21
heavy metal

Heavy Metal Nedir?

Heavy metal ya da kısaca metal, 1960'ların sonlarına doğru ortaya çıkmış müzik türüdür. Güçlü ve agresif karaktere sahip bir türdür. Kullanılan enstrümanlar elektro gitar, bas ve davuldur. Klavye kullanan gruplar da vardır. Vokaller genel olarak brutal olmakla birlikte, birçok grupta temiz vokale de rastlanılabilir.

Heavy Metal Alt Türleri

Heavy metal müziğin doğuşundan bu yana birçok alt tür ortaya çıkmış, çıkmaya devam etmektedir. Zamanla heavy metal alt türü olmayanlarla birleşerek oluşan alt türler de vardır.

Black metal

Death metal

Doom metal

Drone metal

Folk metal

Glam metal

Gotik metal

Groove metal

Endüstriyel metal

Metalcore

Neo-klasik metal

Nu metal

Post-metal

Power metal

Progresif metal

Sludge metal

Speed metal

Stoner metal

Thrash metal

Alternatif Metal

Avant-garde metal

Hıristiyan metal

Ekstrem metal

Rap metal

Senfonik metal

Viking metal


Her alt türün kendine özgü teması veya tarzı olmakla birlikte bir müziğin birden fazla alt türle adlandırıldığı da görülür.

Her alt türün kendi içinde alt türleri olabilir.

Her alt türün kullandığı teknikler geneldir. Bu o türün karakterini oluşturur.


Birkaç türü kısaca açıklamaya çalışırsak;

Ekstrem Metal: Öncelikle bu türü açıklamak gerekir diye düşünüyorum. Kısaca alışılagelmiş müzikten ayrı olan müzik için kullanılır. Deneysel metal olarak düşünülebilir. Bu etikete sahip bir müzik türünün her zaman ekstrem metal adı altında kalacağı söylenemez. Çünkü ekstrem müzik tanımı zaman ve yere göre değişebilir. Şu anki alt türlerden bazıları aynı zamanda ekstrem alt türlerdir.

Thrash Metal: Bu tür için metal müziğin punkı denilebilir. Hızlı bir ritme sahiptir. Öncü grupları Megadeth, Metallica ve Slayer'dır. Örnek olarak Megadeth'in "Holy Wars...The Punishment Due" şarkısını dinleyebilirsiniz.

Death Metal: Heavy metalin ekstrem alt türüdür. Gitarlar ağır distorsiyon ve düşük akorta sahiptir. Palm mute ve tremolo picking teknikleri kullanılır. Vokaller brutaldir. Öncü grup olarak Death örnek verilebilir. Örnek olarak In Flames'in "Bullet Ride" şarkısını dinleyebilirsiniz.

Nu Metal: Başka müzik türleriyle heavy metalin birleşmesiyle oluşan alt türdür. Kendi içinde çok farklı örnekleri görülebilir. Bu hangi müzik türlerine yakın olduğuyla alakalıdır. Hatta ilk dinleyişte heavy metal olduğu düşünülemeyebilir. Rap metal müzik rap ile metalin birleşmesinden doğmuştur ve nu metal gibi alternatif metalin alt türüdür. Öncü grubu Korn'dur. Nu metale örnek olarak Linkin Park'ın "Faint", Evanescence'ın "Bring Me To Life", Korn'un "Blind" şarkılarını dinleyebilirsiniz.


Heavy metal'i olabildiğince sıkmadan ve anlaşılır biçimde anlatmaya çalıştım. Tabiki daha çok genişletilebiliri tarihi hakkında konuşulabilir. Bunun için internette biraz araştırma yapmanız yeterlidir. Eğer bu müziği sevmiyorsanız veya çok tercih etmiyorsanız, birçok alt türü denemenizi öneririm. Mesela ben melodik death metal dinlerim, ancak groove metal dinlemem. Bu sizin zevkinizle alakalıdır. Hatta aynı tür altındaki grupların bile birbirlerinden çok farklı olduğunu göreceksiniz. En önemlisi ise etiketlere çok bağlı kalmamak. Önemli olan zevk almak olduğu için, bir müziğin nasıl adlandırıldığı sadece sizin ona benzer müziği bulmanıza yarayan bir araçtır.


 • 4
  2094 1 yıl önce
  kendin yazmışsın herhalde. teşekkürler bilgiler güzel.
  2
  lethe 1 yıl önce
  Evet kendim yazdım. Okuduğun için ben teşekkür ederim.
 • 4
  quera 1 yıl önce
  Çok güzel bir çalışma kardeşim
  2
  lethe 1 yıl önce
  Teşekkürler.
 • 3
  garavel 1 yıl önce
  Güzel yazmışsın, bölüm hayırlı olsun. Müzik paylaşımlarını da bekliyorum.
  1
  lethe 1 yıl önce
  Teşekkürler :) Müzik paylaşımı da yapacağım.
 • 1
  morningstars 1 yıl önce
  Güzel paylaşım tebrikler.Fakat Heavy metal şeklinde değilde Metal şeklinde açsaysın Heavy Metali, Metal dalının altında versen daha doğru olmazmıydı?
  2
  lethe 1 yıl önce
  Teşekkürler. Önceden de türün en genel ismi olduğunu biliyordum Vikipedi yoluyla da emin olup yazdım. https://tr.wikipedia.org/wiki/Heavy_metal "Heavy metal (bilinen kısa adıyla metal)" diyor.
 • 2
  agresiff 1 yıl önce
  Metal bizim işimiz.
 • 0
  esekgibenimam 1 yıl önce
  metal dinleyicisi türkiyede ki halkın kedi kesen caniler olarak nitelendirilen varlıktır dinleyin sevin her müzik dinlenir yeterki kaliteli olsun
 • 2
  azmansaal 1 yıl önce
  9. sınıf hobiler kısmına baktım geçen gün, metal müzik dinlemeyi severim yazmışım, ıron maiden falan hey gidi günler
 • 0
  circlepit 4 ay önce
  şöyle yukarı çekiyim de faydalanın :)


 • metal müzik

  Heavy metal ve alt türleri hakkında bilgi edinebilir, müzik paylaşımı yapabilir ve görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

  39 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  www

  lethe
 • Öncelikle etiketlere fazla takılmayın. Bir müziğin türü size göre yanlış söylenmişse (glam metal yerine thrash metal gibi) kullanıcıyı doğru başlığa yazmaya yönlendirebilirsiniz. Unutmayın ki bunlar sadece etiket, müzik aynı müzik.

  Hakaret (küçük düşürücü kelimeler, küfür vb.) yasaktır.

  Bölümle ilgisiz başlık ve başlıkla ilgisiz yazı paylaşımı yasaktır.

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...