osman'ın öldürülmesi durumuna türkiye hukuku böyle bir karar vermemişse kimsenin cesareti edeceğini düşünmüyorum.

  bu. ekran görüntülerinde türkiye büyük millet meclisi nde geçen milletvekillerinin konuşmaları ve topal osman'a "hiyaneti vatan" yani "vatan haini" dediği yerler bulunmaktadır.

  türkiye büyük millet meclisinde topal osman'a kimse savunmamıştır ve tüm milletvekilleri olmasa da konuşan herkes ona vatan haini demiştir.

  1. ekran görüntüsü
  2. ekran görüntüsü
  3. ekran görüntüsü
  4. ekran görüntüsü
 • 0
  mehmetcemrekisa 2.2.2017 23:34 ~ 23:38
  çok gerekli olmasa da şöyle ekleme yapmak istiyorum, rauf orbayın dedikleri dışında mustafa kemalde topal osman hakkında sanık ifadesine başvurmuştur.
  aynı şekilde vatan haini ilan edilmemesine karşın orda ki vekiller istediğini konuşma özgürlüğüne sahiptir. nasıl ki şuan chp ak partiye yolsuz demesi ak partiyi yolsuz yapmıyorsa, ak partinin chpye farklı ithamlarda bulunması onları öyle yapmıyorsa (aklıma bir şey gelmedi yazarsanız düzenlerim) o zaman ki dönemde aynı şekildir.
  bu arada hepsi değil, çoğunluktur bunu biliyoruz hatta örnek vermek gerekirse topal osman hakkında çekilmiş filmde aynı şekilde gösterilir bunu göre göre inkar etmem.
  (savunma konusu ise şöyle söylemek yeterli "yiyorsa savunsunlar")

  (pi: @hellomyfriend) 'e isteğimi reddetmeyip okuduğu için teşekkürlerimi iletiyorum.
 • 0
  ein 2.2.2017 23:38
  reserved
 • 0
  sewo 2.2.2017 23:55 ~ 23:58
  doğru lakin atladığınız bir ayrıntı var. meclis o süreçte tarihleri karşılaştırırsanız atatürk'ün tüm yetkileri topladığı sırada yani meclis eşittir mahkeme. mecliste o geçen konuşmalar neden tutanaklarda sanıyorsunuz. onlar bir diğer şekilde mahkeme tutanağı olarak geçiyor.

  sebebi ise atatürk'ün devletin tek yetkilisi ( güçler ayrılığını iptal edildiği dönem ) meclisin kanun hükmünde yetkilere sahip zamanları ve nasıl bulamadınız anlamıyorum. ölümü nasıl anlatılıyor size;

  vatan haini olduğu orda yazıyor.

  1.)topal osmanı öldüren meclisten görevli korgeneral (ismini unuttum şuan tutanaklarda var.)
  2.)öldürüldükten sonra meclise asılıyor cesedi. ( bu zaten başlı başına vatan haini olduğunun göstergesiidir.)

  orda millet vekilleri değil konuşanlar yani millet vekili lakin tek yetkileri o değil atatürk tek yetkiyi eline topladığında görevlendirdiği kişiler üst düzey yetkili oluyor yani orda konuşan kişilerin sözleri kanun hükmünde bunu en belirleyen özelliği bu meclis konuşması değil arkadaşlar bunlar tutanak.

  bak (pi: @mehmetcemrekisa) ne göstereyim daha vallahi çok uzadı artık neye inanmak istiyorsan inan çok inatçısın meclis kayıtlarını sunduğumdan 4 dk sonra bana okudum dedin aradan 1 saat geçti yavaşça okudum dedin. ben bu yazıları tam ayrıntılı okuduğumda 1.5 ay geçmişti.

  bunları şuan orhan pamuk zor okur. şuan bulunan edebiyatçılar zor okur ağır türkçe bu nasıl çözdün veya çözdünüz. bakın bilmiyor olabilirsiniz ancak şunu gidin araştırın. meclis kayıtları nedir ve tutanak nedir. google amca gösterir.

  lakin son noktayı tekrar koyuyorum kime göre neye göre fark etmez (sana göre değildir.) ama gerçek ve hakikat şunu söylüyor topal osman vatan hainidir.

  kanıt: cesedi mecliste sallandırıldı. bunu ceteler yapmadı millet vekiller ve korgeneral yaptı.

  bu olay atatürk emri olmadan yapılabilir mi? atatürk ultra güçlü istediğini görevden atar hapiste süründürür. istiklal mahkemelerini duymadınız mı atatürk idam ettirir isterse ellerini kollarını sallayıp öyle astılar mı topal osmanı. yapmayın gözünüzü seveyim tamam bilgi geçicidir yeni bir bilgi ögrenince değişir ama ailenizden ve yörenizden duyduğunuz bilgilere körü körüne bağlı kalmayın.

  yarı yeni bir belge çıkar ozaman deriz aaa yanlışmış ama yeni bir kanıt çıkana kadar eskisine inanmak doğru olandır. ve yaptıklarını kabul etmese çatışmazdı askerlerle.
 • 0
  mehmetcemrekisa 3.2.2017 00:58 ~ 01:00
  bu olaydan sonra ki vekillerin katledilmelerine bakın, hiçbiri vatan haini ilan edilmiyor. şunu anlamak istemiyorlar, rum çetelerinin ana, kız demeden müslüman köylerine basıp katlederken bir şey olmuyorda topal osmanın bunları yok etmesi işinize mi gelmiyor. az bile yaptı diyorum şahsen, doğu karadeniz onun komutasındaki askerler (ya da çeteciler) tarafından korunmuş ve temizlenmiş.
  erzurum kongresine her şehirden 3 kişi temsili olarak gitmesi gerekiyor ve topal osman bu 3 kişiyi seçip gönderiyor. oraya baş olarak mustafa kemal seçilmesi kararı verildiğinde giresun ve trabzon vekilleri bu duruma karşı çıkıyor çünkü onların bir isteği şiddetle reddediliyor. istek şudur "bize bir gün süre daha tanıyın, hem buradaki kişiler birbirini tanımış olur ona göre seçeriz". topal osman bunun haberini o kişiler dönmeden almış ve onlara karşı tavır koymuştur. o kişilerin kendi ağzından anlattıklarına göre özet geçersek topal osman bir anda değişti, bizi öldürebileceğinden korkuyorduk diyerek ülkeden kaçmışlardır. çünkü topal osman mustafa kemali çok seven bir insandı ki mustafa kemalin samsuna çıkmasına rumlara saldığı korku ve rumların yalan telgrafları neden olmuştur. samsunda ikisi buluşup görüşmüştür ki o sırada topal osmanın yakalanma kararı vardır ve istanbul hükümeti tarafından hain ilan edilmiştir. kayıt diye sorar iseniz ben direk şunu diyorum, mustafa kemal o zaman ki rütbesini kaybetmesini mi istiyordunuz ? her neyse özete gelelim böyle bir adamı ali şükrü beyin katliamı hakkında sanık olması onu vatan haini mi yapar ? ya cidden soruyorum artık, şu bazı yerlere kitlenip kalmayı bırakın artık geniş bakamıyor musunuz ?

  bu adam hakkında internette araştırma yapmayı da uygun bulmuyorum ki internette genellikle yunan ve kürt kaynaklı bilgiler bulunmakta çünkü osman ağadan az çekmediler ;)
  meclis olayında hain demeleri de şuna benziyor, topal osmanı kimse tanımadığı için ve böyle bir haber yayıldığı için oldum olasıya atlıyorlar, savunmamak değil ses çıkarmamak denir çünkü olay tam kesinleşmemiş. yeniden söylüyorum öldürdüyse bile bu onu vatan haini ilan etmeye neden değildir. topal osmana hain diyenler önce kendilerine baksınlar. eğer kendi yunansa, rumsa, kürtse hak veriyorum zorlarına gidiyor ama türkse dur arkadaş, dur derim. araştır derim. konu uzasın değil isteğim bir milletvekili yüzünden koskoca adamı hain ilan etmeye çekinmeyenlerimiz var.
  0
  sewo 3.2.2017 01:06
  1. bu meclis olayı değil meclis tutanağı eşittir kanun hükmünde yani olay kesinleşmiştir.

  2.öldüren meclisin en üst düzey komutanı emri sadece atatürk'ten yani başkomutandan alır genelkurmaya bağlı değildir meclis taburu direk emri başkomutandan alır.

  3.infaz şeklinde öldürülmesi vacip görülmüş öldüren meclis komutanı kimden emir aldı tabi ki atatürk'ten

  4.cesedi sadece vatan hainlerine yapıldığı gibi meclise asıldı.

  5.orda yer alan millet vekilleri normal millet vekilinden daha üstün nedeni ise bölgesel olarak millet vekilleri yetkileniyor çünkü eskiden tek partili hayat vardı mesela bakan gibi düşün ama bakandan daha yetkili. yani topal osman sadece bir asker bir komutan ben bunu göndercem dese kaç yazar millet vekili ne derse o olur kim takar ne yetkisi var.

  6.cenaze töreni tam yapılmayıp defnedildi. cünkü vatan hainlerine cenaze töreni yapılmaz 15.temmuz darbesine karışanlara nasıl yapmadığı gibi hatırlatmak istedim.

  attığım belgeler meclis konuşması değil tutanaktır. yani mahkeme kararıyla eş değerdedir. bir sarrafa veya eski bir kitapçıya götür sana tek tek okusun nasıl ithamlarda bulunduğunu görürsün.
  0
  mehmetcemrekisa 3.2.2017 01:14 ~ 01:19
  bu olaylar hiçbir kesinlik taşımadığını sana şöyle izah etmek istiyorum, bu kayıtları daha bilgili kişilere göstereceğim, çoğu kaynakta topal osmanın hain olarak kabul edilmediği yazıyor ve bunlar boş beleş insanlar tarafından da yapılıyor değil. sana senin gözünde yalnızca bir vekil katılı olarak geliyor ama sen bu adamın geçmişini öğrenmemekle neden ısrarcısın. ve öncelikle sen neden bu adamı bu kadar araştırıp, hain deme gereği buluyorsun. ali şükrü bey benimle aynı soydan gelen biridir, hemşehriyiz kendisiyle. bende o zaman istanbul hükümetinin hain olarak kabullendiklerine hain deme özgürlüğünü bulabilir miyim kendimde ? bu konuyu anlamak için ismet inönüye kadar bilmek gerekiyor, ismet inönü (kayıtlara geçmiş olaydan bahsedeyim sana geçmeyenlere gelirsek ohoo) azerileri düşmana teslim etmiş kişidir. bu olay biliyorsun ki internette yeni popüler olmaya başladı ama ben bunu yıllardır biliyordum bu zamana denk gelmiş söylemek.

  5'de dediğinde şunu da unutmuşsun topal osman yarbay olarak seçilmiş biri olmasın karşın öncesinde çeteci olarak yapıyordu bu işi. şimdi neden çeteci olduğu açmaya gerek var mı ? o zaman istanbul hükümetinden başka kim var ? istanbul hükümeti kendini düşmanlara teslim etmişken topal osmanın yaptığı kalkışmayı kabul edebilir mi ?

  sana şöyle link atayım bak görelenin bir yazısı giresunun bir ilçesi olan görelenin haber sitesinde topal osmanın adamlarının katlettiği yazar. bu çekinilmeden yazılmış.
  -1
  hellomyfriend 3.2.2017 01:18
  puvo azerbeycan türkleri iadesinde bir tarafta 140 soydas, karşıda sovyetler arkada türkiye vardı. ısmet inönü atatürk gibi risk adamı değildi. sovyet ile savaşa girmeye göz yemedi. bunun için o kotulenemez.
  0
  mehmetcemrekisa 3.2.2017 01:20
  bu soruları not alıyorum o döneme göre araştırmadan yorum yapabilecek değilim.
  0
  sewo 3.2.2017 01:25
  bak banada böyle gelsen ben sana direk linkleri sunsaydım kişilerin beyanlarını tutanak nedir anlatsaydım daha güzel bir bilgilenme olucaktı.

  lakin öyle bir deli inadı ettın ve hakaret ettin ki oolay nerelere geldi. çok zor değildi banada diyebilirdin puko/bro/dostum/beyfendi/yazar/şahsiyet her ne haltsa allah allah öyle bir durum var ben bunu çok farklı biliyordum benim bildiğim bu vatan haini olamaz ben ona atam diyorum deseydin.

  çok çok farklı bir tartışma olurdu.
  0
  mehmetcemrekisa 3.2.2017 01:34 ~ 01:37
  ben bildiğim konuda konuşurum, konuştumda
  (pi: @hellomyfriend)'in dedikleri hakkında biraz daha araştırma yapmaya gereksinim duydum. hakaret etmemin en baş nedeni senin topal osmana ısrarcı bir şekilde hain demen ki bunu bilerek yapıyorsun.

  son zamanlarda hainleri çıkartıyorlar demişsin fakat yıllardır topal osman hakkında anmalar düzenleniyor belki bilgin yoktur bu konuda.
  0
  sewo 3.2.2017 01:42
  apoyuda anıyorlar yıllardır bu onu iyi biri mi yapar yapma gözünü seveyim.

  bak lütfen tartışma bu belgeleri çıkart yazıcıdan bir sahafa, eski bir kitapçıya veya bir avukata götür hadi ben taraflıyım bak sana neler dicek.
  0
  sewo 3.2.2017 01:28
  ismet inönü'ye laf getirilmesi olayı son 1 yıldır var tek sebebi atatürk'e laf edilmesi yasak cumhurbaşkanları yasası geregi cumhurbaşkanına bir laf edildiğinde mahkemeye çıkmadan 5 yıl hapis cezası diren onanıyor.
  bundan ötürü inönüye bu kadar giydirilme var.
  adam nasıl savaşsın ülke yeni kurulmuş mermi silah tank yeni alınıyor. karşında sovyetler var yok adaları verdi. yunanistan bize vercekmiş biz istememişiz peh peh peh külliyen yalan italyanlar bıraktı yunanistan adalar bizim girerseniz savaşa gireriz dedi. şahsen biz o gün yunanlılarla 12 ada için savaşsaydık ilerleyen süreçte bize sovyetler tekrar girerdi zaten girdi sivastan öteye gidemeyince geri çekildi biz savaşa girseydik güçsüzleşen ordu sovyetlere dayanamazdı.
  0
  sewo 3.2.2017 01:23
  dediklerin kanıtsal bir tutarlılığı yok boş insanlar değil falan ne demek.

  bunu trabzon vekiliyle alakalı değil trabzon vekili isterse '' kusura bakmayın '' götünü versin meclis komutanı atatürk'ten emir almadan infaz yapamaz. yasak usüle uymaz bedeli idam olur. çünkü meclis komutanına genel kurmay başkanı bile emir veremez. bir hainlik ve devlete genelkurmay başkanı saldırırsa diye meclis taburu baş komutandan emir alır.

  olay kesinleşmiştir attığım belgelerin klasörüne inersen. sonuçlananlar bölümünde sonuçlanan her olay kesindir. taraflardan biri mezardan kalkıp yeni bir belge sunana kadar doğruluğu kesinleşmiştir.

  bu adam zamanında iyi işler yapabilir ancak sonrasında güç gözünü kör etti çünkü eğitim almamış ister istemez savaşmaktan adamın suçu yok lakin savaş bitince çetecilik kalmamış çetesi dağılmış düzenli ordu kuruluyor ee napıcak adamın mesleği yok devlet gel asker ol diyor '' atatürk ün baş askeri falan muhabbeti diye bir şey yoktur atatürk'ün baş askeri meclis komutanı korgeneral rütbesinde olan birisidir'' yalan bilgi yani öyle olsa ankarada meclis tabur komutanı korgenaral osman bey olurdu.

  niye böyle ısrarcıyım türkiye'de sürekli hainlerin övülmeye başlandığını görüyorum ben tamamen karşıyım hain övülürse böyle dik dururum vatanıma zarar vermiş insanarı övdürmem.

  sende hala bir kanıt yok sürekli aynı şeyleri tekrar ediyorsun kanıt getirene kadar lütfen devam etme. muhabbete çünkü saçma oluyor. ben meclis tutanaklarını getirdim sen bana varsayım yok bilgili insanlar diyorsun. böyle bir tartışma çok saçma.
  0
  mehmetcemrekisa 3.2.2017 01:33
  vatanıma zarar vermiş diyorsun tek yaptığı kötü iş ali şükrü beyi öldürmek (eğer kesinse)
  vatanıma zarar vermiş diyorsun yaptığı bir çok iyi iş mustafa kemalin samsuna çıkmasına vesile olmak, yunan bayrağını giresunda dalgalanmasına izin vermemek, rum çetelerini yok etmek, yunanları kudurtmak, giresunu güzelleştirmek, gönüllü birlik çıkartmak. 42 ve 47 gönüllü alayların başında kendisi gelirdi ve haritayı şuan bulamadığım savaşılan yerleri gösteren bir harita vardı. bu adam hem ülkesi için savaşıp hemde vatan hainliği nasıl yapabiliyor ben onu anlamıyorum.
  seni afyonda iscehisarda topal osman haindir demeye davet ediyorum orada ki insanlar gerekli yanıtı verebilir. bu alayların bir kısmı silahsız bir şekilde yunan askerlerinin üstüne bellerinde eğri bıçaklarıyla ölümüne koşmuş insanlardır nasıl hain diyebiliyorsun anlamıyorum işte anlamıyorum. şu devlet kayıtlarına allah yoktur yazılması nasıl allahı yok etmiyorsa aynı şekil.
 • 0
  oncugenclik 3.2.2017 01:39
  onu bunu bilmem bu ülkede ne olduysa da kim geldiyse de , bu ülkeden bir sikim olmaz .
  1
  mehmetcemrekisa 3.2.2017 01:41
  senin dedeni ağlattı diye topal osmana hain diyorlar o üzüyor işte.
  1
  oncugenclik 3.2.2017 01:58
  benim dedem kim amk yani gece 3 böyle mecazlara gerek yok . haa bu arada o eksi oy veren puvom buradan sanada selamlar ...
  1
  mehmetcemrekisa 3.2.2017 02:05
  ahhahahahahs gece gece guldurdun ahhahshhahshhshjsjdhs
  0
  oncugenclik 3.2.2017 09:54
  eksi oy geri alınmış , ne kadar mutlu oldum bak şimdik 😂😂