15

@sjense

eveeet, puvoların en araştırmacısı, en üretkeni, en müzik tutkunlusu, en grunger ruhlusu, puiv'in ilber ortaylı'sı; (pi: @sjense)!

bir başka sözlükte yeni gelen yazarların nickaltı açma görevini üstlenmişken, burada da var olan bu bölümde değerli yazarımız hakkında bir şeyler yazmak istedim.

aslında fazla söze de gerek yok. hepimiz onu, tarih kokan uzun yazılarıyla tanıyoruz.

kelebek etkisine inanan bir insanım. bazı insanların varlığı dünyaya çok şey katacak kadar özel. sjense de böyle biri. yaptığı her işe canı gönülden emek veriyor. puiv'de, ya da bırakın puiv'i türkiye'de böyle insanların var olduğunu bilmek insanı heyecanlandırıyor.

onu "en üretken yazar" diye ilan etsem kimseye ayıp etmeyeceğimi düşünüyorum.

buralarda daim olsun!
 • 1
  democrat 3 ay önce
  fedakar kişilik
 • 2
  sjense 3 ay önce
  sanırım ilk defa adıma başlık açılıyor bu şekilde. öncelikle bu gerçekten güzel bir hismiş..

  böyle şeyleri duymayı ise tarif edemem övgüler ve güzel düşünceler için çok teşekkür ederim. onur duydum. hep söylemişimdir. ortada somut ve güzel bir şey varsa, elden ne gelirse, nefes alındıkça uğraş ve çaba daima olacaktır. sizler yanımda olmasanız hiç bir şeyin bir anlamı yok.

  sizler ile güzel ve anlamlı her şey.
  0
  aydakigunes 3 ay önce
  nasıl da mütevazı. :)
  1
  sjense 3 ay önce
  aa yapma tanıyorsun beni, utanıyorum..
  1
  lazcoder 3 ay önce
  sevgi karşılıklıdır bunu unutma ;) her zaman...
  1
  sjense 3 ay önce
  eyvallah dostum..
  1
  adolfbey 3 ay önce
  ben de daha önce açmıştım bir başlık. herneyse tarihi yarım saatte araştırıp bir yerlere yazmak gerçekten kolay. bunu yapmaktan hoşlanabilirsin elbetteki benim olduğu gibi seninde tarih ilgini çekebilir ve nelkide sen gerçekten de iyi bir tarih araştırıcısındır bilemem. sana tarih görüşlerin konusunda hiçbir noktada katılmıyorum ama fikirlerini sunabilmeni sonuna kadar destekleyeceğim.
  2
  sjense 3 ay önce ~ 3 ay önce
  sıkıntı yok. %100 objektif insan yoktur. ve tarihçide. prof dr ilber ortaylı türkçü bir tarihçidir. ateisttir. bir çok şeye objektif yaklaşabilir ama her şeye değil. senin geçenki muhabbetindede öyle bir şey oldu. çok şükür kimseye kendimi kanıtlama ihtiyacım yok. yinede yorumun için teşekkür ederim. "hiç bir tarih görüşüne katılmıyorum" kısmını da hatırlatacağımdan emin olabilirsin. ayrıca gerçekten söylediğin kadar basitse yarım saatte araştırıp bir yerlere yazmak,

  meydan burada. buyrun yapın. görelim. yani basit bir konu seçip yarım saat araştırıp yazmak kadar kolay geliyorsa gözüne, rekabeti severim. beklerim.
  0
  adolfbey 3 ay önce
  senin nasıl araştırdığını falan bilemem bilmişliğin lüzumu yok gerçekten de dediğim gibi bilemem nasıl araştırdığını meydan falan okumuyorum fikir sunmakta özgürüz. araştırmakta özgürüz. düşünmekte özgürüz. bu nedenle elbette farklı düşünceler doğabilir ama bu nesnel ve evrensel bir doğru teşkil edemez özgürlüğün zaten olduğu yerde asla birlik oluşmasını bekleyemeyiz. senin fikrin,inancın,düşüncen sana benimki bana.
  1
  sjense 3 ay önce
  o zaman bir birimize durduk yere yada durduk yere demeyelimde, çoğunluğun kabullenmiş olduğun bir şey üzerinden, yada insanların bilgisi üstünden sallamıyormuşuz, sallamıyoruz değil mi dostum? çünkü bu insanlara yakışmaz değil mi?

  benim tarih bilgimi sevmiyor tutmuyor olabilirsin. belki sana göre taraflıdır. buna saygı duyarım. hiç bir tarih görüşüne katılmıyorum cümlesini kuramazsın ama. benim burada mustafa kemal atatürk 1881 de doğmuştur dediğim yazılarımda var. bunada katılmıyor musun mesela? demek istediğimi anlatabiliyorum sanırım.
  0
  aydakigunes 3 ay önce ~ 3 ay önce
  tarihin öznel bir konu olduğunu bilmiyordum. benim bildiğim; araştırmalara dayanır, belirli kaynakları vardır. tarihçiler de bilgiye ulaşmamız için bir köprü görevi oluşturur.
  düşüncen çok farklı geldi.
  0
  adolfbey 3 ay önce
  tarih yazılı kaynakların dışında söylentilere göre.. ile başlayan cümlerle de sıkça karşılaşır. düşünsene şu bile olabilir; aslında olmamış birşeyi oldu gibi kayda geçerek arşive koyarsın ve yüzyıllar sonra arşiv incelenirken olmamış bir olay tarihe oldu olarak geçer.
 • 4
  gaddarus 3 ay önce
  puiv de yeri ayrı olan değerli yazarımız. içeriğe verdiği emek gercekten çok değerli.
 • 1
  ofsaytsizburak 3 ay önce
  kendisinin yazma azmi beni şaşırtıyor. puiv'de hareketli zamanlarımda bile bu kadar çok şey planlamamış,yazmamıştım. umuyorum bu isteğini kaybetmez.
  ayrıca kendisine gazeteciliği öneriyorum. cuk diye oturur mesleğe.
  1
  sjense 3 ay önce
  türkiyede biraz hak verirsin ki riskli bir meslek. ama bu güzel düşüncelerin için gerçekten teşekkür ederim. onur duydum :)
 • 0
  speace 3 ay önce
  e' daha ne duruyosn
10 saat önce
 • puvofil

  Bu bölümde yazarların nickiyle başlık açılıp, bahsi geçen yazar hakkında şahsi görüşler belirtilir. Burada yazılanlar yazarın bir nevi profilidir, onu tanımlar. Yazarlar kendi puvofillerini kendileride açabilirler.

  14 takipçi
 • aboneliği iptal et
 • moderatörler
  hecbek
  magic

 • bu bölüm #puiv bölümünün alt bölümüdür.
  1. yazar hakkında bilgilendirme içermeyen, yani puvofil olmayan tüm başlıklar silinir.
  2. bahsedilen yazar başlık altında olumlu veya olumsuz eleştirilebilir, fakat eleştirilen kişinin bir insan olduğu unutulmamalıdır. insan onurunu kırıcı küfür, hakaret, tehdit vb. kötü davranışlar sergileyen yazarlar bölümden süresiz uzaklaştırılır.
  3. bahsedilen yazarın ismi doğru yazılmalıdır.
  4.  başlıklara yapılan yorumlar içinde 2. madde geçerlidir.